1 Dakikanı Ayır ve Sokak Tacizine Dur de!

Güneş Koruması

Güneş Kremi Kullanırken Dikkat Etmen Gerekenler

5 dk.
Güneş Kremi Kullanırken Dikkat Etmen Gerekenler
Damla Yılmaz

Damla Yılmaz

Blogger

+ Tüm yazıları

Yaz aylarında güneş koruması kullanmanın önemini artık hepimiz çok iyi biliyoruz. Ama, güneş kreminin nasıl seçilmesi gerektiğini kaç kişi biliyor? Güneş kremi alırken hangi özelliklere dikkat edilmesi ve güneş kremini nasıl kullanılması gerektiğini tek tek anlatıyoruz. Güneş korumasını en yüksek derecede sağlamak için bu yazımızı dikkatlice oku. 

Güneş kremi rehberimize geçmeden önce de sana yeni duyduğumuz süper bir kampanyadan bahsetmek isteriz. Dermoeczanem.com'da, en yeni güneş kremlerinden Vichy Ideal Soleil Ultra Light & Fresh 30ml ya da Vichy Capital Soleil Matlaştırıcı 50ml Güneş Kremi alana çok özel bir makyaj çantası ve Normaderm Jel 15ml hediye olacakmış. Biz, tabii ki bu kampanyayı kaçırmadık ve hemen alışverişimizi yaptık bile! Bizce sen de kaçırma. :)

UVA ve UVB koruması

UVA UVB koruması

Güneş kremi alırken sadece SPF özelliğine bakmamalısın. SPF'nin yanında ürünün UVA ve UVB koruması olup olmaması da çok önemli. Güneş kremlerinin üzerinde yazan UVA, ozon tabakasının süzemediği ışınlardan da korunduğun anlamına geliyor. UVA ışınları, yeryüzüne ulaşan güneş ışınlarının %98'ini oluşturuyor. Camdan ve sudan da geçen UVA ışınları cildinde hasar bırakabilir ve cildinin yaşlanmasına neden olabilir. 

UVB ışınları ise bronzlaşmayı sağlayan güneş ışınlarıdır. Ülkemizde sadece yazları denk gelir ve enerjisi çok yüksektir. UVB ışınlarından korunmadığın sürece cildinde yanıklar oluşabilir, cildin soyulabilir. Bu ışınlar en yoğun 10:00-15:00 arasında belirgin olurlar, bu saatler arasında güneş koruması olmadan dışarı çıktığında cildinde leke oluşumu veya var olan lekelerin koyulaştığını gözlemleyebilirsin. 

Güneş kremini düzenli yenile

Güneş kremini düzenli yenile

Güneş kremi kullanırken en sık yapılan hatalardan biri güneş kremini yenilememek. Güneş kremini mutlaka güneşe çıkmadan 30 dakika önce evde uygulamalısın. Çünkü güneş kremi cilt tarafından emilmeye ve etkisini göstermeye ortalama 30 dakika sonra başlıyor.

Havuza veya denize girdikten sonra mutlaka güneş kremini yenilemeli, yazın 10:00-16:00 saatleri arasında gölgede dahi otursan güneş kremi kullanmalısın. Güneş kremini her 2-3 saatte bir yenilemek cildini güneşten en yüksek derecede korur. En sık karşılaştığımız yanlışlardan biri de güneş kremi sürmeden denize girmek. UVB ışınları sudan geçerek yarım metre derinliğe kadar ulaşabilirler. Bu nedenle yüzerken omuzlarının yanması veya deniz yatağında uzanırken hızlıca yanmak gibi problemlerle karşılaşabilirsin. Denize girmeden önce UVB ışınlarına karşı koruyan güneş kremini mutlaka uygulamalısın. 

Editörün Favorisi

Güneş kremi önerisi: Suya karşı dayanıklı ve cildinde ağırlık yapmayan güneş kremi arıyorsan senin için Vichy Ideal Soleil SPF 50 Ultra Light Fresh güneş kremini öneririz. Cildinde beyaz leke bırakmayan ve yüksek UV koruması sayesinde zararlı güneş ışınlarından seni koruyacak olan bu güneş kremini plaj çantandan çıkarmamalısın. UVA ve UVB ışınlarından cildini koruyan Vichy güneş kremi, oldukça hafif süt jeli dokusuna sahip. Cildinde varla yok arası bir etki yaratan bu güneş kremi sayesinde ağırlık hissetmeden güneşten korunmak mümkün. 

Cilt problemlerine uygun güneş kremi seçimi

Cilt problemlerine uygun güneş kremi seçimi

Güneş kremi seçerken cilt tipini ve cildindeki problemleri de göz önünde bulundurmalısın. Cildin lekeli mi, sivilceli mi yoksa çok kuru mu? Güneş kremi de bir nevi cilt bakım ürünü olduğu için cilt kusurlarına uygun kremler seçerek daha kusursuz bir güneş koruması sağlayabilirsin.

Yağlı ve akneye eğilimli cildin varsa güneş koruması alırken matlaştırıcı özelliği olan güneş kremini tercih etmelisin. T bölgesini yağlandıran ve parlamasına neden olan yağlı güneş kremleri senin cildin için uygun değil. Kuru cilde sahip olanlar da mutlaka aydınlık bitişli, hızlı emilen ve nemlendirme özelliği olan güneş kremlerini kullanmalılar. 

Editörün Favorisi

Lekeli cildin varsa senin için Vichy Ideal Soleil Çok Yüksek Korumalı Leke Karşıtı Yüz Kremini öneririz. Cilt tonunu eşitleyen, koyu leke görünümünü azaltan ve ciltte koruma sağlayan bu güneş kremini lekeli ciltler güven içinde kullanabilirler. 

Vichy güneş kreminin formülündeki PhE-Resorcinol, cildindeki koyu leke görünümünü azaltmayı ve cilt rengindeki eşitsizlikleri düzenlemeyi hedefliyor. İçeriğindeki Vichy termal suyu da cildindeki hassasiyeti yatıştırarak cilt bariyerinin güçlenmesini sağlar. UVA+UVB koruması olan bu leke karşıtı güneş kremi sayesinde güneşin zararlı etkilerinden korunurken cildindeki lekelerin azalmasını sağlayacaksın. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

Bulutlu günlerde güneş kremini unutma

Bulutlu günlerde güneş kremini unutma

Güneş kremini sadece plaja giderken kullananlar, makalemizin bu kısmı sizin için! Havanın bulutlu olduğu veya rüzgarlı olduğu günlerde güneş kremini sürmeyi unutma. Çünkü bulutlu günlerde de UVA ve UVB ışınları bize ulaşmaya devam ediyor. Kapalı havada, bulutlar UV ışınlarının %25'ini filtreler, geri kalan %75 oranındaki güneş ışığı cildini etkileyerek yaşlanmayı hızlandırır ve güneş lekelerinin oluşmasına yol açar. 

Rüzgarlı ve bulutlu günlerde aşırı sıcak hissetmediğimiz için güneş kremi unutulabiliyor. Bu nedenle rüzgarda daha çok UV hasarı görüyoruz ve dikkatsiz bir şekilde cildimizde yanıklar oluşabiliyor. Yaz aylarında 10:00 -15:00 arasında evden dışarı çıkarken istinasız her gün güneş kremi sürmelisin. 

Editörün Favorisi

Güneş kremi kullanmak yüzünde parlama ve yağlanma yapıyorsa senin için en iyi güneş kremlerinden Vichy Capital Soleil SPF 50+ Matlaştırıcı Yüz Güneş Kremi senin için uygun bir seçenek olacak. Yağlı ciltler için uygun olan bu güneş kremi, cildindeki fazla yağı emerek gün boyu mat görünmene yardımcı oluyor, cildini UV ışınlarından koruyor. Hassas ciltlere uygun olduğu için cildinde kızarıklık veya sivilce yapmaz, gün boyu parlamayı kontrol altına alır. Güneş kremi sürdükten sonra cildinde yağlanma ve parlama oluşmasını istemiyorsan matlaştırıcı güneş kremlerini mutlaka denemelisin.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Güneş kremini sadece yüzüne uygulamak

Güneş kremini sadece yüzüne uygulamak

Güneşin cildinde zarar bırakmasını önlemek için sadece yüzüne değil tüm vücuduna güneş kremi uygulamalısın. Yüz için güneş kremi ve vücut için güneş kremlerin ayrı ayrı olmalı ve hepsini 2-3 saatte bir yenilemelisin. 

En çok yapılan yanlışlardan biri yaşlanmanın etkisini engellemek için yüze güneş kremi sürüp, vücudu es geçme oluyor. Üst kollar, eller ve boyun gibi vücuttaki ince deriler güneşin etkisiyle hızla kırışabilir ve yaşlanma izleri ortaya çıkabilir. Kırışık dekolte bölgesi, lekeli eller gibi problemler, fazla güneşte kalmanın sonucu olarak karşımıza çıkar. Bunları engellemek için mutlaka tüm vücuduna 30SPF ve üzeri güneş kremlerini sürmelisin. 

Capital Soleil Beach Protect

Bizim bu konudaki favorilerimizden biri, Vichy Capital Soleil Beach Protect SPF 50+. Hyalüronik asit içeren bu güneş koruyucu, tuzlu ve klorlu suda cildi nemlendirmeye yardımcı oluyor. Aynı zamanda kumun cilde yapışmasına karşı da etkili.  Çok yüksek korumalı bu yüz ve vücut spreyi, yazın, keyifli plaj günlerimizin vazgeçilmezi! 😊 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap