Vücut Temizliği

Jilet Nasıl Kullanılır? Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

3 dk.
Jilet Nasıl Kullanılır? Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

+ Tüm yazıları

Jiletle tüy almaya başlayanlar için harika bir rehber hazırladık. Sen de herkes gibi pürüzsüz ve yumuşak bir vücut hayal ediyorsan jiletle doğru tüy alma yöntemlerini öğrenmelisin.

Vücudunun jilet sonrası pürüzsüz görünmesi için tüy alma sonrası yapacağın vücut bakımı da çok önemli! Tüy alma öncesi ve sonrası neler yapman gerektiğini ve farklı tüy alma yöntemlerini seninle paylaşıyoruz. İlk defa jilet yapacaklar veya doğru jilet yapma tekniklerini öğrenmek isteyenler buraya!

Jilet nasıl kullanılır?

1. Adım: Vücüdunu hazırla

Jilet nasıl kullanılır?

Rahat ve kolay bir tüy alma uygulaması için bu işlemi banyo sırasında yapmanı öneririz. Akan suyun altında tüylerinin yumuşamasını sağlamalısın. 1-2 dakika boyunca suyun altında kalarak cildinin nemlenmesini ve tüylerinin tıraşa hazır olmasını bekle. Bu sırada saçlarını yıkayabilir ve maske uygulaması yapabilirsin.

2. Adım: Tıraş için uygun duş jeli kullan

2. Adım: Tıraş için uygun duş jeli kullan

Jiletle tüy almak için vücuduna duş jeli veya tıraş kremi kullanmanı öneririz. Jiletin daha kolay uygulanması için vücuduna mutlaka bir jel kullanmalısın. Yoksa jilet sonrası vücudun daha sert ve kuru görünebilir. Önce duş jeli, sabun veya tıraş öncesi jelini sürerek uygulama bölgesini köpürt sonrasında jilet işlemine geçebilirsin.

3. Adım: Tüylerin çıkış yönüne doğru ilerle

4. Adım: Tüylerin çıkış yönüne doğru ilerle

Jilet uygulama yöntemleri bölge bölge değişkenlik gösterebilir. Burada dikkat etmen gereken nokta tüyleri çıkış yönüne doğru tıraş etmek. Bacak tüylerini alırken jiletini aşağıdan yukarı doğru hareket ettirmelisin. Bilekten diz kapağına doğru ilerle. Üst bacağın içinde dizlerinden başlayarak yukarı doğru jiletini ilerlet.

Koltuk altı tüylerini alırken hangi yönde ilerlediğin fark etmiyor. Sana kolay olan yönde jiletle tüylerini alabilirsin. Bikini bölgesi için de tüyün uzama yönüne doğru yani içe doğru jilet kullanmanı öneririz.

4. Adım: Vücudu nemlendir

4. Adım: Vücudu nemlendir

Jiletle tüy aldıktan sonra ılık suyla vücudunu durula ve nemlendir. Tıraş sonrası vücudunun yumuşacık görünmesi için CeraVe Nemlendirici Krem kullanmanı öneririz. CeraVe kremin kontrollü salınım teknolojisi sayesinde 24 saat boyunca vücudun nemli kalır ve kuruluk hissetmezsin. Banyo sonrası henüz vücudun nemliyken kremini sür ve yumuşacık cildinin keyfini çıkar. Tüm vücuda uygulanabilen bu nemlendirici içeriğindeki 3 temel seramid ve Hyalüronik Asit sayesinde jilet sonrası cildine bakım yapar ve jilet sonrası kuruluğa engel olur.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Jilet tüyleri kalınlaştırır mı?

Jilet tüyleri kalınlaştırır mı?

Jilet kullanmaktan endişe duyanlar ‘jilet kılları kalınlaştırır mı?' diye düşünüyor. Aslında yaygın bilinenin aksine jilet tüyleri kalınlaştırmıyor. Sadece tüylerin uçlarının daha sert ve kalın çıkmasına neden oluyor. Fakat tüylerin uzadıkça eski kalınlıığında olduğunu fark edersin.

Jiletle tüy almanın dezavantajlarından biri tüyleri daha hızlı çıkarması! Ağda ve epilatörle tüylerini aldığında kökten uzamaları 2-3 haftayı bulabilirken, jiletle tüy aldıktan sonar birkaç gün içinde yeniden uzadıklarını görebilirsin.

Editörün önerisi: Vücudundaki tüyleri aldıktan sonra kızarıklık, yanma ve kaşınma hissi duyabilirsin. Jilet sonrası vücudunu rahatlatmak için La Roche Posay Termal Su kullanmanı öneririz. Termal su sıkmak, cildinin rahatlamasını sağlıyor ve jilet sonrası vücudunun daha hızlı sakinleşmesine yardımcı oluyor. Termal su sonrası kızarıklığın daha hızlı geçtiğini fark edeceksin.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Jilet kullanırken nelere dikkat etmeli?

Jilet kullanırken nelere dikkat etmeli?

Jilet alırken mutlaka 3 veya 5 başlıklı jiletleri tercih etmelisin. Kadın jiletleri vücudunun kıvrımlarına ve tüy şekline daha uygun olacak. Jiletlerin nem koruyucu şerit özelliği sayesinde jilet sonrası vücudunda kuruluk hissetmezsin.

Jilet kullanırken acele etme, mutlaka rahat bir zaman diliminde tüylerini al. Yoksa vücudunda minik kesikler veya tahrişler olabilir. Jiletini ileri geri hareketlerle uygulamak yerine sadece tek yöne doğru ilerletmelisin.

Diz arkası, özel bölge, diz kapağı ve sırt gibi bölgelere ulaşmak için manevra kabiliyeti olan jiletleri kullanmalısın. Oval başlıklı jiletler diz kapağı gibi girintili bölgelere daha iyi ulaşır ve hızlı bir şekilde pürüzsüz görünüm sağlar.

Jilet kullanırken cildinde yara, kuruluk veya sivilce gibi cilt sorunlarının olmamasına dikkat etmelisin. Jilet, cildindeki minik pütürlerin üzerinden geçerken kanamasına veya tahriş olmasına yol açabiliyor. Jilet sonrası tahriş olan cildine bakım yapmak ve onarmak için La Roche Posay Baume B5 kullanmanı tavsiye ediyoruz. Tahriş olmuş cildi yatıştıran ve cildi onaran Cicaplast krem, jilet sonrası cildinin rahatlamasını sağlayacak. Madecassoside, bakır, çinko ve manganez içeren formülü sayesinde hassas vücudunu kolayda yatıştırabileceksin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap