Hamilelik

Hamilelikte Çatlaklar Nasıl Önlenir?

4 dk.
Hamilelikte Çatlaklar Nasıl Önlenir?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Hamilelik döneminin endişeli kısımlarından biri, hamilelik çatlaklarıdır. Heyecanlı ve keyifli bekleyiş, aniden gördüğün çatlaklarla alt üst olabilir. Karın bölgesinin genişlemesiyle beliren ince çatlaklar bir anda kabusun olmasın! Bu dönemde alacağın birkaç minik önlem sayesinde hamileliğini çatlaksız atlatmak mümkün. Hamilelik çatlak kremleri, çatlak kremlerinin içeriklerini ve bunların işe yarayıp yaramadığını araştırdığını tahmin edebiliyoruzCildimveben editörleri olarak hamilelik döneminde kullanılan çatlak kremlerini ve çatlak oluşumunu nasıl engelleyeceğini adım adım anlatıyoruz.

Hamilelikte Çatlaklar Neden Oluşur?

Hamilelikte Çatlaklar Neden Oluşur?

Hamilelikte karnı çatlağı nedenlerinin başında kilo alımı, hormonsal değişimler ve hızlı vücut değişimi geliyor.  Hamilelikte çatlak, cilt gerilmesinden kaynaklanıyor. Özellikle hamileliğin son 3 ayında gerilen karın derisinde beyaz çizgiler ile çatlaklar belirginleşir. 

Adım adım büyüyen karnın hormonların etkisiyle nemsiz kalarak çatlak oluşumuna zemin hazırlıyor. Gerilen deride oluşan çatlaklar, bebeğin büyümesi ile daha da belirgin bir hale gelebiliyor. Cildin elastikiyetini sağlayan liflerin incelmesiyle birlikte hamilelikte karın, bel, kol, bacak veya göğüs bölgelerinde çatlaklar oluşabilir.

Hamilelikte kaçıncı haftada karın çatlağı olur? En çok merak edilen konulardan biri de hamilelik çatlakları ne zaman oluşur? Hamilelik çatlaklarının zamanı kişiden kişiye değişebiliyor. Bazı kadınlarda hamileliğin ilk üç ayında çatlaklar görülmeye başlansa da, bazılarında son aylarda ortaya çıkabiliyor. Hatta doğum sonrası çatlak oluşan kadınlar bile var! Yani hamilelik döneminde kullanacağın çatlak kremlerinin doğum sonrası da devam ettirmeni öneriyoruz.

Editörün önerisi: Çatlak oluşumunu engellemek için hamilelikte çatlak belirtileri ortaya çıkmadan önce karın bölgesini yoğun bir şekilde nemlendirmelisin. 24 saat boyunca cildi nemli tutan CeraVe Nemlendirici Krem, hamilelik döneminde kullanılabilecek en iyi vücut nemlendiricilerinden biri! 3 Temel Seramid ve Hyalüronik Asit içeren CeraVe nemlendirici, cilt bariyerini güçlendiriyor ve yoğun bir nemlendirme etkisi sağlıyor. Karın, göğüs ve bel çevresine her gün nemlendirici sürerek çatlak oluşumunu engelleyebilirsin.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Hamilelikte Çatlaklar Kalıcı Mıdır?

Hamilelik çatlakları kalıcı mıdır?

Hamilelik çatlağı geçer mi? Hamilelikte çatlaklar çoğunlukla kalıcı olabiliyor. Hamilelikte çatlak belirtileri başlamadan önlem alırsan çatlakların daha az kalıcı olabilir. Peki, hamilelikte çatlak belirtileri nelerdir? Karın bölgesinin gerilmesi ile birlikte karında kaşıntı ve dökülme meydana gelebilir. Sonrasında pembe, mor renklerdeki çatlaklar zamanla beyaza döner ve kalıcı hale gelir. Beyaz çatlaklarına erken dönemde bakım ve çatlak kremi uygulayarak görünürlüğünü en aza indirebilirsin. Çatlakların kesin tedavisi olmamakla birlikte çatlak için lazer ve çatlak için vücut bakımları olumlu sonuçlar verebiliyor. Fakat en garanti çözüm çatlaklar başlamadan önce önlem almak!  

Hamilelikte çatlak oluşmadan çatlak belirtileri çıkar çıkmaz vücudunu zengin bir şekilde nemlendirmek istiyorsan Kiehl's Nurturing Oil For Mom & Baby kullanabilirsin. Kiehl's vücut yağı, anne ve bebek cildini nemlendirerek besliyor, hafif yapılı formülüyle yapışkan bir his bırakmıyor. Kiehl's nemlendirici, zeytin ve kayısı çekirdeği yağı sayesinde cildin yenilenmesini sağlıyor ve daha pürüzsüz görünmesine yardımcı oluyor. Anne ve bebek cildi için özel üretilen bu bakım yağını bebeğin için de gönül rahatlığı ile kullanabilirsin. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

Hamilelik Çatlakları Nasıl Önlenir?

Hamilelik Çatlakları Nasıl Önlenir?

Evet, gebelikteki çatlaklar önlenebilir. Sadece çatlak önleyici kremleri kullanmak yetmez. Bunun yanında bol su tüketmek, hamilelikte sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak da çatlak oluşumunu engelleyen faktörlerdir.

Cilt Nemlendirme: Hamilelik döneminin en başından itibaren yoğun nem veren hamilelikte çatlan önleyen kremler kullanmalısın. 

Ölçülü Kilo Alma: Hamilelik döneminde fazla kilo almak karın çatlağı nedenlerinden biridir. Kontrollü kilo alımıyla çatlak oluşumunu en azda tutabilirsin. 

Dengel Beslenme: Gebelik boyunca dengeli ve sağlıklı beslenme cilt sağlığın için çok önemli. Aşırı kilo almak ve fast food tüketmek çatlak sebeplerinden biri olarak görülüyor.

Bol Su Tüketimi: Hamileliğin rahat geçmesi ve olabildiğince az çatlak oluşması için bol su tüketmelisin. Minumum çatlak için günde en az 2 litre su içmelisin. 

Egzersiz ve Esneme Hareketleri: Karın derisinin esnemesi ve daha fit görünmesi için hamilelik pilatesi veya yogası yapabilirsin. 

Kan Dolaşımını Hızlandırma: Çatlak oluşumunu engellemek ve karın derisini nemlendirmek için kan dolaşımını hızlandır. Hamilelik masajı veya hafif tempolu yürüyüş yeterli olacaktır. 

Çatlak oluşumu genetik midir? Hamilelik dönemindeki çatlakların genetik payı vardır. Bazı kişiler ne kadar önlem alırsa alsın gebelik çatlaklarından kaçamıyor. Fakat çatlakları önleyen nemlendirici, beslenme, bol su tüketimi gibi adımlara dikkat ettiğinde çatlakların daha az belirgin olduğunu göreceksin. 

Hamilelikte Çatlak Kremi ve Yağlar

Hamilelikte Çatlak Kremi ve Yağlar

Gebelik döneminin 20. haftasından itibaren çatlak oluşumu açısından riskli bir döneme girersin. Bu dönemde karın bölgesine temiz içerikli, yoğun nemlendirme etkisi olan ve hızlı emilen nemlendiricileri kullanmalısın. Hamilelikte çatlaklara iyi gelen yağlar kullanarak karın çatlağına bakım yapabilir ve belirginleşmesini önleyebilirsin. 

Duş alırken cildini kurutacak sıcak su uygulamasından uzak durmalısın. Mutlaka duş sonrası vücudunu nemlendirmeli ve dairesel hareketlerle nemlendiricini uygulamalısın. Shea yağı, Hindistan cevizi yağı hamilelik çatlaklarına iyi geldiği biliniyor fakat bu gibi organik yağlar cildinde alerjik reaksiyona yol açabilir. Hamilelik çatlaklarına kakao yağı gibi uygulamalar cildinin hassaslaşmasına yol açabilir. Güvendiğin çatlak önleyici kremleri kullanarak daha pürüzsüz ve keyifli bir şekilde hamilelik yolculuğunu tamamlayabilirsin. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap