Güneş Koruması

Güneş Kremi Kullanırken Dikkat Etmen Gereken 5 Adım

4 dk.
Güneş Kremi Kullanırken Dikkat Etmen Gereken 5 Adım
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

'Cilt bakımının en önemli ihtiyacı nedir?' diye sorsalar ilk 3'e mutlaka güneş kremini ekleriz. Güneş kremi sadece yaz aylarında değil, yılın her döneminde kullanmamız gereken en önemli cilt bakım ürünlerinden biri! 

Bu kadar önemli bir cilt bakım ürünü alırken nelere dikkat ediyorsun? Güneş kremini seçerken de, en az anti-aging ürünleri araştırdığın kadar araştırma yapmalı ve içeriklerine dikkat etmelisin. Tıpkı diğer kremlerde olduğu gibi, güneş kreminde de cilt tipine uygun olanı seçmen çok önemli. Bugün seninle güneş kremi alırken dikkat etmen gereken en önemli 5 maddeyi paylaşıyoruz. Alışverişe çıkmadan önce bu adımları iyice okumalı ve kendine en uygun güneş kremini seçmelisin. 

Cilt tipine uygun güneş kremini seç

Cilt tipine uygun güneş kremini seç

Güneş kremi alırken en çok dikkat etmen gereken konuların başında cilt tipine uygun olup olmaması geliyor. Eğer bazı güneş kremlerinin cildini yağlandırdığını düşünüyorsan belli ki cildin için doğru güneş ürününü seçmemişsin demektir. 

Yağlı ve akneye eğilimli bir cildin varsa cildinde ağırlık yapmayan, hassas ciltler için uygun güneş kremlerini tercih etmelisin. La Roche Posay Anthelios Invisible Fluid SPF 50+ güneş kremi, cildinde oldukça hafif bir etki bırakıyor ve çok hızlı emiliyor. Yağlı, akneye eğilimli ve lekeli ciltler için uygun olan bu güneş kremini yıl boyunca rahatlıkla kullanabilirsin. Çok yüksek güneş korumasına sahip olan bu güneş kremi, UVA ve UVB ışınlarına karşı cildinde adeta koruma kalkanı görevini üstleniyor. Belirli kızılötesi-A ve hava kirliliğine karşı cildini koruyan, beyaz iz bırakmayan güneş kremi arıyorsan Anthelios Invisible Fluid güneş kremi tam sana göre! 

Ürünü burada inceleyebilirsin

Güneş koruma faktörüne dikkat et

Güneş koruma faktörüne dikkat et

Güneş kremi alırken ilk dikkat etmen gereken noktalardan biri de güneş korumasının ne kadar güçlü olduğu. Güneş kremi alırken ilk olarak SPF özelliğinin ne kadar olduğunu kontrol etmelisin. Peki, SPF nedir? Sun Protection Factor, yani güneş koruma faktörü anlamına gelen SPF, güneşin yakıcılığını ve cildinin güneş ışınlarına karşı ne kadar koruma altında olduğunu gösterir. 

Doğru SPF seçimi yapmak için havanın ne kadar güneşli olduğuna bakabilirsin. 20 SPF koruması güneş ışınlarının %93'ünü, 30 SPF koruması güneş ışınlarının %97'sini ve 50 SPF ise %98'ni koruyor. Biz güneşli havalarda cildimizi riske atmıyoruz ve her zaman SPF 50 güneş kremlerini kullanıyoruz. Yüksek korumalı güneş kremi kullanmak cildinin daha geç yaşlanmasına yardımcı olacak ve güneş ışınlarının cildini kurutmasına, leke oluşturmasına engel olacak. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

Editörün Favorisi

Yüksek korumalı güneş kremleri arasında en sevdiklerimizden biri La Roche Posay Anthelios Age Correct SPF 50 güneş kremi. UV ışınlarının yarattığı yaşlanma belirtilerinin görünümlerini azaltan bu güneş kremi, cildi korurken ince kırışıklık ve lekelerinde de azalmasına yardımcı oluyor. 

La Roche Posay Age Correct güneş kreminin içeriğindeki Hyalüronik asit, Fe-Resorcinol ve Niacinamide cildimizi onarıyor ve güneş ışınlarının yarattığı yaşlanma izleri kontrol altına alıyor. Cildimize yüksek güneş koruması sağlarken aynı zamanda anti aging etki gösteren bu güneş kremini biz çok seviyoruz! 

Nemlendirme özelliğini araştır

Nemlendirme özelliğini araştır

Güneş kremi alırken UVA ve UVB ışınlarının yanı sıra, cildini nemlendiren ve bakım yapan ürünleri seçmelisin. Sıcak ve güneşli günlerde cildimiz neme ihtiyaç duyar. Nemlendirme etkisi olan güneş kremleri, cildini zararlı ışınlardan korurken kurumasına engel oluyor ve cildinin gün boyu aydınlık görünmesini sağlıyor. 

Cildini nemlendiren en iyi güneş kremlerinden biri bize göre La Roche Posay Anthelios Age Correct güneş kremi! Bu kremin formülündeki hyaluronik asit, yüzünde nem tutma özelliğine sahip. Böylece sıcak günlerde cildinin kurumasına izin vermiyor ve 24 saat boyunca nemli bir his bırakıyor. Age Correct güneş kremi yorumlarımızı okumak için bu makalemize bekleniyorsun. 

Güneş kremin suya dayanıklı mı?

Güneş kremin suya dayanıklı mı?

Güneş kremi alırken en çok suya dayanıklı olup olmadığı araştırılıyor. Biz de özellikle yazın kullanacağın güneş kremlerinin mutlaka suya, neme ve kuma dayanıklı olmasını öneriyoruz. Sıcak ve güneşli günlerde daha fazla terleyeceğin için güneş kremin mutlaka terlemeye karşı dayanıklı olmalı ve gün içinde seni riske atmamalı. 

Bizim suya karşı en dayanıklı performans gösteren güneş kremi önerilerimizden biri La Roche Posay Anthelios Invisible Fluid SPF 50. Suya, tere ve neme karşı oldukça dayanıklı olan bu güneş kremi ciltte beyaz bir iz bırakmadığı için çok pratik bir uygulama imkanı sunuyor. Ciltte yağlı bir his bırakmaz ve kumun vücuduna yapışmasına engel olur. Tabii güneş kreminin suya dayanıklı olması demek gün boyu güneş kremini tazelememen anlamına gelmiyor. 2-3 saatte bir güneş kremini yenileyerek UVA ve UVB ışınlarına karşı en yüksek korumayı sağlamalısın. 

Geniş spektrumlu olmasına özen göster

Geniş spektrumlu olmasına özen göster

Bildiğin üzere UVA ve UVB ışınları cildimiz için en zararlı güneş ışınlarından ikisidir. UVB ışınları cildin en üst katmanına zarar verirken, UVA ışınları ise derinin alt katmanlarına nüfuz ederek yaşlanma, cilt lekesi ve kuruluk gibi sorunların ortaya çıkmasına yol açıyor. Güneş kremi alırken hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı etkili olan güneş kremlerine öncelik vermelisin. 

Geniş spektrumlu güneş kremleri, UVA ve UVB ışınlarına karşı etki göstererek cildimizi koruyor ve güneş yanıklarının önüne geçiyor. Geniş spektrumlu demek, güneş ışınlarının cilt tarafından bloke edilmesi ve güneşin zararlarından cildimizin tam anlamıyla korunması anlamına geliyor. Güneş kremi alırken geniş spektrumlu olup olmadığına dikkat ederek yıl boyu cildini koruma altına alabilirsin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap