Kırışıklık

İlk kırışıklıklar hakkında bilmen gereken her şey!

6 dk.
İlk kırışıklıklar hakkında bilmen gereken her şey!
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Aynaya baktın ve göz çevrende veya alnında ince çizgiler mi gördün? İlk kırışıklıklarınla tanışmış olabilirsin… İşte ilk kırışıklıklar hakkında bilmen gereken her şey!

Hangi yaşta kırışıklıklarını ciddiye almalısın?

Hangi yaşta kırışıklıklarını ciddiye almalısın?

Hepimiz anne veya anneannelerimizin ayna karşısında kırışıklıklarından yakındıklarını hatırlarız. Birden bir gün bizim de sıramız geliverir. Aynaya bakıp o ilk kırışıklığını gördüğünde sakın canını sıkma ve paniğe kapılma! İlk kırışıklıklarınla baş etmek için yapabileceğin pek çok şey var ve biz bu konuda seni yönlendirmek için hazırız!

20’li yaşlarda gerçek bir kırışıklık karşıtı krem kullanmaya gerek var mı?

20’li yaşlarda gerçek bir kırışıklık karşıtı krem kullanmaya gerek var mı?

Birçoğumuzun aklında aynı soru var: 20’li yaşlar kırışıklık kremi uygulamak için biraz erken değil mi? Aslında kırışıklık kremi kullanmak için erken veya geç denebilecek bir durum yok, önemli olan cildini koruman. İşin gerçeği, vücudumuz 20’li yaşlardan itibaren yaşlanmaya başlar, hücresel yaşlanma ilk etkilerini gösterir ve bu konuda yapacak bir şeyimiz yoktur. Fakat yaşlanmaya engel olmak ve geciktirmek için yapabileceğimiz şeyler var! 

Bunun ilk ve en önemli adımı ise cildi nemlendirerek yaşlanma etkilerine engel olmak. Cildi nemlendirmek, güneşin cilde olan zararlarına, sigara ve alkol kullanımının, kötü beslenmenin yaşlanmaya olan katkılarına bir ket vurabilir. Cildi nemlendirmek, cildi korumak ve hücrelerin yenilenmesine olanak sağlamak anlamına gelir.

Editörün Favorisi

Cildi nemlendirmek, ilk kırışıklıklara engel olabilmek için atacağın en önemli adımlardan biri! Cildini nemlendirmek, cildinin dolgun, pürüzsüz görünmesine destek olmak için L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Cilt Dolgunlaştıran Nemlendirici Kremleri öneririz. 

L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Gündüz Kremi, 20 faktörlü güneş korumasıyla cilde nem desteği verip dolgunluk sağlarken güneş ışınlarına karşı koruyor. Gece Kremi de aynı şekilde cildi gece boyunca nemlendirip yoğun şekilde besliyor.  

Yaşlanma belirtilerini nasıl önleyebiliriz?

Yaşlanma belirtilerini nasıl önleyebiliriz?

Yaşlanma belirtilerini engellemenin ilk ve en önemli adımı, güneşten kaçınmak. Her ne kadar vücudumuz için yararlı da olsalar, UV ışınları cilt bariyerine zarar vererek erken yaşlanmaya sebep olurlar, dolayısıyla da ilk kırışıklıkların ortaya çıkmasını hızlandırırlar. Cilt yeteri kadar iyi korunmadan güneşlenildiğinde, koyu lekeler, kırışıklıklar ve diğer yaşlanma belirtileri daha hızlı ortaya çıkarlar. Bu yüzden güneş koruyucu veya SPF içeren yüz kremleri uygulamak son derece önemli. 

20’li yaşlarda cilt bakımına önem vermek, yaşlanma belirtilerini geciktirmek adına atılacak en iyi adımlardan biri. Yine de yaşam tarzının getirdiği etkenlerin de yaşlanma üzerinde etkisi bulunuyor. Alkol ve sigara tüketimi, şekerli besinleri tüketmek gibi faktörler, cildin daha hızlı yaşlanmasını sağlıyor. Kısacası ilk kırışıklıkları olabildiğince geciktirmek için ve o bebeksi yumuşaklığı korumak için cilt bakımına mümkün olduğunca erken başlamak son derece faydalı.

İLK KIRIŞIKLIĞINI FARK ETTİN, PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

İLK KIRIŞIKLIĞINI FARK ETTİN, PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Kaç yaşında olursan ol, maalesef kırışıklıkların bir gün mutlaka kendilerini gösterecekler – bu can sıkıcı bir uyarı olsa da, cildinin zamanla yaşlanmaya başladığı değiştirilemez bir gerçek.

Kırışıklıklar, epidermisin sıkılığını kaybetmesi ile ortaya çıkan oyuklardır. İnce çizgilerle derin kırışıklıklar arasında fark olduğunu da ekleyelim. Derin kırışıklıklar, yüzün sürekli tekrarlanan mimik hareketleri ile oluşur ve bir noktadan sonra yüzün bir parçası olurlar. İnce çizgiler ise dermişin sıkılığını kaybetmesi yan, nemsizlik yüzünden ortaya çıkarlar.

Vücudumuz kolajen ve hyalüronik asiti kendiliğinden üretir ve bu iki molekül cildin çok daha dolgun ve genç görünmesini sağlarlar. Zamanla vücudumuz gençlik kaynağı olan bu molekülleri daha az üretmeye başlar ve cildimiz daha ince, kırılgan ve gevşek görünmeye başlar. Sonuç: Kırışıklıklar!

Kaş arasındaki çizgiler, kaz ayağı kırışıklıkları, gülme çizgileri, dudak kırışıklıkları… Tabii ki dünyanın sonu değil ama yine de kırışıklık karşıtı ürünlere yatırım yapmaya değer. Bu yüzden ilk adımda cildi nemlendirmek, cildin kırışmaya başlamasına engel olmak, daha dolgun ve canlı görünmesini sağlamak için yapılabilecek en iyi kırışıklık karşıtı bakımdır. İlk kırışıklığını fark ettiğinde, cildini düzenli olarak nemlendirmeye başlamanın zamanı gelmiş demektir.

Editörün Favorisi

Kaz ayağı kırışıklıkları denilince göz çevresi bakımı kullanmak oldukça önemli. Özellikle bu kırışıklıkların dolgun görünmesi için cildi nemlendiren, hyalüronik asit içeren göz kremleri kullanabilirsin. Bizim bu konudaki favorilerimizden biri L'Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Göz Kremi!

2 çeşit hyalüronik asit içeriğiyle göz çevresini nemlendirip dolgunluk kazandıran bu göz çevresi bakımı, kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünün azalmasına destek oluyor. 

İlk kırışıklıklar: Panik Yapma, Harekete Geç!

İlk kırışıklıklar söz konusu olduğunda hepimiz farklıyız: Kimimiz 20’li yaşlarımızda ilk kez fark ederiz, şanslı olanlarımız ise daha sonra… Her ne olursa olsun, ilk kırışıklıklarını fark ettiğinde panik yapmana hiç gerek yok, tek yapman gereken bu konuda harekete geçmek!

Önlenemeyen Cilt Yaşlanması

Önlenemeyen Cilt Yaşlanması

Cildin yaşlanması önlenemez. Sebebi: Tabii ki zamanın durdurulamayışı… İkincisi ise genetik, yaşam tarzın ve çevresel faktörler. Tabii bir de buna cilt bakım rutinimizi eklemek gerek. Kimileri 35 yaşına kadar yüzünde hiçbir kırışıklık görmezken, bazılarımız ise 25 yaşında ilk kırışıklıkları ile tanışırlar. Yaşlanmayla beraber vücudumuz daha az elastan ve kolajen üretmeye başlar ve bu iki önemli protein cildin daha sıkı ve esnek olmasını sağlar.

İlk kırışıklıklar genellikle kaşların ortasında ve göz çevresinde kendilerini gösterirler ve genellikle bu çizgilerin cildin kuruluğuyla ilgili olduğunu unuturuz. Cildin nemsiz kalması demek, hücre yenilenme hızının yavaşlaması anlamına gelir. Böylece de yaşlanmaya başlamış olur!

İlk kırışıklıklarla nasıl mücadele edebilirim?

İlk kırışıklıklarla nasıl mücadele edebilirim?

Cildinin gençliğini korumanın esas yolu, nemlendirmektir. Cildinin güzelliğini ve gençliğini koruması ve yaşlanma belirtileriyle baş etmenin temel yolu, nemlendirme adımını cilt bakım rutinine dahil etmektir. Nemlendirici yüz kremi, ince çizgilerini ve ilk kırışıklıklarını dolgunlaştıracak, tekrar belirmelerine de engel olacak. Cilt bakımı rutininde, antioksidan bakımından zengin nemlendirici kremler tercih ederek, cildinde serbest radikaller için bir koruyucu tabaka oluşturabilir, böylece yaşlanma belirtileriyle baş edebilirsin.

Cilt dokusunu tekrar sıkılaştıran Pro-xylane, ciltteki nem seviyesini artıran ve kırışıklıkları dolduran hyalüronik asit ve cildin yumuşak olmasını sağlayan LHA gibi içerikleri deneyebilirsin. Tüm bunları yaparken de cildini güneşin zararlı etkilerinden korumayı unutma. Yaz – kış fark etmeden, kumsalda da olsan, dağda da, hatta ofiste bilgisayarın başında, dışarı adımını attığın her an cildini güneşten korumalısın. UV ışınlarının zararlı etkileri sayesinde cilt olması gerekenden çok daha erken yaşlanmaya başlıyor, lekeleniyor ve kırışıklıklar ortaya çıkıyor. 20’li yaşlarda bir gece kremine ihtiyacın olmayabilir ama göz çevreni nemlendirecek bir krem çok şeyi değiştirebilir. İlk kırışıklıklar kendilerini bu bölgede gösterirler, sen de buna uygun bir bakım rutini oluşturabilirsin.

Derin kırışıklıklar için ne yapabilirsin?

Eğer ilk kırışıklıklarınla çoktan tanıştıysan ve cildinde derin kırışıklıklar varsa ne yapabileceğini biliyor musun? Öncelikle bu konu hakkında sakın endişe etme, derin kırışıklıklar dahil olmak üzere tüm kırışıklıklar üzerinde etkili olan bir serum önerimiz var. L'Oréal Paris Revitalift Saf Retinol Gece Serumu, formülündeki %0,2 saf retinol ile tam aradığın bakım olabilir.

L'Oréal Paris Retinol Serumu, ciltteki en derin kırışıklıklar dahil tüm kırışıklıklar üzerinde etki ederek, gözle görülür bir fark yaratıyor. Geceleri bu serumu düzenli olarak kullanarak, cildinin zamanla ne kadar çok değiştiğini kendi gözlerinle göreceksin. Retinol serumu cilt bakım rutinine adım adım alıştırarak dahil edip,  kadar düzenli olarak kullandığında, ilk adımda cildinin daha nemlenmiş ve parlak göründüğünü, 4 ay sonunda ise en derin kırışıklıklarının bile fark edilir bir şekilde azaldığını göreceksin. Tam bir mucize! L'Oréal Paris Revitalift Saf Retinol Gece Serumu hakkında merak ettiğin tüm detayları bu makalemizden öğrenebilirsin!

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap