Cilt Nemlendirme

Kış Cilt Bakımı: Soğuğa Karşı Cildini Nasıl Korumalısın?

7 dk.
Kış Cilt Bakımı: Soğuğa Karşı Cildini Nasıl Korumalısın?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Kışın cildinin daha da kurumasına engel olmak için dikkat etmen gereken bakım adımlarını sıraladık.

Soğuk kış günleri cildimizin en büyük düşmanlarından biri. Özellikle kuru soğuk diye tabir ettiğimiz o soğuk günlerde cildimiz önemli derecede hasar alabiliyor. Kış mevsimini cildinde hasar bırakmadan atlatabilirsen pürüzsüz cildinin keyfini yılın geri kalan günlerinde sürebilirsin. Peki, kış mevsiminden cildini nasıl koruyabilirsin? Daha doğrusu kışın hangi cilt bakım ürünleriyle cildini nemlendirerek yumuşatabileceğini anlatıyoruz. 

1. Cildini yatıştır

Cildini yatıştır

Soğuk havada cildimiz kuruma eğiliminde olabilir. Kuruyan cildimiz daha hızlı hassaslaşabilir ve cilt yüzeyi nem kaybettiği için sertleşir. Bu nedenle kış aylarında cildini rahatlatan ve cildinin yumuşamasını sağlayan ürünler kullanmalısın. 

Kış mevsiminde biz cildimizi soğuğun kurutucu etkisinden korumak için Kiehl's Ultra Facial Cream'i kullanıyoruz. Buzul glikoproteinleri, skualan ve gliserin içeren formülü ile tüm hava şartlarına dayanıklı bu nemlendirici, 24 saat süren bir nemlendirme sağlıyor. Tüm cilt tipleri için uygun ve 2.3 kat daha fazla nem verme özelliği sayesinde cildin en kuru bölgelerini bile iyi bir şekilde nemlendiriyor.

Ürünü burada inceleyebilirsin

2. Cilt bariyerini güçlendir

2. Cilt bariyerini güçlendir

Soğuk günlerde cilt bakımını yeniden gözden geçir. Aynaya baktığında cildinde kuruluk, matlık ve solgun bir görünüm görüyorsan cilt bakımındaki bazı ürünleri değiştirme zamanı geldi demektir. Kış aylarında biz her zaman cildimizi onaracak ve bariyerini güçlendirecek ürünler kullanmayı tercih ediyoruz.

Akşam sefası yağı ve lavanta yağı ile formüle edilmiş Kiehl's Midnight Recovery Conceantrate Serum, gece boyunca harika bir kurtarıcı görevi üstleniyor. Cildin gece boyunca onarılma ve yenilenme sürecini destekleyen bu yüz serumu, cilt bariyerinin güçlenmesine, cildin daha dinlenmiş ve aydınlık olmasına, ince çizgilerin azalmasına ve daha pürüzsüz görünmesine yardımcı oluyor.

3. Hücre yenilenmesini destekle

3. Hücre yenilenmesini destekle

Kışın cildin için yapabileceğin en iyi bakımlardan biri de retinol kullanmak. Retinol, ciltteki hücre yenilenmesini destekleyerek düzenli kullanımda ciltteki ince çizgi ve kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini azaltıyor. Kiehl's Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum, formülündeki saf retinol ile ciltteki yaşlanma belirtilerini giderirken, peptid ve seramidler sayesinde cildi koruyor ve sıkılığını artırmaya yardımcı oluyor. Ayrıca gülnük kullanıma uygun formülü sayesinde kuruluk ve kızarıklık gibi etkiler de görülmüyor, bu da hassas ciltlerin bile rahatlıkla kullanmasına imkan sağlıyor.

4. Hyaluronik asit serumları kullan

4. Hyaluronik asit serumları kullan

Eminiz ki cildini nemlendirmeyi bir alışkanlık haline getirdin, peki kış aylarında cilt daha fazla kuruduğu için bu mevsime özel ne gibi önlemler alabilirsin? Hele bir de kuru bir cilde sahipsen, kış ayları cildinin ekstra kuruması, pul pul dökülmesi, tahriş olması ve çatlaması canını sıkıyor olabilir. Bunun için kış aylarında daha yoğun nemlendirme özelliğine sahip yüz kremleri kullanabilirsin.

Kullandığın nemlendiriciden önce cildine serum uygulayarak, cildin nem tutma özelliğini artırabilirsin. Özellikle hyaluronik asit serumları bu konuda en işe yarayan ürünlerden. Hyaluronik asitin nem tutma özelliği sayesinde, sonrasında cildine uygulayacağın nemlendiricinin çok daha etkili olmasını sağlayabilirsin.

Editörün Önerisi: Eğer iyi bir hyaluronik asit serumu önerisi istersen, L'Oréal Paris Revitalift Filler Saf Hyaluronik Asit Kırışıklık Karşıtı Serum'u mutlaka denemelisin. Saf hyaluronik asit içeren formülü sayesinde cildi belirgin bir şekilde nemlendiren bu serum, düzenli olarak kullanıldığında cildin daha pürüzsüz ve dolgun olmasını sağlıyor. Uygular uygulamaz cildinin anında yoğun nem etkisi kazandığını fark edeceksin.

5. Peeling yap

Kışın cilt bakımında peeling adımı da, cildinin ölü derilerden arınması ve daha hızlı yenilenmesi için çok etkili bir adım. Cilt kurudukça daha çok biriken ölü deri, ciltten arındırılmadığında pul pul görünüme sebep olabilir. Hem cildi ölü derilerden, hem de kir ve kalıntılardan iyi bir şekilde arındırdığında cildinin daha taze ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsin. Peeling adımının en önemli faydası ise cilt arındığı için nemlendirici kremler çok daha etkili olur.

6. Nem maskeleri ile tanış

6. Nem maskeleri ile tanış

Kışın yoğun bir şekilde kuruyan cildine yapabileceğin en iyi şey, düzenli olarak nem maskesi uygulamak. Sadece 10-15 dakikada cildi yoğun bir şekilde nemlendiren nem maskeleri, gerçekten de tam bir kurtarıcılar. Eğer kağıt yüz maskelerini seviyorsan Garnier’in Nem Bombası maskelerini deneyebilirsin. Bizim favorimiz, ciltteki yorgun görünümün giderilmesine yardımcı olan, lavanta yağı ve hyalüronik asit içeren Nem Bombası Yorgunluk Karşıtı Kağıt Yüz Maskesi. Cilde yoğun nem veren, bu maskenin içerisinde 1 haftalık nemlendirici serum bulunuyor.

7. Kış göz çevresi bakımı

Kış göz çevresi bakımı

Göz çevremiz, cildimizin diğer bölgelerine göre daha hassastır ve bu da bu bölgedeki cildin çok daha kuru olduğu anlamına gelir. Bu nedenle hangi mevsimde olursak olalım, göz çevremizin bakımına özen göstermeyi unutmamalıyız. L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Göz Kremi, yaz-kış kullandığımız ve en sevdiğimiz göz kremlerinin başında geliyor.

Yüksek moleküler ve mikro moleküler Hyaluronik Asitin yüksek konsantrasyonu ile güçlendirilmiş bu göz kremi, göz çevremizi derinlemesine nemlendirerek pürüzsüzleştiriyor. Aynı zamanda yağlı his bırakmayan hafif bir dokuya da sahip. Her gün, göz çevremize ve göz kapaklarımıza uygulamayı asla ihmal etmiyoruz. :)

8. Kışın çatlayan dudaklarına bakım yap

Kışın çatlayan dudaklarına bakım yap

Kışın en büyük dertlerinden bir diğeri de soğuktan çatlayan dudaklar. Öyle anlar gelir ki dudakların kuruluktan çatlar ve konuşmak bile kimi zamanlarda zorlaşabilir. İşte bu yüzden kış mevsimi boyunca dudaklarını sık sık nemlendirmelisin. Eğer kuruyup çok çatlarsa, sana önerimiz La Roche Posay’in Cicaplast Levres dudak kremini kullanman. Dudağı yatıştıran ve onaran bu dudak kremi, kış aylarında en iyi dostumuz.

Kış aylarında vücut bakımı nasıl olmalı?

Kış aylarında vücut bakımı nasıl olmalı?

Kuru ve çok kuru ciltler için kış ayları bazen eziyet haline dönüşebiliyor. Vücudun kuruması, pul pul dökülmesi önüne geçilmesi gereken bir sorun olarak ortaya çıkıyor. Vücudu düzenli bir şekilde nemlendirmek ve uzun süre nemli kalmasını sağlamak için bizim en sevdiğimiz kremlerin başında CeraVe Nemlendirici Krem geliyor.

3 temel seramid ve hyalüronik asit içeren formülü ile CeraVe Nemlendirici Krem, cilt bariyerinin onarılmasına yardımcı olurken, Kontrollü Salınım teknolojisi ile gün içerisinde de etkisini göstermeye devam ederek cildi nemlendiriyor. Bu sayede cilde verdiği nem etkisi çok daha uzun süreli oluyor, cilt eskisine oranla çok daha nemli bir hale geliyor. Kışın en iyi vücut nemlendiricisi ile tüm kuruluk sorunlarını geride bırakabilirsin.

Kış aylarında dolgun bir cilt için ne yapmalısın?

Kış aylarında dolgun bir cilt için ne yapmalısın?

Kış boyunca cildimiz soğuk havadan dolayı kuruyor. Ancak şu sıralar pek dışarıya çıkmasak da cildimizin kuruduğunu fark ediyoruz. İşte bunun nedeni de kaloriferler. Evin içerisindeki kuru hava nedeniyle de cildimiz kuruyabiliyor. Bu nedenle önerimiz, hava nemlendiricisi kullanman yönünde. Tabii ki atman gereken en önemli adım ise düzenli olarak nemlendirici krem kullanmak!

Cilt tipin ne olursa olsun, hyaluronik asit içeren nemlendiricini gündüz ve gece cilt bakım rutininin bir parçası haline getirerek cildine nem verebilirsin. Cildimizin hem dolgun hem de nemli olması için bizim favori nemlendiricilerimizden biri L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Cilt Dolgunlaştıran Nemlendirici Krem! Yüksek moleküler ve mikro moleküler olmak üzere 2 çeşit Hyaluronik Asit içeren Hyaluron Uzmanı’nın gündüz kremini sabah rutinimizde, gece kremini de akşam bakım rutinimizde kullanarak cildimizi nemlendiriyoruz ve dolgun görünmesine destek oluyoruz. :)

Kış aylarında arınmış cilt görünümü için ne yapmalısın?

Kış aylarında arınmış cilt görünümü için ne yapmalısın?

Hangi cilt tipine sahip olursan ol, cilt bakımı rutininin ilk adımı yüzünü temizlemek olmalı. Özellikle kış aylarında cildimiz biraz daha solgun görünebilir. İşte bu noktada cildine detoks etkisi sağlayan ürünleri tercih edebilirsin. Mesela yüz temizleme jelleri ve detoks maskeleri bu konudaki en büyük yardımcılarımızdan!

3 saf kil ve kömür içeren L’Oréal Paris Saf Kil Detoks Jeli cildimizi temizliyor, detoks etkisi sağlıyor. Özellikle cildimizi kurutmayan jel dokusuyla cilt yüzeyindeki kiri en etkili şekilde temizliyor. Aynı zamanda haftada 2 kez L’Oréal Paris Saf Kil Detoks Maskesi’ni de kullanmayı unutmuyoruz. İçerisindeki 3 saf kil, kirleri ve pürüzleri mıknatıs gibi çeken kömür ile birleşiyor ve cildimizin sağlıklı ışıltısı açığa çıkıyor! Kremsi yapısı ise cildimizi kurutmadan detoks etkisi sağlıyor. Daha ne olsun? :)

Kış aylarında cildini nasıl rahatlatmalısın?

Kış aylarında cildini nasıl yatıştırmalısın?

Cildinin rahatlamasını ve yatışmasını istiyorsan kullanabileceğin en iyi içeriklerden biri Centella Asiatica. Madecasosside olarak da bilinen bu içerik, cildi yatıştırma konusunda son derece etkili.

Bizim soğuk kış günlerinde kuruyarak gerilen ve hassaslaşan cildimizi temizlemek için kullandığımız Kiehl’s Centella Sensitive Facial Cleanser, rahatlamış, yatışmış ve iyi bir şekilde temizlenmiş bir cilde sahip olmamızı sağlıyor. pH dengeli formülü sayesinde, cildi nazik bir şekilde temizliyor ve sonrasında cildimiz yatışmış oluyor.

Cildini temizledikten sonra, tamamen arındırmak ve gözenek içindeki kalıntıları da temizlemek için tonik adımına geçebilirsin. Cildinin yatışmasını sağlamak için yine en çok işe yarayan diğer bir içerik ise Calendula yani Kadife Çiçeği.

Kiehl’s Calendula Herbal-Extract Alcohol-Free Toner, kadife çiçeği yaprakları içeren formülü sayesinde cildi harika bir şekilde yatıştırıyor. Alkol de içermediği için cildi çok nazik bir şekilde arındırıyor, rahatlamasını sağlıyor.

 Kiehl’s Cannabis Sativa Seed Oil Herbal Concentrate Serum

Cildi yatıştırma özelliği bulanan serumlar da, kış soğuklarında çok işe yarıyor. Bitkisel içerikli bu serumlar, cildin zorlu kış şartlarından arınıp yatışmasına ve rahat bir nefes almasına yardımcı oluyor. Kiehl’s Cannabis Sativa Seed Oil Herbal Concentrate Serum’u, formülündeki kenevir tohumu yağı ve kekik otu yağı sayesinde cildi yatıştırmaya yardımcı oluyor. Özellikle cilt kusurlarında etkili olan bu serum, düzenli olarak kullanıldığında cildin kendini koruma özelliğinin artmasını da sağlıyor. Resmen bir kış soğuğu kalkanı!

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap