Hamilelik

Hamilelikte Cilt Lekeleri Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

4 dk.
Hamilelikte Cilt Lekeleri Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Hamilelikte yüzde lekelenme problemini eminiz duymuşsundur. Kadınların hayatındaki en özel dönemlerden biri olan hamilelik sürecinde meydana gelen bu lekeler anne adaylarını lütfen üzmesin! Hamilelik lekeleri, bu sürecin olağan parçalarından biri. Bazen koyu, bazen de çok açık bir şekilde beliren bu lekeler, doğru leke kremiyle tedavi edilebilir ve önlenebilir. 

Hamilelik lekeleri krem önerisi isteyenler için en hassas ve etkili leke kremlerini listeledik. Gebelik döneminde beliren bu lekeleri nasıl kontrol altına alacağını ve hamilelik lekelerinin neden oluştuğunu tek tek açıklıyoruz. Sen de hamilelik lekelerine karşı gardını almak istiyorsan bu makaleden faydalanabilirsin. 

Hamilelik lekesi neden oluşur?

Hamilelik lekesi neden oluşur?

Hamilelikte cilt lekelerinin en temel nedeni malum hormonlar! Gebelik dönemindeki östrojen veprogesteron hormonları, cilt yüzeyinde leke oluşmasına sebep olur. Hormonların üzerine bir de UV ışınları eklendiğinde, bu dönemde hassas olan cildimizde leke çıkmaması mucize haline geliyor. 

Hamilelikte yüzde kırmızı lekeler genellikle hamileliğin 4. ve 5. ayında ortaya çıkıyor. Bu dönemdeki hormonlar ve melanositlerden fazla üretilen melanin nedeniyle ciltte kırmızı veya koyu renkli lekeler meydana gelir. Gebelik maskesi de denilen bu lekeler, hamile kadınların bir çoğunda görülüyor, yani merak etme yalnız sen değilsin! 

Hamilelik lekeleri geçer mi?

Hamilelik lekeleri geçer mi?

Gebelik lekesi için geçer ya da geçmez demek mümkün değildir. Ama sevindirici haberi de verelim: Hamilelik lekelerinin çoğunluğu geçiyor! Tabii tedbiri elden bırakmamak şartıyla. Hamilelikte yüz lekelerini önlemek için cildini mutlaka bu dönemde güneşten korumalısın. Hamileler için kullanımı uygun güneş kremlerini kullanarak UV ışınlarının cildinde leke oluşturmasına engel olabilirsin.

Gebelikte yüzde lekelenme sorunu yaşayan kadınlara baktığımızda hem açık tenlileri hem de esmerleri görüyoruz. Bu nedenle lekelenme sorununu ten rengiyle ilgili değil. Esmer tenlerde cilt lekeleri daha az belirgin olduğu için belki sana esmerlerde leke olmuyor gibi gelebilir ama bu doğru bir bilgi değil. 

Hamilelikte leke kremi kullanılır mı?: Hamilelik döneminde önerilmeyen içeriklerin başında kojik asit, retinoid, arbutin, salisilik asit geliyor. Bu nedenle hamilelikte yüzde oluşan lekeler için emzirme döneminin de sonunda leke açıcı kremleri kullanılıyor. Hamilelikte leke kremi kullanmak istersen doktoruna danışmayı unutma.

Editörün Favorisi

Skin Ceuticals Discoloration Defense Serum

Skin Ceuticals Discoloration Defense Serum

Hamilelik ve emzirme dönemi bitti... Şimdi hamilelik lekeleri için krem arayışındasın. Bizim en sevdiğimiz leke serumlarının başında Skin Ceuticals Discoloration Defense Serum geliyor. İnatçı lekelere karşı etkili bir performans gösteren bu leke serumu hamilelik lekelerine çok iyi geliyor. 

Hem kuru hem de yağlı ciltlere uygun olan bu serum gebelik lekelerinde iki hafta içinde etkinlik göstermeye başlıyor.  %1.8 traneksamik asit, %5 niasinamid ve %5 HEPES formülü sayesinde cildin rengini açıyor, rengini eşitliyor ve yüzün daha aydınlık görünmesini sağlıyor. E hamilelik sonrası başka ne isteriz ki?

Skin Ceuticals Discoloration Defense Serum nasıl kullanılır?: Leke açıcı serumunu günde iki defa 3-5 damla arasında uygula. Leke serumunu  mutlaka 50 SPF güneş kremi ile birlikte kullanmalısın. Böylece UV ışınlarının cildine zarar vermesini engelleyecek ve serumun etkisini göstermesini sağlayacaksın.

Vichy Slow Age Gündüz Bakım Kremi

Vichy Slow Age Gündüz Bakım Kremi

Hamilelikte ciltte kırmızı lekeler oluşmaya başladıysa hiç endişe etme. Hamilelerde görülen bu lekeler, düzenli leke kremi kullanmayla ortadan kaybolabiliyor. 

Hamilelik sonrasında kullanacağın en etkili leke ve bakım kremlerinden biri Vichy Slow Age Gündüz Bakım Kremi. Slow Age gündüz kremin içeriğindeki antioksidan Baicalin, ciltteki renk eşitsizliklerini ve lekeleri azaltmaya yardımcı oluyor. Cildin aydınlanmasını ve tek renk olmasını sağlayan bu krem aynı zamanda yaşlılık izlerine karşı da önlem alıyor. Prebiyotik türevi Bifidus, cilt bariyerini güçlendirerek cildin nemini arttırıyor. Hamilelik sonrasında görülen kuruluk problemini de Vichy krem ile ortadan kaldırabilirsin. 

Editörün önerisi: Hamilelikte karında kırmızı lekeler de belirebilir. Bu kırmızı lekeleri mutlaka doktoruna danışarak tedavi etmelisin. Yüz kremlerini vücudunda kullanmamalısın.

L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3 Leke Karşıtı Krem

L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3 Leke Karşıtı Krem

Hamilelik döneminde cildinde çıkan lekeler artık kabusun olmasın. Sana severek kullandığımız leke kreminden bahsetmek istiyoruz. L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3 Leke Karşıtı Krem, hem cildimizdeki leke görünümüne etki ediyor hem de yaşlılık izleri azaltmayı hedefliyor. 

L'Oréal leke kreminin içeriğindeki LHA ve konstantre Pro-Xylane ciltteki renk düzensizliğini eşitleyerek, cildin daha kusursuz görünmesini sağlıyor. Aynı zamanda kırışıkları da daha az belirgin hale getiren bu bakım kremini biz çok seviyoruz. Leke karşıtı kremin formülündeki GFK 20, güneşin cildinde yeni leke oluşmasına da engel oluyor. Yani bu kremle hem eski lekelerimize veda ediyor, hem de yeni leke oluşumunun önüne geçebiliyoruz!


Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap