Yüz Masajı

Gua Sha Taşı Nedir? Gua Sha Masajı Nasıl Yapılır?

6 dk.
Gua Sha Masajı Yapmadan Bilmen Gereken 5 Nokta
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

+ Tüm yazıları

Gua Sha yüz masajı tekniğini duymayan kaldı mı? Belki Gua Sha masajını yeni duymuş olabilirsin ama bu teknik en eski Çin şifa kitaplarında bile yer alıyor. Hem Japon, hem de Çin şifa yöntemleri arasında gösterilen Gua Sha masajı, yüzün kendi kendini onarması ve gençleştirmesini amaçlar. 

Yüzdeki toksin maddeleri atmak ve dolaşımı hızlandırmak için yapılan Gua Sha masajı hareketleri cildi rahatlatıyor ve anti-aging etkisi gösteriyor. Sen de evde Gua Sha masajı yapmak istiyorsan mutlaka yüzündeki önemli noktaları keşfetli ve doğru bölgelere Gua Sha masajı yapmalısın. Gua Sha masajı için Quartz Gua Sha taşları satılıyor fakat eskiden bu yöntemlerin kaşın veya madeni parayla yapıldığını da söylemeden geçmeyelim. 

Gua Sha taşı nedir?

Gua Sha taşı nedir?

Gua Sha taşı mineral taşlardan elde edilen ve V şekline benzer bir yüz masaj aletidir. Kıvrımlı V formu sayesinde yüzün belli noktalarına oturur ve masaj ile yüz hattının belirginleşmesini sağlar. Özellikle Kore cilt bakımında çok sık tercih edilen Gua Sha masaj aletleri son dönemde popülerliğini iyice artırmaya başladı.

Gua Sha masajı için hangi taş kullanılmalı?

Gua Sha masaj aletleri genellikle pembe kuvars taşı, jade diğer ismiyle yeşim taşı ve ametist taşından elde ediliyor. Bu taşların ayrıca verdiği enerjilerin de faydalı olduğu biliniyor. Doğal taşlar ve faydaları hakkında daha detaylı bilgi almak için bu yazımıza göz atabilirsin.

Gua Sha Masajı Ne İşe Yarar?

  • Dolaşımı uyarır
  • Kolajen üretimine yardımcı olur
  • İnce çizgileri ve kırışıklıkları yumuşatır
  • Yüzdeki ödemi azaltır
  • Koyu halkaların daha az belirgin olmasını sağlar
  • Cildi sıkılaştırır
  • Cildi aydınlatır
  • Yüz kaslarını şekillendirir
  • Sert ifadeni yumuşatır

Gua Sha Taşı Nasıl Seçilir?

Gua Sha taşı seçerken tamamen içinden geldiği gibi hareket edebilirsin. Doğal taşlar yaydıkları enerji sayesinde insanları kendilerine çekebilirler. Pembe kuvars aşk taşı olarak bilinirken ametist negatif düşüncelerin giderilmesine yardımcı olur. Yeşim taşı ise sakinleşmeyi sağlar, odaklanmayı artırır ve cilt problemlerine iyi gelir. Bununla birlikte gua sha taşı seçerken, burcuna uygun taşı da tercih edebilirsin.

Yüzdeki hangi noktalara Gua Sha masajı yapılmalı?

1. Kaş üzeri gua sha masajı

Yüzdeki hangi noktalara Gua Sha masajı yapılmalı?

Gua Sha masajının temel amacı, yüzdeki ödemi azaltmak, birikmiş toksini atmak ve yüzün dolaşım hızını arttırmak. Böylece Gua Sha masajı sonrası cilt daha yenilenmiş görünür ve ciltte (geçici) lifting etkisi görülür. Yüz masajının etkilerini daha kalıcı bir hale getirmenin sırrını makalenin sonunda bulabilirsin.

Gua Sha masajı yapmaya yüzün üst kısmından başlayarak aşağı doğru ilerlemelisin. Gua Sha taşının oyuk kısmını kaşlarının tam üzerine yerleştir ve hafif hareketlerle kaşlarını yukarı doğru çek. Dilersen diğer elinle kaşlarının dış köşelerini tutarak daha güçlü bir çekme kuvveti yaratabilirsin. Bu noktaya masaj yapmak alın bölgesindeki kırışıklıkları azaltır ve kaşlarını daha kalkık gösterir. 

2. Göz altı gua sha masajı

Gua Sha taşı nedir?

Göz altında şişkinliği ve göz altı torbaları olanlar mutlaka Gua Sha yüz masajını denemeliler. Sabahlar hızlı bir şekilde hazırlanmak ve göz çevresindeki şişkinliği azaltmak için Gua Sha masaj aletini göz altına yerleştir. Taşın uzun ve oyuk kısmı yatay bir şekilde göz altında olmalı. Şimdi hafifçe göz altındaki taşı yüzünün dış kısmına doğru çek. Gua Sha taşını ortalama 2-3 dakika boyunca saç diplerine doğru çektiğinde göz altının daha pürüzsüz göründüğünü fark edecek ve göz altındaki torbalanma görünümünü de kontrol altına alabileceksin.

Editörün önerisi: Gua Sha taşını cildine bastırarak kullanma, eğik bir şekilde göz altına  yerleştir ve taşın sadece oyuk kısmının göz altına masaj yaptığına emin ol.

3. Yanaklara gua sha masajı

1. Kaş üzeri gua sha masajı

Daha sıkı ve pürüzsüz görünen yanaklar hayal değil! Çocukluğundan gelen ‘dolgun yanak’ görünümünü biraz olsun yumuşatmak, daha sıkı yanaklara sahip olmak için Gua Sha yüz masajı yapmayı deneyebilirsin.

Yanaklarına masaj yapmak için Gua Sha taşının dar kısmını tam burun kemiğinin kenarına yerleştir. Bir elinle saç dibinden hafifçe yüzünü dışarı doğru çekerek Gua Sha taşını ilerlet. Gua Sha taşını her zaman yüzünü dışarı doğru tararmış gibi uygulamalısın. Taşını saç dibinden yanaklarına doğru geri hareket ettirme. Sadece tek bir yönde ilerlediğinde yanaklarında incelme ve sıkılık sağlayabilirsin.

4. Dudak kenarı gua sha masajı

2. Göz altı gua sha masajı

Dudak kenarındaki ince çizgiler yaşını olduğundan daha büyük gösterebilirler. Bunun önüne geçmek için dudak kenarındaki çizgileri Gua Sha yüz masajıyla yumuşatmayı deneyebilirsin. 

Tıpkı yanaklarını inceltmek için yaptığın Gua Sha hareketi gibi, bu sefer taşını dudak kenarına yerleştir ve yüzünün dış kısmına doğru çek. Güldüğünde beliren kırışıklıkların üzerine Gua Sha taşını yerleştir ve hafifçe bastırarak saçlarına doğru taşı sürükle. Bu hareketi günde 2-3 dakika boyunca dudağının her iki tarafına da uygulamanı tavsiye ederiz. 

5. Çene hattı gua sha masajı

3. Yanaklara gua sha masajı

Daha belirgin çene hattı için illa ki Jawline dolgusu yaptırmana gerek yok. Çene hattını belirginleştirmek ve gıdı görünümünü azaltmak için Gua Sha masaj tekniklerini öğrenmeye ne dersin?

Gua Sha taşının çatallı ucunu çenenin tam ortasına yerleştir ve yatay hareketlerle çene kemiğinden kulak hizasına doğru ilerle. Diğer elinle çene ortasını tutarak daha rahat hareket edebilirsin. Bu hareketi çenenin her iki tarafına da uygulamalısın.

Gua Sha Taşı Nasıl Temizlenir?

Gua Sha taşı nasıl temizlenir sorusu, tamamen taşın cinsine göre değişir. Aşağıdaki adımları izleyerek gua sha taşını temizleyebilirsin:

  • Bazı doğal taşları sudan uzak tutmak gerekir. Bu yüzden cilt masajından sonra gua sha taşını nemli bezle silebilirsin.
  • Uzun süre su altında yıkamak ve sıcak suda bekletmek gibi işlemlerden kaçınmalısın.
  • Eğer sivilceli bir cilde sahipsen, gua sha taşında bakteri birikmesini engellemek için saf sabunla yıkayabilirsin. Sonrasında hemen durulamalı ve kurulamalısın.
  • Doğal taşlarda biriken negatif enerjileri temizlemek için de, gua sha taşını bir gece ay ışığında bırakabilir veya tütsüleyebilirsin.

Gua Sha masajı sonrası bakım önerisi

Gua Sha masajı sonrası bakım önerisi

Gua Sha masajının etkilerini daha kalıcı bir hale getirmek için masaj sonrasında L’Oréal Paris Revitalift Lazer Saf Retinol Gece Serumu’nu kullanmanı öneriyoruz. A vitamini formu olan retinol, cildin yenilenmesini hızlandırır ve hücre yenilenmesini destekler. 

Derin kırışıklıklar dahil, yüzdeki tüm kırışıklıklar için etkili olan bu gece serumunu, masaj sonrası cildini rahatlatmak ve anti aging bakımını tamamlamak için kullanmalısın. 

Loreal retinol serum, %0,2 saf retinol içeriyor ve yüze 3 kat daha fazla saf retinol nüfuz etmesini sağlıyor. Gua Sha masajı ve Retinol serumu ikilisi sayesinde yüzünde hızlı bir şekillenme, sıkılık ve gençlik görebilirsin. 

Gua Sha masajı sonrası bakım önerisi 2

Gua Sha masajı yaparken kullanabileceğin serumlardan biri de hyaluronik asit serumları. Bu serumların formülündeki hyaluronik asit moleküllerinin cilde daha iyi nüfuz etmesini sağlamak için yüz masajı son derece etkili.

Biz Gua Sha masajı yaparken L'Oréal Paris Revitalift Filler Saf Hyaluronik Asit Serum'u kullanmayı çok seviyoruz. Saf hyaluronik asit içeren bu serum, ciltte derin dolgunlaştırıcı bir etkiye sahip. Cildinin eskisi gibi dolgun olmadığını düşünüyor, kırışıklık ve ince çizgileri azaltmak istiyorsan, bu serumun etkisini çok seveceksin.

Garnier C Vitamini Parlak Süper Aydınlatıcı Serum

Cildine gua sha masajı yaparken C vitamini serumlarının da etkilerinden faydalanabilirsin. Antioksidan etkisiyle güçlü bir yönü olan C vitamini serumları, ciltteki dolaşımın hızlanmasıyla cilde daha hızlı nüfuz eder ve etkisini gösterir.

Bizim son zamanlardaki favori C vitamini serumumuz, Garnier C Vitamini Parlak Süper Aydınlatıcı Serum. %3,5 C vitamini, salislik asit ve niasinamid içeren bu serum, cildin daha aydınlık ve parlak olmasını sağlıyor. Düzenli olarak kullanıldığında ise 6 günde ciltteki koyu leke görünümünde azalma olmasını sağlıyor. Garnier C vitamini serumu sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere temiz cildine uygulayabilirsin. Akşamları ise gua sha taşı ile masaj yaparak uyguladığında, formülün cildine daha kolay nüfuz etmesini sağlayabilirsin.

Rahatlatıcı Gua Sha Masajı:

Rahatlatıcı Gua Sha Masajı:

Yorgun bir günün ardından cildine Kiehl's Midnight Recovery Concentrate Serum ile yapacağın Gua Sha masajı ile cildinin gece boyunca yenilenme sürecini destekleyebilirsin. Akşam sefası ve lavanta yağı içeren formülü ile cilt görünümünü yenilemeye, yorgun görünümü gidermeye ve cildin onarılmasına yardımcı olan bu harika serum, mis gibi bir uyku çekmeni sağlayacak.

Midnight Recovery Concentrate Serum'un içerisindeki botanik ve temel yağlar, cildin daha pürüzsüz, aydınlık, sıkı ve dinlenmiş görünmesini sağlıyor. Düzenli olarak kullandığında ise ince çizgi ve kırışıklık görünümünün azaldığını, cilt bariyerinin güçlendiğini fark edebilirsin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap