Kırışıklık

Kırışıklığa Neden Olan 10 Alışkanlık

4 dk.
Kırışıklığa Neden Olan 10 Alışkanlık
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Cildin daha çabuk yaşlanmasına ve kırışıklıklara neden olan tüm alışkanlıkları listeledik!

Zamanın cildimiz üzerindeki yaşlandırıcı etkisinin tabii ki önüne geçmek mümkün değil ama azaltmak mümkün! Aslında günlük hayatımızda büyük yer kaplayan ve vazgeçemediğimiz bazı alışkanlıklarımız, cildimizin daha çabuk kırışmasına neden olabiliyor. Yaşlanmayı geciktirmen için kırışıklığa neden olan 10 alışkanlığı bir araya getirdik. Yazımızın en sonunda da, yaşlanma belirtileriyle baş etmek için harika bir öneri de ekledik!

1- Yüzüstü veya yan uyumak

Yüzüstü veya yan uyumak

Kırışıklıkların en önemli sebeplerinden biri de tahmin edersin ki yerçekimi! Belki bugüne kadar aklına gelmemiş olabilir ama uyku pozisyonumuzun, kırışıklıklar üzerinde önemli bir etkisi var. Yüzüstü ve yan uyumak, yerçekimi sayesinde cildinin gece boyunca sarkmasına ve kırışıklıklarının artmasına neden olabilir. Bu yüzden eğer rahat ediyorsan ve sağlık açısından bir engelin yoksa, mümkün olduğunca sırtüstü yatmanı öneririz.

2- Fazla şekerli yiyecekler tüketmek

Fazla şekerli yiyecekler tüketmek

Hepimiz şekerli yiyecekleri çok seviyoruz ama şekeri fazla tüketmenin, sağlık açısından olduğu kadar cilt yaşlanması üzerinde de etkisi var. Fazla şeker tüketimi, vücuttaki hormon dengesinin bozulmasına, cildin alt katmanlarındaki kolajen ve elastin fiberlerinin zarar görmesine neden olabiliyor. Bunun için ne kadar az çikolata, abur cubur ve şekerleme tüketirsen, hem sağlığın hem de cildin için o kadar iyi!

3- Sigara içmek

Sigara içmek

Sigara içmek, maalesef ki en kötü alışkanlıklardan biri. Vücuda verdiği zararların dışında sigara içmek, cildin çok daha hızlı yaşlanmasına neden oluyor. Damarlardaki oksijen seviyesinin azalmasına neden olan sigara tüketimi, göz altlarında torba görünümü, cilt tonu eşitsizliği, dudak üstü kırışıklıkları, göz kapağı sarkması gibi birçok yaşlanma belirtisine neden olabiliyor. En iyisi sağlıklı bir hayat ve genç görünen bir cilt için sigarayı hemen bırakmak!

4- Güneş kremi kullanmamak

Güneş kremi kullanmamak

Güneş kremi kullanmamak, cildin için yapabileceğin en büyük kötülüklerden biri. UV ışınları cildin çok daha hızlı yaşlanmasına neden oluyor. İnce çizgiler, kırışıklıklar ve cilt lekeleri gibi yaşlanma belirtileri, güneşin cilde olan zararlarının başında geliyor. Bu yüzden yaz-kış fark etmeden yılın her günü cildini güneşten korumak için yüksek güneş faktörlü kremler uygulamayı ihmal etmemelisin.

5- Bilgisayar ve cep telefonu ekranına bakmak

Bilgisayar ve cep telefonu ekranına bakmak

Kırışıklıklara neden olan en büyük alışkanlıklardan biri de sürekli cep telefonuna ve bilgisayar ekranına bakmak. Birçoğumuz bütün günümünüz bilgisayar başında çalışarak geçirdiğimizden bu her ne kadar çok zor olsa da, en azından 1-2 saatte bir ara vermek de son derece önemli. Ekranlardan yayılan mavi ışık, cildin daha erken yaşlanmasına neden oluyor. Bu yüzden gün boyu bilgisayar başında çalışmak zorundaysan, düzenli molalar verebilir, ekranla olan mesafeni biraz daha artırarak cildinin aldığı zararı azaltabilirsin.

6- Düzensiz uyku

Düzensiz uyku

Düzensiz ve yeteri kadar uyumamak da kırışıklıklara neden olan bir diğer alışkanlık. Vücudunun ihtiyacı olan en az 6-7 saatlik uykuyu almadığında, göz altlarında torbalar ve koyu halkalar ortaya çıkabilir, cildin daha hızlı yaşlanabilir. Bu yüzden uyku düzenine önem vermeli ve her gün en az 6 saat uyumaya dikkat etmelisin.

7- Güneş gözlüğü takmamak

Güneş gözlüğü takmamak

Güneş gözlüğü takmamak, güneşli günlerde dışarı çıktığında gözlerini kısmana ve kaşlarını çatmana neden olur. Bu da kırışıklıklara davet çıkarmanın etkili bir yoludur. Güneş gözlerini kamaştırdığı için kaşlarını çattığında, göz çevrende ince çizgi ve kırışıklık görünümünün artmasına neden olabilirsin. Bu yüzden yazın ve kışın güneşli günlerde güneş gözlüğünü yanından ayırmamanı tavsiye ederiz.

8- Makyaj temizlerken ovuşturmak

Makyaj temizlerken ovuşturmak

Makyaj temizlerken cilde nazik davranmamak, kırışıklıklara neden olan bir diğer alışkanlık. Özellikle göz makyajını temizlerken ovuşturmak, göz çevresinde ince çizgi ve kırışıklıkların artmasına neden olabiliyor. Bu yüzden cildini temizlemek için etkili ve ovuşturmana gerek kalmayacak makyaj temizleyicileri kullanmanı, cildini nazik davranarak ovuşturmamanı öneririz.

9- Cildi düzenli nemlendirmemek

Cildi düzenli nemlendirmemek

Cildi düzenli bir şekilde nemlendirmemek de cildin için yapacağın en kötü şeylerden biri. Cilt düzenli bir şekilde nemlendirilmeye ihtiyaç duyar ve ihtiyacı olan nemi alamadığında kurur. Kuru ciltte ince çizgi ve kırışıklıkların çok daha erken ortaya çıktığını bilmelisin. Bu yüzden genç ve sağlıklı görünen bir cilt için nemlendiricilerin önemi son derece büyük.

10- İçecekleri pipetle içmek

İçecekleri pipetle içmek

Muhtemelen hiç aklına gelmezdi ama içecekleri bardaktan içmek yerine sürekli pipet kullanmayı tercih ediyorsan, dudak üstü kırışıklıklarına davetiye çıkarıyorsun demektir. Kaş çatmak ve sık yapılan mimiklerde olduğu gibi, düzenli olarak yapılan bazı hareketler ciltte belirgin kırışıklıklara neden olabiliyor. Bu yüzden pipetle içecek içmeyi de alışkanlıklarından çıkarmanı önerebiliriz.

Kırışıklık karşıtı bakım önerisi

Kırışıklık karşıtı bakım önerisi

Cildindeki ince çizgi, kırışıklık, sıkılık kaybı ve cilt lekeleri gibi yaşlanma belirtilerinin azalmasını sağlamak için, kırışıklık kremlerini cilt bakım rutinine eklemelisin. Yaşlanma karşıtı bakımdan bir fayda sağlamak ve kırışıklık kremlerinin etkisini görebilmek için en az 1 ay düzenli olarak kullanman gerektiğini hatırlatalım.

Bizim yaşlanma karşıtı bakımda çok severek kullandığımız ve etkilerini gözle gördüğümüz L’Oréal Paris Revitalift Lazer serisini sana da önermek isteriz. Gündüz kremi, gece kremi, serum, göz kremi ve ampulden oluşan Revitalift Lazer serisi, 4 haftada gözle görülür sonuçlar almaya yardımcı oluyor. LHA, konsantre Pro-Xylane ve hyaluronik asit gibi içerikler içeren formülü sayesinde Loreal Revitalift krem, en belirgin yaşlanma izlerine karşı bile etki ediyor. Yaşlanma belirtilerinin %100'üne karşı etkili olan bu seriyi düzenli olarak kullandığında, 2 ayda 3 yılın, 6 ayda da 7 yılın kırışıklık görünümünün azaldığını görebilirsin. L’Oréal Paris Revitalift Lazer serisinin tüm ürünlerini daha detaylı incelemek istersen, bu makalemize göz atabilirsin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap