Kiehl's ile Daha İyi Bir Gelecek için #YeşiliYay'ıyoruz!

Cilt Bakımı

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

3 dk.
Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Hindistan cevizi yağı, birçok güzellik ve bakım ürününün vazgeçilmez içeriklerinden biri haline geldi. Dünya çapında güzellik bilincine sahip birçok kadın, kusursuz ciltlerini Hindistan cevizi yağına borçlu.  

Vücudumuzun her alanında mucizevi etkiler gösteren Hindistan cevizi yağı, nasıl kadınların bir numaralı bakım ürünü haline geldi? Tüm sırları bu yazımızda açıklıyoruz, hazırsan başlayalım! 

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Hindistan cevizi yağı, geleneksel olarak ham Hindistan cevizi veya kurutulmuş Hindistan cevizi çekirdeklerinden yağ ekstrakte edilerek yapılan yüksek derecede doymuş bir yağdır. Oda sıcaklığında katıdır, ancak ısıtıldığında yumuşayarak eriyebilir. Sağlıkta, mutfakta ve cilt bakımı maskelerinde geniş perspektife yayılarak kullanılmaya devam eden bir yağdır.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hindistan cevizi yağı içeriğinin detaylarından bahsedecek olursak, yağ asitleri bakımından oldukça zengindir bir yağdır. Aynı zamanda magnezyum, potasyum, kalsiyum, çinko, E, K, C vitamini, demir gibi mineralleri de içerir.

Hindistan cevizi yağının cildine faydalarını anlatmak için sabırsızlanıyoruz. Cildini Hindistan cevizi ile nasıl güzelleştirebilirsin, birlikte bakalım.

1.  Cildi temizler ve arındırır

Hindistan cevizi yağı, cildinin daha aydınlık ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Aynı zamanda Hindistan cevizi yağı makyaj temizleme üzerinde de oldukça etkilidir.

2.  Akne ve yaraların iyileşmesini destekler

Hindistan cevizi yağı akne sonrası cildin normale dönme sürecinin hızlanmasına yardımcı olur. Araştırmalara göre, hindistan cevizi yağının içerisinde yer alan yağ asitlerinin yaklaşık yarısını oluşturan laurik asit, akneye bağlı bakteri oluşumunun önüne geçebiliyor. Yani cildinde sivilce oluşturan bakteri düzeylerini düşürmede ve iltihaplanmayı azaltmada en doğal destekçin olabilir!

3.  Cildini nemlendirir

Hindistan cevizi yağı nemlendirici özelliğiyle bakım kremlerinin vazgeçilmez içeriklerinden biridir. Çünkü cildin doğal bariyer işlevini onaran ve buharlaşmayı yavaşlatarak cildin nemini koruyabilen doymuş yağlardan oluşur. Az bir miktarı bile cildini ve tüm vücudunu nemlendirmek için yeterlidir. Cildinde yağlı bir his bırakmadan kolayca emilerek kuruluğu gidermede etki gösterir. Unutmadan söyleyelim, Hindistan cevizi yağı dudak nemlendirmede de seni hayran olacağın sonuca götürebilir. 

Editörün Favorisi

Hindistan cevizi suyu içeren Garnier Nem Bombası Göz Şişkinliğine Karşı Kağıt Göz Maskesi bizim favorilerimizden! Hem Hindistan cevizi suyu hem de hyaluronik asit içeren formülüyle gözlerdeki şişkinliği, koyu halkaların görünümünü azaltmaya destek oluyor. Ayrıca göz çevresinde ferahlık da sağlıyor. En sık kullandığımız ürünlerden biri! :)

Ürünü burada inceleyebilirsin

4.   Göz altı morluklarını aydınlığa kavuşturmada etkilidir

Tüm cilt tipleri için uyumluluk gösteren Hindistan cevizi yağı göz çevresi problemlerinin azaltılmasında da etkin rol oynar. Göz altı morluklarını ve şişliklerini hafifletmede muhteşem bir çaba gösterir. Hindistan cevizi yağı, cildi onarma yetisi sayesinde daha canlı bir güne uyanmanda en büyük destekçilerinden biri olmaya aday.

5.    Cilt lekelerinin ve yaraların iyileşmesine katkıda bulunur

Hindistan cevizi yağı, göz altı morluklarından lekelere kadar cilde birçok yönde katkı sağlar. E vitamini hindistan cevizi yağı içinde yer alan etken maddelerden biri olarak, cildinde oluşan yaraların da iyileşme sürecini hızlandırmada etki gösterir. İçerisinde bulunan laurik gibi yağ asitleriyle de birleşerek cildi besler.

6.   Antiaging etkisi gösterir

Hindistan cevizi yağı, güneşten gelen hasarı azaltmaya yardımcı olabilecek E ve A vitamini gibi antioksidanlara sahiptir. Aynı zamanda, yağ asitleri bakımından zengin olan Hindistan cevizi yağı, cildin esnekliğini artırmada ve kolajen üretimini hızlandırmada destekleyici rol oynar. Böylece yaş alma sürecini yavaşlatmada da yardımcı olur. Yani, “Benim ruhum genç” derken yüzüne yansıyan o dinamizmi, cildinle yansıtmanın tam vakti!

Gördüğün gibi Hindistan cevizi yağı etkileri saymakla bitmiyor. Hindistan cevizi yağı maskesi ile de tek bir dokunuşta bile cildindeki pürüzsüzlüğü doyasıya yaşayabilirsin. Şimdi sıra tadını çıkarmakta. Çok yağlı bir cilde sahipsen ve deneme konusunda herhangi bir endişen olursa, kullanmadan önce dermatoloğuna danışmayı unutma!

Editörün Favorisi

Yumuşacık dudaklara sahip olmak için Yabani Mango Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı içeren Kiehl's Buttermask For Lips bakım rutinimizin vazgeçilmezlerinden! Gece boyunca dudakların nem bariyerini onararak bakım yapan bu dudak maskesi ile sabah nemli ve sağlıklı dudaklara kavuşabiliyoruz! :)

Ürünü burada inceleyebilirsin

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap