1 Dakikanı Ayır ve Sokak Tacizine Dur de!

Yüz Masajı

Gua Sha Masajı Yapmadan Bilmen Gereken 5 Nokta

4 dk.
Gua Sha Masajı Yapmadan Bilmen Gereken 5 Nokta
Damla Yılmaz

Damla Yılmaz

Blogger

+ Tüm yazıları

Gua Sha yüz masajı tekniğini duymayan kaldı mı? Belki Gua Sha masajını yeni duymuş olabilirsin ama bu teknik en eski Çin şifa kitaplarında bile yer alıyor. Hem Japon, hem de Çin şifa yöntemleri arasında gösterilen Gua Sha masajı, yüzün kendi kendini onarması ve gençleştirmesini amaçlar. 

Yüzdeki toksin maddeleri atmak ve dolaşımı hızlandırmak için yapılan Gua Sha masajı hareketleri cildi rahatlatıyor ve anti-aging etkisi gösteriyor. Sen de evde Gua Sha masajı yapmak istiyorsan mutlaka yüzündeki önemli noktaları keşfetli ve doğru bölgelere Gua Sha masajı yapmalısın. Gua Sha masajı için Quartz Gua Sha taşları satılıyor fakat eskiden bu yöntemlerin kaşın veya madeni parayla yapıldığını da söylemeden geçmeyelim. 

Gua Sha masajının faydaları

Gua Sha masajının faydaları
  • Dolaşımı uyarır
  • Kolajen üretimine yardımcı olur
  • İnce çizgileri ve kırışıklıkları yumuşatır
  • Yüzdeki ödemi azaltır
  • Koyu halkaların daha az belirgin olmasını sağlar
  • Cildi sıkılaştırır
  • Cildi aydınlatır
  • Yüz kaslarını şekillendirir
  • Sert ifadeni yumuşatır

Yüzdeki hangi noktalara Gua Sha masajı yapılmalı?

Kaş üzeri

Kaş üzeri

Gua Sha masajının temel amacı, yüzdeki ödemi azaltmak, birikmiş toksini atmak ve yüzün dolaşım hızını arttırmak. Böylece Gua Sha masajı sonrası cilt daha yenilenmiş görünür ve ciltte (geçici) lifting etkisi görülür. Yüz masajının etkilerini daha kalıcı bir hale getirmenin sırrını makalenin sonunda bulabilirsin.

Gua Sha masajı yapmaya yüzün üst kısmından başlayarak aşağı doğru ilerlemelisin. Gua Sha taşının oyuk kısmını kaşlarının tam üzerine yerleştir ve hafif hareketlerle kaşlarını yukarı doğru çek. Dilersen diğer elinle kaşlarının dış köşelerini tutarak daha güçlü bir çekme kuvveti yaratabilirsin. Bu noktaya masaj yapmak alın bölgesindeki kırışıklıkları azaltır ve kaşlarını daha kalkık gösterir. 

Göz altı

Göz altı

Göz altında şişkinliği ve göz altı torbaları olanlar mutlaka Gua Sha yüz masajını denemeliler. Sabahlar hızlı bir şekilde hazırlanmak ve göz çevresindeki şişkinliği azaltmak için Gua Sha masaj aletini göz altına yerleştir. Taşın uzun ve oyuk kısmı yatay bir şekilde göz altında olmalı. Şimdi hafifçe göz altındaki taşı yüzünün dış kısmına doğru çek. Gua Sha taşını ortalama 2-3 dakika boyunca saç diplerine doğru çektiğinde göz altının daha pürüzsüz göründüğünü fark edecek ve göz altındaki torbalanma görünümünü de kontrol altına alabileceksin.

Editörün önerisi: Gua Sha taşını cildine bastırarak kullanma, eğik bir şekilde göz altına  yerleştir ve taşın sadece oyuk kısmının göz altına masaj yaptığına emin ol.

Yanaklar

Yanaklar

Daha sıkı ve pürüzsüz görünen yanaklar hayal değil! Çocukluğundan gelen ‘poğaça yanak’ görünümünü biraz olsun yumuşatmak, daha sıkı yanaklara sahip olmak için Gua Sha yüz masajı yapmayı deneyebilirsin.

Yanaklarına masaj yapmak için Gua Sha taşının dar kısmını tam burun kemiğinin kenarına yerleştir. Bir elinle saç dibinden hafifçe yüzünü dışarı doğru çekerek Gua Sha taşını ilerlet. Gua Sha taşını her zaman yüzünü dışarı doğru tararmış gibi uygulamalısın. Taşını saç dibinden yanaklarına doğru geri hareket ettirme. Sadece tek bir yönde ilerlediğinde yanaklarında incelme ve sıkılık sağlayabilirsin.

Dudak kenarı

Dudak kenarı

Dudak kenarındaki ince çizgiler yaşını olduğundan daha büyük gösterebilirler. Bunun önüne geçmek için dudak kenarındaki çizgileri Gua Sha yüz masajıyla yumuşatmayı deneyebilirsin. 

Tıpkı yanaklarını inceltmek için yaptığın Gua Sha hareketi gibi, bu sefer taşını dudak kenarına yerleştir ve yüzünün dış kısmına doğru çek. Güldüğünde beliren kırışıklıkların üzerine Gua Sha taşını yerleştir ve hafifçe bastırarak saçlarına doğru taşı sürükle. Bu hareketi günde 2-3 dakika boyunca dudağının her iki tarafına da uygulamanı tavsiye ederiz. 

Çene hattı

Çene hattı

Daha belirgin çene hattı için illa ki Jawline dolgusu yaptırmana gerek yok. Çene hattını belirginleştirmek ve gıdı görünümünü azaltmak için Gua Sha masaj tekniklerini öğrenmeye ne dersin?

Gua Sha taşının çatallı ucunu çenenin tam ortasına yerleştir ve yatay hareketlerle çene kemiğinden kulak hizasına doğru ilerle. Diğer elinle çene ortasını tutarak daha rahat hareket edebilirsin. Bu hareketi çenenin her iki tarafına da uygulamalısın.

Gua Sha masajı sonrası bakım önerisi

Gua Sha masajı sonrası bakım önerisi

Gua Sha masajının etkilerini daha kalıcı bir hale getirmek için masaj sonrasında L’Oréal Paris Revitalift Lazer Saf Retinol Gece Serumu’nu kullanmanı öneriyoruz. A vitamini formu olan retinol, cildin yenilenmesini hızlandırır ve hücre yenilenmesini destekler. 

Derin kırışıklıklar dahil, yüzdeki tüm kırışıklıklar için etkili olan bu gece serumunu, masaj sonrası cildini rahatlatmak ve anti aging bakımını tamamlamak için kullanmalısın. 

Loreal retinol serum, %0,2 saf retinol içeriyor ve yüze 3 kat daha fazla saf retinol nüfuz etmesini sağlıyor. Böylece geceden geceye cildin yenilenmesi sağlanıyor ve ciltte kalıcı gençlik ve sıkılık sonuçları görmeye başlıyorsun. Gua Sha masajı ve Retinol serumu ikilisi sayesinde yüzünde hızlı bir şekillenme, sıkılık ve gençlik görebilirsin. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap