Şehir Yaşamı

Hava kirliliğinin cildimize olan etkileri nelerdir?

4 dk.
Hava kirliliğinin cildimize olan etkileri nelerdir?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Hava kirliliğinin cildine olan olumsuz etkilerine karşı birtakım önlemler alman gerekiyor.

Konu cildi olumsuz etkileyen çevresel faktörler olduğunda, akıllara genellikle güneş ışınlarının zararları geliyor. Ancak bir diğer önemli husus olan hava kirliliği, cilt üzerindeki yıkıcı sonuçlarına rağmen göz ardı ediliyor. Oysa sürekli hava ile temas halinde olan cildin, birçok risk ile karşı karşıya! Biz de bu yazımızda, söz konusu risklerden korunmak adına nasıl önlemler alman gerektiğini ele aldık.

Hava Kirliliği Nedir?

Hava Kirliliği Nedir?

Atmosfere karışan gaz, toz, duman ve kimyasal karışımlı su buharı gibi temiz olmayan maddelerin yaşamı olumsuz etkileyecek düzeye ulaşması, “hava kirliliği” olarak ifade ediliyor.

Hava Kirliliği Sonuçları

Yakıt tüketimi ve endüstrileşme gibi yapay faktörlerin artmasıyla, özellikle şehirlerde hava kirliliği hat safhaya ulaştı. Bugün dünya nüfusunun yüzde 70’inden fazlası, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen sınırın çok daha üstünde hava kirliliğine maruz kalıyor. Hava kirliliği nedenlerinden kaçınmanın mümkün olmadığı günümüzde, doğa ve insan yaşamı uzun vadede birçok olumsuz sonuçla karşılaşıyor.  

Hava Kirliliği ve Cilt İlişkisi

Hava Kirliliği ve Cilt İlişkisi

Cilt, UV ve diğer ışınlara karşı hızlı reaksiyon gösterebiliyor. Ancak hava kirliliği, cilt üzerindeki etkilerini çok daha uzun sürede ve geri dönülmez biçimde gösteriyor. Böylece cilt; serbest radikaller başta olmak üzere toz, sigara dumanı, egzoz gazı ve daha nice olumsuzluk karşısında günden güne deformasyona uğruyor.  

Serbest Radikal Nedir?

Serbest Radikal Nedir?

Bir elektronunu kaybederek kararsız hale gelen moleküller, serbest radikal olarak adlandırılıyor. Bu toksik moleküllerin oluşumunu ise en fazla hava kirliliği tetikliyor. Vücut hücreleri günde ortalama 10 bin serbest radikale maruz kalıyor. Bu da cilt üzerinde erken yaşlanmadan cilt kanserine kadar birçok önemli soruna davet çıkarıyor. Serbest radikallerle mücadele için ise antioksidanlar hayati önem taşıyor.

Hava Kirliliğinin Cilde Etkileri

Hava kirliliği; insan sağlığına serbest radikallerle yaptığı derin etkinin yanı sıra daha yüzeysel olan, ancak önlenmediği takdirde kalıcı hale gelen sorunlara da neden oluyor. Bu etkiler arasında en önemlilerini nem kaybı, mat görünüm, sivilcelenme, siyah nokta oluşumu, kızarıklık, alerji, sıkılık kaybı ve kırışıklıklar oluşturuyor. Oksijen ihtiyacını yeteri kadar karşılayamayan ciltte, yenilenme süreci de aksaklığa uğruyor.

Hava Kirliliğinden Cildi Korumak için Ne Yapmak Gerekiyor?

Hava Kirliliğinden Cildi Korumak için Ne Yapmak Gerekiyor?

“Hava kirliliği nasıl önlenir?” sorusu, senin de bildiğin üzere tüm dünyanın üzerinde konuştuğu ve ortak cevaba henüz ulaşamadıkları bir gündem maddesi. Hava kirliliğinin cilde, dolayısıyla vücuda olan etkilerini önlemek ise oldukça basit.

Antioksidan İçeren Gıdalar Tüketmek

Önce, vücudunun aslında kendi işleyişinin bile serbest radikaller ürettiğini söylememiz gerekiyor. Bu, doğal yaşlanma sürecinin de temel nedenlerinden biri. Hava kirliliğine karşı savunma sistemini güçlendirmek ve cilt kırışıklığını önlemek adına ise bol bol antioksidan zengini besinler alman gerekiyor.

Su Tüketimini Artırmak

Su, cildinin nemini korumasının yanı sıra toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlayan en önemli etken. Hücreler arası iletimi güçlendirerek hücre yenilenmesinin hızlanmasını sağlayan su, cilt bariyerini güçlendirerek hanene artı puan kazandırıyor.

Cilt Temizliğine Daima Özen Göstermek

Hava kirliliğinin bir sonucu olan tıkanmış gözeneklerinin, sadece su ile arınmayacağı malum. Bu nedenle cildin nem ve sebum dengesini koruyan cilt temizleme ürünlerinin kullanılması oldukça önemli. Ayrıca cilt temizleme maskeleri, peelingler ve tonikleri de mutlaka cilt bakım rutinine dahil etmelisin. Cildini günlük olarak temizleyebileceğin, akne ve fazla sebum üretimini kontrol altına alabilecek ve cilt bariyerinin güçlenmesini sağlayacak bir yüz temizleme jeli önerisi istersen, Vichy Normaderm Phytosolution yüz temizleme jelini önerebiliriz.

İçeriğinde A, C ve E Vitaminleri Bulunan Cilt Bakım Ürünleri Kullanmak

Cilt bakım rutininde nemlendiriciler başta olmak üzere kullandığın serumların ve bakım maskelerinin, içeriğinde bu üç vitaminden en az birini barındırması; hava kirliliğinin etkilerini azaltmada önemli rol oynuyor. Antioksidan olan C vitamini cildi dış etmenlere karşı korurken, A vitamini cildin elastikiyetinin korunmasını sağlıyor. E vitamini ise cildi hem UV ışınlarından hem hava kirliliğinden koruyarak kalkan işlevi görüyor.

Güneş Kremi Uygulamak

Cildi güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş kremleri, cilt üzerinde güçlü bir tabaka oluşturarak hava kirliliğinin etkilerini de engelliyor. Bu nedenle güneş kreminin yaz kış kullanımı, tüm çevresel etmenlerden koruması dolayısıyla daha fazla önem kazanıyor. Güneş lekelerini önlemek ve cildinin daha eşit tonda görünmesini sağlamak için Vichy Ideal Soleil Anti-Dark Spot SPF 50+ güneş kremini kullanabilirsin.

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap