Kepek

Kaş Kepeklenmesi Neden Olur? Nasıl Geçer?

4 dk.
Kaş Kepeklenmesi Neden Olur? Nasıl Geçer?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Genelde saç derisinde oluşan kepek problemi zaman zaman kaş aralarında da gözümüze çarpıyor. Kaş kepeği ileri durumlarda kızarıklık, kaşıntı ve hatta kaş dökülmesine kadar ilerleyebiliyor. Sen de kaşlarının arasında minik kepek parçaları görüyorsan çok geç kalmadan önlemini almalısın. Kaş kepeklenmesi bazı kişilerde kirpik kepeklenmesini de beraberinde getirir. Yani düşündüğün gibi kepek problemi sadece saçlarda olan bir durum değil! Kaş kepeklenmesinin neden olduğu ve nasıl azaltabileceğini anlatıyoruz. 

Kaş kepeklenmesi neden olur?

Kaş kepeklenmesi neden olur?

Kaş kepeğinin en yaygın nedenlerinin arasında cildin nemsiz kalması gösterilir. Aşırı güneşe maruz kalmaz ve yetersiz beslenmek cildin ihtiyacı olan nem ve mineralleri almasına engel olabiliyor. Nemsiz kalan cilt kuruma eğilimine giriyor ve kaşların arasında kepekler oluşuyor.

Cildi yağlı olanlar ve sebum üretimi fazla olan kişilerde de kaş kepeği görülür. Bunun sebebi ise yağlı ve nemli ortamı seven maya tipi organizmalardır. Yağlı ortamda üreyen bu mayalar kaş kepeklenmesinin nedenlerinden! Kepeğe neden olan mayalar (mantar) nemli ve karanlık ortamlarda daha hızlı üredikleri için saçlı deriyi çok severler. Bu nedenle kaş, kirpik, sakal arası ve saçların arasında kepekler karşımıza çıkar. 

Eğer kaş kepeği stresli dönemlerde ortaya çıkıyorsa strese bağlı egzamayı da araştırabilirsin. Stresli dönemlerde cilt koruma bariyerin zayıfladığı için vücudun kepek oluşumuna daha müsait olabiliyor. Tekrarlayan kaş kepeği, kaşıntı ve kaş dökülmesi gibi durumlarda mutlaka dermatoloğa başvurmanı öneririz. 

Editörün Favorisi

Cildinin nem dengesini korumak ve cilt koruyucu bariyerini onarmak için CeraVe Yüz Kremi'ni kullanmanı öneririz. CeraVe kremin formülündeki cilt için gerekli 3 temel seramid, niasinamid (Vitamin B3) ve hyalüronik asit sayesinde cildin gün boyunca nemlenir ve dış etkenlere karşı daha güçlü bir hale gelir. Nemlendirici krem parfüm içermediği için kepekli ve hassas cilt tipleri için de uygundur. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere nemlendirici krem uygulamak cildinin ihtiyacı olan nem desteği için yeterli olacak.

Kaş kepeği nasıl geçer?

Kaş kepeği nasıl geçer?

Kaş kepeğini geçirmek için nemlendirici özelliği yüksek olan kremleri kullanmalısın. Cildini kurutan ve daha mat görünmesine neden olan kremleri cilt bakım rutininden uzaklaştır. Kaş kepeğine çözüm için yüzünü günde iki kere soğuk veya ılık suyla yıkamanı öneririz. Sıcak su cildinin kurumasına neden olacağı için kaş kepeği olan kişilere önerilmez. Nemlendirici kremlerini her zaman cildini yıkadıktan sonra uygulamalısın. 

Kaş ve kirpik kepeğine geçirmek için makyaja bir süre ara vermeni öneririz. Eğer makyaj yapmak istiyorsan eve geldiğinde mutlaka yağ bazlı bir temizleyici ile cildini temizlemeli ve nemlendirmelisin. Makyajınla uyumak kepek problemine hiç iyi gelmeyecek :)

Editörün önerisi: Bazı kaş kepeği durumlarında şiddetli kaşıntı, yanma ve pul pul dökülme durumları olabilir. Agresif kaş kepeği yaşayanlar kaşlarını kaşımamalı, yanma hissini yatıştıran kremler kullanmamalılar.

Editörün Favorisi

Kaş kepeğini geçirmek için cildini nemlendiren ve onaran bakım kremleri kullanmalısın. Bizim bu durumda aklımıza ilk gelen krem La Roche Posay Cicaplast Baume B5 onarıcı bakım kremi oluyor.  5% Panthenol ve Madecassoside sayesinde cilt hasarı oluşmuş bölgeleri onarmaya yardım eden Cicaplast krem, ciltteki kaşıntıyı yatıştırarak sakinleştirir. Onarıcı kremi cildinde kızarıklık ve yanma hissi olan bölgelere de uygulayarak  cilt bakımı sağlayabilirsin. 

Biz Cicaplast Baume B5 onarıcı bakım kremini seyahatlerde de mutlaka yanımıza alıyoruz. Güneş yanığı, sinek ısırığı gibi ani durumlarda cildimizi derinlemesine nemlendirmek ve yatıştırmak için daha iyi bir seçenek düşünemeyiz. 

Kepeğe eğilimli cilt bakımı nasıl olur?

Kepeğe eğilimli cilt bakımı nasıl olur?

Saçında, kaşında ve kirpiğinde dönem dönem kepek sorunu oluşuyorsa cilt bakımında değişikliğe gitmen gerekiyor demektir. Cildini yoğun bir şekilde nemlendiren ve onaran nemlendiriciler kullanmak kepekli cildine daha iyi gelecek. 

Soğuk ve kuru kış günlerde cildinde tekrarlayan kaş kepeğinin daha yoğun göründüğünü fark edersin. Bu nedenle kuru ve soğuk havalarda cildini daha yoğun bir şekilde nemlendirmeli ve nemlendirici kremini her daim yanında taşınmalısın. Bu gibi dönemlerde bol sıvı tüketmeyi ve vitamin ağırlıklı beslenmeyi de unutma! 

Kaş makyajı yapıyorsan, kaş kepeğinin aktif olduğu günlerde makyaj ürünleri kullanmanı önermiyoruz. Bunun yerine kaşlarını düzenli olarak temizlemek ve yukarı doğru taramak kepeklerinin azalmasına yardımcı olur. 

Editörün Favorisi

Zorlu kış günlerinde cildini nemlendiren ve bakım yapan en iyi nemlendiricilerin başında Kiehl's Ultra Facial Cream Nemlendirici geliyor. 24 saat boyunca cildin nemli kalmasını sağlayan bu krem, cildin daha yumuşak ve pürüzsüz görünmesine yardım eder. 

Kiehl's nemlendirici kremin içeriğindeki buzul glikoproteinleri ve zeytinden elde edilen skualan cildin uzun süre nemli kalmasını sağlar. Kremi sürdüğün anda cildinde hızlı bir şekilde emilse de nemlendirme etkisini gün boyu hissedersin. Kepeğe yatkın cildin varsa Ultra Facial Nemlendirici'nin yarattığı nemli hissi çok seveceksin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap