Güneş Koruması

Her Mevsim Güneş Kremi Kullanmanın Cilt Güzelliğine 10 Faydası!

4 dk.
Her Mevsim Güneş Kremi Kullanmanın Cilt Güzelliğine 10 Faydası!
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Cildine önem veriyorsan, güneş koruyucu kremleri bakım rutininden eksik etmemen gerektiğini biliyor olmalısın. Ancak güneş kremini yalnızca yaz mevsiminde değil, yılın her günü kullanman gerekiyor. Çünkü her geçen yıl cildinin biraz daha olgunlaşmasıyla birlikte güneşin dünya üzerindeki etkisi de artıyor. Peki, her mevsim güneş kremi kullanmanın faydaları ile ilgili çok daha fazlasını öğrenmeye hazır mısın?

Neden Her Mevsim Güneş Kremi Kullanmalısın?

Her Mevsim Neden Güneş Kremi Kullanmalısın?

Ozon tabakasının incelmesi, güneşten gelen zararlı ışınların dünyaya her yıl daha güçlü bir şekilde ulaşmasına yol açıyor. Bu durum, uzun vadede tüm canlı yaşamını tehdit etmekle birlikte ciltte de önemli sorunlara kapı aralıyor. Öyle ki havanın kapalı olduğu bir kış gününde dahi, güneşin zararları devam ediyor. Hatta bu zararlar, yazın açık havaya oranla sadece yüzde 20 ila 30 oranında azalıyor. 

Bulutların arasından geçerek yeryüzüne ulaşan güneş ışınları, kapalı ortamlarda dahi pencerelerden geçerek cildi etkileyebiliyor. Düzenli cilt bakımı yapılmasına rağmen cilt yüzeyinde oluşan istenmeyen görünümün altında yatan sebepleri de bu durum oluşturuyor.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş kremlerinin, cilde işlemesi ve tam koruma sağlaması için güneşe çıkmadan hemen önce değil, 15-30 dakika önceden sürülmesi gerekiyor. Ayrıca güneş kreminin gereğinden az sürülmesi, güneş koruma özelliğinin aktivasyonunu önlüyor. Bu nedenle güneş kreminden maksimum verim alabilmek için cildin açık bölgelerine ince bir tabaka halinde uygulanması gerekiyor. Güneş kremleri, ne kadar yoğun yapıda olurlarsa olsunlar, güneşe karşı etkin korumasını ürün çeşidine göre 2 ya da 2,5 saat sürdürüyor. Bu nedenle güneş kreminin aynı periyotlarla tazelenmesi gerekiyor.

Güneş kremlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da üründe SPF ibaresinin yanı sıra UVA ve UVB korumalarının da özellikle yer alması. Çünkü UVB ışınları ciltte melanin oksitlenmesine sebep olurken UVA ışınları doğrudan dermis tabakasına ulaşarak kolajen ve elastin liflerine zarar veriyor. Ayrıca güneş kremlerinin, cilt bakım rutininin son aşamasında kullanılması gerekiyor.

Editörün Notu: Kışın güneş ışınlarının yaza göre azalması ve cildin neme daha fazla ihtiyaç duymasından dolayı bu dönemde güneş korumalı nemlendirici kullanımını da tercih edebilirsin.

10 Adımda Güneş Kremi Faydaları

10 Adımda Güneş Kremi Faydaları

1. Zararlı Işınlardan Koruyor: Güneş kremleri, cildi güneşin zararlı ışınlarından koruyor. 

2. Cilt Kanseri Riskini Azaltıyor: Dünya’ya ulaşan UVA ışınlarının yüzde 95’ ini ultraviyole radyasyon oluşturuyor. UVB ışınları ise cildin yapısını bozarak DNA mutasyonuna neden oluyor. Bu nedenle güzelliğin yanı sıra sağlık için de güneş kremi tavsiye ediliyor.

3. İnce Çizgi ve Kırışıklıkları Önlüyor: Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak güneş kremi kullananlar, beş yıllık zaman diliminde kullanmayanlara oranla daha genç görünüyor.

4. Ciltte Leke Oluşumunu Engelliyor: Düzenli güneş kremi kullanımı, ciltteki melanin seviyesinin artması ile meydana gelen leke oluşumunun önüne geçiyor.

5. Güneş Yanıklarını Önlüyor: Özellikle yaz aylarında cilde doğrudan nüfuz eden güneş ışınları, güneş yanıklarına neden oluyor. Güneş kremi sayesinde yanık, şişlik ve soyulma gibi problemler meydana gelmiyor.

6. Nem Kazandırıyor: Cilt üzerinde bariyer oluşturan güneş kremleri, nemin cilde hapsolmasını sağlayarak sağlıklı bir görünüm kazandırıyor.

7. Hava Kirliliğinden Koruyor: İçeriğindeki bileşenler ve yapısından dolayı güneş kremleri, hava kirliliğinin cilde olan etkilerini minimum seviyeye indirgiyor.

8. Cilde Elastikiyet Kazandırıyor: Kolajen, keratin ve elastin gibi cildin elastikiyetini sağlayan temel cilt proteinleri, güneş kremleri sayesinde korunarak güçleniyor.

9. Cilde Aydınlık Görünüm Kazandırıyor: Güneş kreminin düzenli kullanımı sayesinde ciltteki güneşten kaynaklı solgun renk görünümü azalıyor ve cildin ışıltısı geri geliyor.

10. Renk Tonu Eşitsizliklerinin Önüne Geçiyor: Güneş kremleri, melaninin dengesiz artması nedeniyle oluşan renk tonu eşitsizliklerini engelliyor. 

Güneş Kremi Zararları Var mı?

Güneş Kremi Zararları Var mı?

Her ne kadar güneş kremlerini fazla kullanmanın cilde zararlı olduğu yönünde bir düşünce olsa da, bu klinik olarak kanıtlanmış bir bilgi değil. Güneş ışınlarının cilde verdiği zarar, başka herhangi bir zararla boy ölçüşemeyeceği için, bu konu tamamen geri planda.

Güneş koruyucu kremler, vücutta güneş yoluyla sentezlenen D vitamininin azalmasına neden olabiliyor. Ancak 11.00-16.00 saatleri haricinde günde 20-30 dakika güneş korumasız açık havaya çıkılması, D vitamini eksikliğini gidermede yeterli oluyor. 

Tüm yıl boyunca kullanabileceğin güneş kremi önerileri:

La Roche Posay Anthelios UVMune 400 SPF 50+ Güneş Kremi

Tüm yıl boyunca kullanabileceğin güneş kremi önerisi:

Yaz-kış fark etmeksizin, hava kapalı bile olsa güneş kremi kullanmanın önemi büyük. Bu yüzden yılın her günü kullanabileceğin bir güneş kremi önerisi ile geldik: La Roche Posay Anthelios UVmune Güneş Kremi, en yüksek güneş koruma özelliklerine sahip. Hem UVA hem UVB için yüksek korumaya sahip bu güneş kremi, hassas ciltlerin kullanımına da son derece uygun. Hatta yenilenen formülü sayesinde en uzun UVA ışınlarına bile karşı yüksek bir koruma sağlıyor.

Kiehl's Ultra Light Daily UV Defense SPF 50

Kiehl's Ultra Light Daily UV Defense SPF 50

Günlük olarak rahatlıkla kullanabileceğin, SPF 50 gini yüksek bir güneş korumasına sahip, yağlı bir his ve beyaz iz bırakmayan bir güneş kremi arıyorsan, Kiehl's Ultra Light Daily UV Defense SPF 50'yi mutlaka denemelisin. İncecik formülü sayesinde ciltte çok kolay dağılan bu güneş kremi, makyaj altında kullanmak için de son derece elverişli. Cildi nemlendirirken UVA, UVB ışınlarına ve kirliliğe karşı cildi koruyor. Bu sayede çevresel faktörlerin cilde verdiği zararın önüne geçerek, erken yaşlanma belirtilerine engel oluyor. Yapısı çok hafif olduğu ve parlama yapmadığı için de her gün rahatlıkla kullanılabiliyor.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap