Cilt Temizleme

Kil Maskesi Nasıl Yapılır? Kil Maskesinin Faydaları Nelerdir?

5 dk.
Kil Maskesi Nasıl Yapılır? Kil Maskesinin Faydaları Nelerdir?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Kil maskelerinin ne kadar trend olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Ancak trend olmasının yanında cildimize de birçok faydaları var. Cildimizi arındırıyor, gözenek görünümünü azaltıyor, cildimizde tam bir detoks etkisi yaratıyor!

Tabii kil maskelerinin faydaları bir yana, kullanımı da inanılmaz derecede kolay! Tek yapmamız gereken yüzümüze uygulayıp 10-15 dakika beklemek ve ardından durulamak. Peki bu pratik ve cildimiz için faydalı kil maskeleri hakkında daha fazla bilgi almaya ne dersin? İşte kil maskeleri ile ilgili bilmen gerekenler!

Kil maskesi nedir?

Kil maskesi nedir?

Güne başlarken yaptığımız ve saatler boyu yüzümüzde kalan makyaj ile birlikte gün boyu ve cildimizde biriken kir, günlük temizleyicilerle her ne kadar arınmış gibi görünse de gözeneklerde kalıntı bırakabiliyor. Bu durum ise zamanla tıkanan ve genişleyen gözenek görünümüyle birlikte çeşitli cilt kusurlarına davet çıkarıyor. Özellikle yağlanmaya eğilimli bir cildin varsa, istenmeyen sonuçlarla karşılaşman daha olası bir durum.

Eğer sen de arındırıcı bir bakımla cilt kusurlarının önüne geçmek istiyorsan kil maskelerini tercih edebilirsin. Yüzü temizleyen, arındıran kil maskeleri, makyaj ve kir kalıntılarını etkili bir biçimde arındırarak daha berrak ve ışıltılı bir cilt görünümü elde etmemizi sağlıyor.

Kil maskesi faydaları nelerdir?

Kil maskesi faydaları nelerdir?

Kil maskesi ne işe yarar? Killer hem doğal hem de etkili olmaları açısından tüm zamanların en çok tercih edilen yöntemleri arasında yer alıyor. Yağ emici yapısıyla cildin sebum dengesini sağlayan kil, aynı zamanda gözenekleri de sıkılaştırıyor. İçerisinde bulunan mineraller ise cildin ihtiyaç duyduğu canlılığı geri kazanmasına yardımcı oluyor. Ayrıca kil, cilt yüzeyindeki ölü hücreleri de arındırarak daha taze bir görünüm elde etmeyi sağlıyor. Sen de hem sıkı hem de aydınlık bir cilt için kil içerikli bir cilt temizleme maskesi kullanabilirsin.

1.Cilde parlaklık veriyor

Eğer cildin bugünlerde solgun görünüyorsa, daha canlı, daha parlak görünmenin zamanı geldi! Cilde detoks etkisi veren kil maskeleriyle cildin ölü deriden arınır, daha sağlıklı, daha canlı ve parlak görünür. Kömür içeren kil maskesi kullanarak cildinde detoks etkisi yaratabilir, ışıltılı güzelliğe kavuşabilirsin.

2.Daha mat bir cilt görünümü sağlıyor

Yağlı bir cildin mi var? Kil maskesi cilt görünümünü matlaştırmaya yardımcı olur. Cildini kurutmadan arındırarak matlaştıran kil maskesiyle cilt anında tazelenir, derinlemesine temizlenir.

Kil maskesi faydaları nelerdir?

3.Cildin yatışmasını sağlıyor

Cildimiz bazı dönemlerde kuruyup hassaslaşabilir bu da cildinde rahatsızlık hissi yaratabilir. Özellikle kış mevsiminde kuru soğuklar, cildimizi daha hassas hale getirebilir. İşte bu noktada cildinin nazikçe temizlenip arınmaya ihtiyacı vardır. Kil maskesi, cildi herhangi bir tahrişe neden olmadan nazikçe temizler ve cildini nemlendirip yatıştırır.

4.Gözenekleri arındırıyor

Kil maskesi gözenekleri arındırarak küçülmelerine destek olur. Gözeneklerin küçüldüğünde cilt tonun daha eşit görünür ve cildin daha pürüzsüz olur. Aynı zamanda gözenekleri arındırarak siyah nokta oluşumuna da engel olur. Bunu kim istemez ki? :)

En iyi kil maskeleri:

En iyi kil maskesi hangisi diye birçok araştırma yaptığına eminiz! :) Merak etme artık araştırmana gerek kalmadı çünkü bizim de favorimiz olan, en iyi kil maskelerini senin için derledik!

L’Oréal Paris Saf Kil Maskeleri

L’Oréal Paris Saf Kil Maskeleri

Makyaj, kötü beslenme, stres gibi birçok nedenden dolayı cildimiz arınmaya ihtiyaç duyar. L’Oréal Paris’in Saf Kil Maskeleri, farklı içerikleriyle cildini arındırmak için hazır! Saf Kil Arındırıcı Maske, Saf Kil Peeling Maskesi, Saf Kil Detoks Maskesi, Saf Kil Eşitleyici Maske, Saf Kil Siyah Nokta Karşıtı Maske ve Saf Kil Hassas Detoks Maskesi ile cildinin farklı ihtiyaçlarına, bu kil maskeleriyle cevap verebilirsin. Kil maskelerini ister tekli, ister çoklu uygulayarak istediğin sonucu elde edebilirsin.

L'Oréal Paris Saf Kil Maskeleri, 3 saf kilin birleşiminden oluşuyor. Bu killer

  • Arı kil
  • Montmorillonit kili
  • Rhassoul kili

Arı kil, cildi pürüz ve fazla yağdan arındırıyor, Montmorillonit kili cilt kusursuzlaştırıcı ve mineraller bakımından zengin, Rhassoul kili ise cildi temizlemeye yardımcı elementler bakımından zengindir. 

Şimdi, bu maskeleri beraber inceleyelim!

1.L'Oréal Paris Saf Kil Detoks Maskesi

L'Oréal Paris Saf Kil Detoks Maskesi

3 saf kil, mıknatıs özelliği sayesinde kir ve pürüzleri çeken kömür ile birleşiyor ve ortaya cildi kurutmadan detoks etkisi sağlayan, cildin ışıltısını açığa çıkaran kremsi maske çıkıyor!  L'Oréal Paris Saf Kil Detoks Maskesi ile cilt anında temizleniyor ve aydınlık bir görünüm kazanıyor. Günden güne cilt nefes alır, kalitesi artar ve ışıltılı bir güzelliğe kavuşur.

Ürünü burada inceleyebilirsin

2.L'Oréal Paris Saf Kil Siyah Nokta Karşıtı Maske

L'Oréal Paris Saf Kil Siyah Nokta Karşıtı Maske

Siyah noktalar hepimizin kabusu! Bizim siyah noktalar konusundaki sırrımız ise L'Oréal Paris Saf Kil Siyah Nokta Karşıtı Maske! Su yosunu özü içeriği ile siyah noktaları temizleyen, gözenekleri sıkılaştıran bu maske favorilerimizden. Siyah nokta görünümünden şikayetçiysen çok seveceğinden eminiz!

3.L'Oréal Paris Saf Kil Peeling Maskesi

L'Oréal Paris Saf Kil Peeling Maskesi

Kırmızı yosun özü içeren bu maske, peeling etkisiyle cildi kurutmadan pürüzsüzleştiriyor, gözenekleri temizliyor! Maske yaptıktan sonra cildimiz yumuşacık oluyor. Hatta günden güne cildimiz ışıltı kazanıyor diyebiliriz. :)

4.L'Oréal Paris Saf Kil Arındırıcı Maske

L'Oréal Paris Saf Kil Arındırıcı Maske

Kirden, yağdan, makyaj kalıntılarından arınmış bir cilt hepimizin hayali! İşte bu kil maskesi de okaliptus özleriyle cildi kurutmadan arındırıyor, derinlemesine temizliyor ve yağdan arınan cildin daha mat bir görünüm kazanmasını sağlıyor. Taptaze, ferah bir cilt görünümü için bizim favorilerimizden. :) 

5.L'Oréal Paris Saf Kil Eşitleyici Maske

L'Oréal Paris Saf Kil Eşitleyici Maske

Cilt tonu eşitleyici özelliğe sahip Yuzu Limonu özü içeren bu maske, tanecikli krem dokusuyla cildi hem yoğun şekilde temizliyor hem de kurutmadan cilt tonunu eşitliyor. Tabii sonrasında da cilt ışıltılı güzelliğe sahip oluyor. :)

6.L'Oréal Paris Saf Kil Hassas Detoks Maskesi

L'Oréal Paris Saf Kil Hassas Detoks Maskesi

Kim demiş hassas ciltler kil maskesi yapamaz diye! Cildi yatıştırıcı özelliğiyle bilinen Polifenol ve Ebegümeci özü içeren L'Oréal Paris Saf Kil Hassas Detoks Maskesi, kremsi yapısı, hipoalerjenik dokusu ile cildi kurutmadan yatıştırıyor, arındırıyor. Böylece hassas cilde sahip olanlar da detoks etkisiyle ciltlerini arındırabiliyorlar!

Kil maskesi nasıl yapılır?

İnternette şöyle bir araştırma yaptığımızda birçok kil maskesi tarifi olduğunu gördük. Ancak kil maskelerini evde yaparak hem istediğin sonuçları elde edemeyebilirsin hem de tam olarak bilmediğin içeriklerle cildine zarar verme ihtimalin olabilir. Bu nedenle kil maskesini evde yapmak yerine yukarıda önerdiğimiz kil maskelerini kullanabilirsin.

Kil maskelerini nasıl uygulayabilirsin?

Kil maskelerini nasıl uygulayabilirsin?

Önerdiğimiz kil maskelerinden hangisini seçersen seç, bu maskeleri hemen hemen aynı adımları takip ederek uygulayabilirsin.

İlk adım: Temiz ve nemli cilde ince bir tabaka halinde uygulayabilirsin. Göz ve dudak çevresi dışında yüzünün her bölgesine uygulayabilirsin.

İkinci adım: Ardından 10-15 dakika kadar kurumasını bekledikten sonra ılık su ile yıkayarak cildinden arındırabilirsin.

Aynı zamanda, cildimizin farklı noktalarının, farklı ihtiyaçları olduğundan multimasking tekniğini de uygulayabilirsin. Yani aynı anda cildinin farklı bölgelerine farklı kil maskelerini uygulayıp cildinin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilirsin! :)

En iyi sonuç için cilt tipine uygun bir arındırıcıdan sonra uygulayabilirsin. Haftada 1 ya da 2 kez uygulamanı tavsiye ediyoruz. 

Önerilen cilt bakım rutini

Sana daha iyi bir deneyim sunabilmek için çerezler kullanıyoruz.
Detaylı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması ve Çerez Politikası metinlerini inceleyebilirsin.