Hamilelik

Hamilelikte Çatlak Oluşumu Nasıl Engellenir?

3 dk.
Hamilelikte Çatlak Oluşumu Nasıl Engellenir?
Damla Yılmaz

Damla Yılmaz

Blogger

+ Tüm yazıları

Hamilelik döneminin endişeli kısımlarından biri, hamilelik çatlaklarıdır. Heyecanlı ve keyifli bekleyiş, aniden gördüğün çatlaklarla alt üst olabilir. Karın bölgesinin genişlemesiyle beliren ince çatlaklar bir anda kabusun olmasın! Bu dönemde alacağın birkaç minik önlem sayesinde hamileliğini çatlaksız atlatmak mümkün. Hamilelik çatlak kremleri, çatlak kremlerinin içeriklerini ve bunların işe yarayıp yaramadığını araştırdığını tahmin edebiliyoruzCildimveben editörleri olarak hamilelik döneminde kullanılan çatlak kremlerini ve çatlak oluşumunu nasıl engelleyeceğini adım adım anlatıyoruz.

Hamilelikte çatlak neden oluşur?

Hamilelikte çatlak neden oluşur?

Hamilelikte çatlak nedenlerinin başında kilo alımı, hormonsal değişimler ve hızlı vücut değişimi geliyor. Adım adım büyüyen karnın nemsiz kalarak çatlak oluşumuna zemin hazırlıyor. Cildin elastikiyetini sağlayan liflerin incelmesiyle birlikte hamilelikte karın, bel, kol, bacak veya göğüs bölgelerinde çatlaklar oluşabilir.

En çok merak edilen konulardan biri de hamilelik çatlakları ne zaman oluşur? Hamilelik çatlaklarının zamanı kişiden kişiye değişebiliyor. Bazı kadınlarda hamileliğin ilk üç ayında çatlaklar görülmeye başlansa da, bazılarında son aylarda ortaya çıkabiliyor. Hatta doğum sonrası çatlak oluşan kadınlar bile var! Yani hamilelik döneminde kullanacağın çatlak kremlerinin doğum sonrası da devam ettirmeni öneriyoruz.

Editörün önerisi: Çatlak oluşumunu engellemek için karın bölgesini yoğun bir şekilde nemlendirmelisin. 24 saat boyunca cildi nemli tutan CeraVe Nemlendirici Krem, hamilelik döneminde kullanılabilecek en iyi vücut nemlendiricilerinden biri! 3 Temel Seramid ve Hyalüronik Asit içeren CeraVe nemlendirici, cilt bariyerini güçlendiriyor ve yoğun bir nemlendirme etkisi sağlıyor. Karın, göğüs ve bel çevresine her gün nemlendirici sürerek çatlak oluşumunu engelleyebilirsin.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Hamilelik çatlakları kalıcı mıdır?

Hamilelik çatlakları kalıcı mıdır?

Hamilelikte çatlaklar çoğunlukla kalıcı olabiliyor. Pembe, mor renklerdeki çatlaklar zamanla beyaza döner ve kalıcı hale gelir. Beyaz çatlaklarına erken dönemde bakım ve çatlak kremi uygulayarak görünürlüğünü en aza indirebilirsin. Çatlakların kesin tedavisi olmamakla birlikte çatlak için lazer ve çatlak için vücut bakımları olumlu sonuçlar verebiliyor. Fakat en garanti çözüm çatlaklar başlamadan önce önlem almak!  

Hamilelikte çatlak oluşmadan vücudunu zengin bir şekilde nemlendirmek istiyorsan Kiehl's Nurturing Oil For Mom & Baby kullanabilirsin. Kiehl's vücut yağı, anne ve bebek cildini nemlendirerek besliyor, hafif yapılı formülüyle yapışkan bir his bırakmıyor. Kiehl's nemlendirici, zeytin ve kayısı çekirdeği yağı sayesinde cildin yenilenmesini sağlıyor ve daha pürüzsüz görünmesine yardımcı oluyor. Anne ve bebek cildi için özel üretilen bu bakım yağını bebeğin için de gönül rahatlığı ile kullanabilirsin. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

Hamilelikte çatlak önlenebilir mi?

Hamilelikte çatlak önlenebilir mi?

Evet, gebelikteki çatlaklar önlenebilir. Sadece çatlak önleyici kremleri kullanmak yetmez. Bunun yanında bol su tüketmek, hamilelikte sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak da çatlak oluşumunu engelleyen faktörlerdir.

Çatlak oluşumu genetik midir? Hamilelik dönemindeki çatlakların genetik payı vardır. Bazı kişiler ne kadar önlem alırsa alsın gebelik çatlaklarından kaçamıyor. Fakat çatlakları önleyen nemlendirici, beslenme, bol su tüketimi gibi adımlara dikkat ettiğinde çatlakların daha az belirgin olduğunu göreceksin. 

Hamile iken karna ne sürülür?

Hamile iken karna ne sürülür?

Gebelik döneminin 20. haftasından itibaren çatlak oluşumu açısından riskli bir döneme girersin. Bu dönemde karın bölgesine temiz içerikli, yoğun nemlendirme etkisi olan ve hızlı emilen nemlendiricileri kullanmalısın. 

Duş alırken cildini kurutacak sıcak su uygulamasından uzak durmalısın. Mutlaka duş sonrası vücudunu nemlendirmeli ve dairesel hareketlerle nemlendiricini uygulamalısın. Çatlaklar için hindistan cevizi yağı, shea yağı gibi organik yağlar cildinde alerjik reaksiyona yol açabilir. Güvendiğin çatlak önleyici kremleri kullanarak daha pürüzsüz ve keyifli bir şekilde hamilelik yolculuğunu tamamlayabilirsin. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap