Cilt Nemlendirme

Karmadan Kuruya Dönük Ciltler İçin Nemlendirici Önerileri

4 dk.
Karmadan Kuruya Dönük Ciltler İçin Nemlendirici Önerileri
Merve Çetin

Merve Çetin

Konuk Editör

+ Tüm yazıları

Merhaba herkese! Kış kendini daha çok hissettirmeye başlamışken cildimizdeki etkileri de bu orantıda artmaya başladı. Ben de bugün sana, özellikle karmadan kuruya dönük cilt bakımı konusuna değinmek, kuru ciltler için nemlendirici önerilerinden bahsetmek istiyorum.

Bence, özellikle kuru bir cilde sahipsen, diğer ciltlere oranla cildini nemlendirmenin önemi çok daha büyüktür. Benim de karmadan kuruya dönen bir cildim olduğu için bu yazıda seninle buluşmak istedim. Kuru cilt için kremlerin, akneye yol açmaması, yağlandırmaya neden olmaması bir üründe aradığım en önemli özelliklerden benim için. Özellikle bu aylarda cildimizin ekstra neme ihtiyacının olduğunu söylemem gerekiyor.

Kuru cilt bakımının diğer ciltlere oranla daha narin ve hassas olduğunu söylemek de doğru olacaktır. Bu anlamda benim tercihim her zaman, karmadan kuruya dönük ciltler için nemlendirici ve bakım konusunda kesinlikle dermokozmetik ürünlerden yana oluyor. Karmadan kuruya dönük cilt tipine sahipsen ve nasıl nemlendireceğin, hangi ürünü kullanacağın konusunda kararsızsan, bu yazı tam sana göre olacaktır. :)

Hangi cilt tipine sahipsin?

Hangi cilt tipine sahipsin?

Öncelikle cilt tiplerinden bahsetmek gerekirse, karma cilt nedir sorusu ile başlayalım istiyorum. Aslında cevap çok basit, karma cilt, iki farklı cilt tipinin birleşiminden oluşmaktadır. Bu cilt tipine sahipsen, alın, çene ve T bölgesinin genel olarak yağlı bir görüntüde olduğunu ya da bunun tam tersi şekilde, cildin diğer bölgelerinin yağlı bu bölgelerin ise kuru olduğunu söylemek mümkündür. Bazı karma cilt için nemlendirici ürünler ciltte daha çok parlamaya neden olabilmektedir. Bu yüzden doğru ürün doğru cilt eşleşmesi bu anlamda çok değerli olmaktadır. Karma cilt bakımı ürünleri tercih etmek çok önemlidir.

“Kuru cilt nedir” ve “kuru cilde ne iyi gelir” sorularından da bahsetmek gerekirse, karmaya göre çok daha kuru, gergin ve tahriş olmaya da oldukça yatkın olduğunu söyleyebilirim. Özel bir kuru cilt bakımı gerektiren bu cilt için de yine nemlendirmesi gün içerisinde yüksek ürünler kullanmak doğru olacaktır.

Hangi nemlendiriciyi kullanmalı?

Hangi nemlendiriciyi kullanmalı?

Cilt bakımı dediğimizde en önemli adımın temizlikten sonra nemlendirme olduğunu düşünüyorum. Çünkü güzel temizlenen bir cildin en güzel sihirli dokunuşu doğru ürünle nemlendirme aşamasıdır. Yazımın devamında seninle kuru ciltler ve karmadan kuruya dönük ciltler için nemlendirici önerilerini paylaşmak istiyorum.

Karmadan kuruya dönük ciltler için öneriler:

Karmadan kuruya dönük cildin varsa özellikle bu cilt tiplerinin kullanabileceği, özel tasarlanan karmadan kuruya dönük cilt bakımı ürünlerine bakman doğru olacaktır. Benim karmadan kuruya dönük ciltler için nemlendirici önerimi ve en sevdiğim ürünleri aşağıda bulabilirsin:

1.CeraVe Nemlendirici Yüz Kremi

CeraVe Nemlendirici Yüz Kremi

Öncelikle benim de tercihlerimden olan Cerave Nemlendirici Yüz Kremi'ni kullanabilirsin. Gün boyu cildini nemlendirme görevini oldukça etkili yerine getiren bu yüz kremini sabah ve akşam olmak üzere temizlenmiş cildine uygulayabilirsin. 

Hyalüronik asit ve Niasinamid içerirken aynı zamanda içeriğindeki seramidler ile de cilt bariyerini onarmaya yardımcı olur. Dermatologlarla geliştirildiği için de hassas cilde sahip olanlar bile güvenle kullanabilir. Güneş koruyucu içeren nemlendiriciler kullanmayı tercih ediyorsan özellikle yaz ayları için SPF 25 içeren versiyonunu da deneyebilirsin.

Ürünü burada inceleyebilirsin

2.Vichy Mineral 89

vichy Mineral 89

Diğer önerebileceğim ürün ise kuru cilde sahipsen de rahatlıkla kullanabileceğin bir nemlendirici olan kuru cilt için nemlendirici Vichy Mineral 89 Hyalüronik Asit İçeren Günlük Nemlendirici ve Cildi Güçlendirici Bakım. Bu nemlendiriciyi de yaz-kış çok severek kullanıyorum. Bu nedenle bir karma cilt olarak kesinlikle tavsiye ederim. 

İçeriğinde bulunan %89 oranındaki Vichy Mineralli Volkanik Suyu cildi tüm gün nemlendiren ve besleyen bir formüle sahip. Hafif bir dokuya sahip olmasından ve hızlı emiliminden dolayı da cilt bakım rutinimde kesinlikle benim favori ürünlerimden. 

Hyalüronik asit içeriği ile zaten doğal bir nem bombası olduğunu da söyleyebilirim. Cildi nemlendirip güçlendirirken sağlıklı ve parlak, içerden yansıyan bir ışıltı vermesini de çok seviyorum. Ayrıca sadece 11 içerikten oluşan minimal formülüyle hassas ciltlerin kullanımına da çok uygun bir nemlendirici. Bir miktar aldığın serumu temizlenmiş cildine sabah-akşam uygulayabilirsin.

Ürünü burada inceleyebilirsin

3. La Roche-Posay Lipikar Baume AP+M Balsam

La Roche-Posay Lipikar Baume AP+M Balsam

Cildinde aile boyu olarak kullanabileceğin bir başka ürün ise, özellikle karmadan çok kuruya yönelik ciltler için önerebileceğim kuru cilt için krem: La Roche Posay Lipikar Baume AP+M Balsam ürünü. Bu ürünü bebek, çocuk, yetişkin olmak üzere herkes rahatlıkla kullanabilir. Kuruluğa karşı ekstra bakım sağlar. Cildin yatışmasına yardımcı olarak kuruluk hissi sonucu oluşan kaşıntı hissini azaltmaya yardımcı olur ve tekrarlama karşıtı etki gösterir. Parfüm ve paraben içermemesi özellikle yıpranmış cilt için onarıcı görev üstlenmektedir.

Ürünü burada inceleyebilirsin

4. La Roche-Posay Toleriane Sensitive Rich Nemlendirici Yüz Kremi

Bir de hassas ciltler için bir önerim var. Cildinde kuruluk eğilimi çok yüksek ise La Roche Posay Toleriane Sensitive Rich Nemlendirici Yüz Kremi de senin için bir tercih olabilir. 48 saat boyunca cildi nemlendirici özelliğe sahip bu ürün, cilt bariyerini onarmaya ve korumaya yardımcı oluyor. Bebeklerde de kullanıma uygun bir üründür. İçeriğinde bulunan B3 ve La Roche-Posay Termal Suyu cildi yatıştırma görevini üstlenirken, Gliserin 48 saat boyunca cildi nemlendirir.

En sevdiğim nemlendiricileri karma ciltlerin, karmadan kuruya dönük ciltlerin ve özellikle kuru ciltlerin de rahatlıkla kullanabileceği şekilde seninle paylaşmak istedim. Umarım verdiğim bilgiler sana yardımcı olmuştur. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle… Sevgiyle :)

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap