1 Dakikanı Ayır ve Sokak Tacizine Dur de!

Yaşam

Hacamat Nedir? Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

3 dk.
Hacamat Nedir? Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Damla Yılmaz

Damla Yılmaz

Blogger

+ Tüm yazıları

Çevrenden daha önce hacamat yaptıranları gördün mü? Türkiye'de oldukça yaygın olan hacamat yönteminin vücudu yenilediği ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği düşünülüyor. Oldukça eski bir alternatif tıp yöntemi olan hacamatın, vücuttaki toksin maddelerin ve ölü kan hücrelerinin atılmasına yardımcı olduğu düşünülüyor.

5000 yıllık geçmişi olan hacamat tedavisine bugün yakından bakıyoruz. Hacamat yaptıranlardan faydalarını ve zararlarını öğrendik.

Hacamat nedir?

Hacamat nedir?

Hacamat kelimesinin kökeni Arapça'dan geliyor. Arapça 'hücum' anlamına gelen hacamat kelimesi, binlerce yıllık bir alternatif tedaviyi bizlere anlatıyor. Eski Mısır'da başlandığı düşünülen hacamat tekniğinde ıslak kupalar yardımıyla vücuttan toksin maddeler ve ölü kan hücreleri dışarı atılıyor. 

Genellikle Orta Doğu ülkelerinde uygulanan hacamat yönteminde geniş bir kupa, kavanoz veya cam bardak kullanılıyor. Vakumlama tekniğiyle yapılan bu yöntemle kişinin toksinleri dışarı atılarak daha enerjik, güçlü ve sağlıklı olduğu düşünülüyor. Hacamat yaptıranlar bağışıklık sisteminin güçlendiğini ve dolayısıyla yeni hastalıklara karşı daha dirençli olduklarını söylüyorlar. Ancak en önemlisi, hacamat yöntemi mutlaka profesyoneller tarafından, steril bir ortamda yapılmalıdır. 

Editörün Favorisi

Vücut bakımında cildini toksinlerden ve ölü deri hücrelerinden arındırmak için bu tarz işlemler yerine düzenli olarak peeling yapmanı tavsiye ediyoruz. Bu konuda bizim favorilerimizden olan La Roche-Posay Effaclar Mikro Peeling Jeli, formülündeki mikro peeling tanecikleri sayesinde cildinde kontrollü soyulma etkisi yaratıyor ve cilt yüzeyini yeniliyor. Hem yüz için, hem de vücut için uygun olan bu peeling jeli günlük olarak kullanabilirsin. Düzenli olarak peeling yaptığında ölü derilerden arındığını ve cildinin daha pürüzsüz göründüğünü fark edersin. 

Hacamat nasıl yapılır?

Hacamat nasıl yapılır?

Şimdiden uyaralım, evde hacamat yapmak çok zararlı ve riskli sonuçlar ortaya çıkarabilir! 

Hacamat yapımında ilk olarak hacamat yapılacak bölgeye iğne yardımıyla bir çizgi çiziliyor. Daha sonra steril bardak veya ıslak kavanozlar konarak bu çizgiden kirli kanın vakumlanması bekleniyor. Hacamat tekniğinde kupanın içine biriken kan, aslında kan özelliğini yitirmiş, koyu renkli bir sıvıdır. Bu 'kirli' kanın bağışıklık sistemine zarar verdiği ve kişide birçok hastalığa davetiye çıkardığı düşünülüyor. Hacamat sırasında bu kan çekilerek kişinin güçlenmesi ve bağışıklık sisteminin daha sağlıklı çalışması amaçlanır. 

Hacamat ne işe yarar?: Hacamat sırasında vücuttan atılan kanın ağır metaller ve toksinler içeriği biliniyor. Vücutta biriken serbest radikaller, ilaçlar ve zararlı beslenme alışkanlıklarının bıraktığı etkiler bu kanın içinde yer alır. Hacamat yapılırken dışarıya çekilen koyu renkli kan sayesinde vücut bu toksinlerden arınarak vücudun daha sağlıklı olması bekleniyor.

Editörün Favorisi

Cildimizdeki toksinlerden arınmak ve daha sağlıklı hissetmek için dönemsel detoks programlarını deniyoruz. Cildimizde detoks etkisi görmek için Garnier Niasinamid Ampul Kağıt Yüz Maskesi’ni sana öneririz. Garnier detoks ampul maskesinin içeriğindeki %2 niasinamid ve lahana özü yüzünde dengelenmiş bir görünüm sağlıyor. Sadece 5 dakikalık uygulama sonrasında cildinde daha ferah, yenilenmiş ve canlı bir görünüm hissetmeye başlayacaksın.

Hacamatın faydaları nelerdir?

Hacamatın faydaları nelerdir?
  • Kanın içinde biriken toksin atıklardan arınmak ve serbest radikallerin yarattığı hasarı onardığı,
  • Kanda detoks ve yenilenme etkisi yarattığı,
  • Stresi azaltıp ve kişinin rahatlamasını sağladığı,
  • Hacamat yaptırmak, vücudu daha dirençli hale getirdiği,  
  • Hacamat, kansızlık için de iyi geldiği söyleniyor. 
  • Hacamat yaptıranlar uygulama sonrasında kendilerini daha enerjik hissettiğini söylüyorlar.
  • Kadınlarda regl ağrısı ve regl düzensizliğine de hacamatın iyi geldiği düşünülüyor.
  • Hacamat, görme hücrelerinin yenilenmesini sağladığı için göz sağlığına da iyi geldiği düşünülüyor.

Hacamatın zararlı nelerdir?

Hacamatın zararlı nelerdir?

Hacamatın faydaları kadar zararları da olabiliyor özellikle evde profesyonel olmayan hacamat uygulamalarında ciltte leke ve yanık görünümleri meydana gelebiliyor. Hacamatı steril bir ortamda yaptırmazsan, kesiklerden enfeksiyon kapabilir ve daha ileri sağlık sorunlarına yol açabilirsin. 

Hacamat sonrası görülen en büyük cilt sorunlarından biri de kızarıklık ve morarmadır. Hacamat yapılan bölgede vakumlama sonrasında tahriş olabiliyor ve kişinin cildinde morluk gibi hassasiyetler oluşabiliyor. 

Editörün Favorisi

Cildimizi onarmak için biz, bu tarz işlemlerle zarar vermek yerine güvendiğimiz bakım ürünlerine başvuruyoruz. İçerisinde Seramid bulunan onarıcı kremler ise son dönemde favorilerimizden. Cildi onarma etkisi olan seramid, cildin koruyucu bariyerini onararak hassasiyeti azaltır. Bizim de en sevdiğimiz Seramid içeren vücut nemlendirici kremlerin başında gelen CeraVe Nemlendirici, içeriğindeki 3 temel seramid ve hyalüronik asit sayesinde cildi yoğun bir şekilde nemlendiriyor ve besliyor. Gün boyu cildi nemlendirme etkisini kaybetmediği için yenileme ihtiyacı yaratmıyor. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap