Saç Derisi Bakımı

Kalıcı Kepek (Seboreik Dermatit) Nedir? Nasıl Geçer?

3 dk.
Kalıcı Kepek (Seboreik Dermatit) Nedir? Nasıl Geçer?
Damla Yılmaz

Damla Yılmaz

Blogger

+ Tüm yazıları

Saç derisinde yağlanma ve kabuklanma görüyorsan sebebi kalıcı kepek yani seboreik dermatit olabilir. Saç derisinin kaşınarak tahriş olması ileri dönemde kabuklanmaya kadar uzanabilir. Genellikle sarı renkli ve yağlı kabuk olarak karşımıza çıkan kalıcı kepek problemi doğru kepek şampuanı ve tedaviyle ortadan kalkabilir. Sen de kalıcı kepek problemi yaşıyorsan veya bu semptomları kendinde gözlemliyorsan yazımıza göz atmalısın.

Editörün Notu: Eğer saç derinde kalıcı kepek yani seboreik dermatit gibi bir şikayetin varsa, doğru tedavi ve uygulama önerileri için mutlaka bir dermatologa görünmeni öneriyoruz.

Kalıcı kepek nedir?

Kalıcı kepek nedir?

Seboreik dermatit genellikle saçlı deride karşımıza çıkıyor. Yoğunlukla saçların içinde, bazen de sakalların arasında kalıcı kepek görülebilir. Kalıcı kepek oluşan deri kızarık ve pembe bir ton alır. Kızaran deri üzerindeki yağlı sarı kepek şeklini andıran kabuklanmalara da kalıcı kepek denir. 

Kalıcı kepek sorunu kozmetik görünüm dışında sağlığımıza zarar vermiyor. Fakat Seboreik dermatit kepeğe karşı önlem almadığında bu problem ilerleyerek Seboreik Ekzemaya dönüşebilir. 

Kalıcı kepek problemi neden oluşur?

Kalıcı kepek problemi neden oluşur?

Kalıcı kepek probleminin ana sebebi derimizde yaşayan Malaszesia mantar mikrobudur. Tamamen zararsız olan bu mantar mikrobu çevresel sebeplerden ötürü aşırı derecede artmaya başlar. Savunma sistemiz ise bu artışı normal olarak görmez ve karşılık olarak kalıcı kepek problemi meydana çıkar. 

Kalıcı kepek probleminde Malaszesia mantar artışının sebeplerinin başında stres, mevsim geçişleri, medikal ilaçlar ve kimyasal içerikler geliyor. 

Seboreik Dermatit Belirtileri Nelerdir?

Seboreik Dermatit Belirtileri Nelerdir?

Kalıcı kepeğin en yaygın belirtisi kaşıntı ve kaş derisindeki pul pul kepek görünümü. Saçlarını kaşıdığında açık sarı renkli yağlı kepekler omuzlarına düşmeye başlıyorsan sende kalıcı kepek meydana gelmiş demektir. Kalıcı kepek oluştuğunda saç derisi tahriş olabilir ve sebum üretiminden dolayı saç tellerinde dökülme meydana gelebilir.

Kalıcı kepek sorununu saç egzamasından ayırmak için mutlaka uzman bir hekime danışmalısın. Saç egzaması problemi yaşayanların yarısında kalıcı kepeklenme sorunu görülebilir. 

Editörün Favorisi

Tekrarlayan kepek problemi yaşayanların en sevdiği ürün La Roche-Posay Kerium DS Şampuan oluyor. Tahriş olan saç derisini rahatlatan ve kepek problemini kökten çözen bu şampuan, saçlarının sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Kepek problemi yaşıyorsan Kerium DS Şampuan'ı  4 haftalık kür halinde haftada 2 kere uygula. 4 haftanın sonunda saçların daha az kaşınacak ve kepek problemi gözle görülür bir şekilde azalacak. 

Kalıcı kepek problemi tedavisi

Kalıcı kepek problemi tedavisi

Kalıcı kepek problemi yaşıyorsan endişelenme! Uzman dermatoloğa giderek kalıcı kepek problemi ilerlemeden bu sorunu durdurabilirsin. 

Saç derisi yoğun bir şekilde kaşınıyor, pul şeklinde kepeklenme oluyorsa mutlaka uzman bir hekime göstermelisin. Eğer kalıcı kepeğin ilk döneminde bu saç problemini kontrol altına almazsan egzama ve saç dökülmesine kadar ilerleyebilir, bizden söylemesi!

Editörün Favorisi

Hassas ve kaşınan saç derisi için Vichy Dercos serisinin Kepek Karşıtı Şampuan çeşitlerini kullanabilirsin. Dercos Şampuan, saç derisindeki kepek sorununu çözmene yardımcı olacak ve kuru saç derisinin nem oranını düzenleyecek. Dercos şampuan sayesinde hassaslaşan ve tahriş olan saç derisi rahatlıyor ve kepek sorununun çözülmesine destek oluyor. Kepek sorununa güle güle demek için en iyi kepek şampuanını düzenli olarak kullanmalısın. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap