Yüz Masajı

Gua Sha Taşı Nedir? Gua Sha Masajı Nasıl Yapılır?

8 dk.
Gua Sha Taşı Nedir? Gua Sha Masajı Nasıl Yapılır?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Gua sha taşının popülerliği her geçen gün artıyor. Şaşırmamak gerek çünkü gua sha taşı ile masaj yapanlar bu taşın etkilerini her yerde anlatıyor. Sen de gua sha taşı kullanmaya karar verdiysen anlatacaklarımıza kulak vermeni öneririz. Gua sha taşı kullanımı nasıl olmalı, gua sha taşı ile nasıl masaj yapılır hepsini anlatıyoruz!

Gua sha yüz masajı tekniğini duymayan kaldı mı? Belki gua sha masajını yeni duymuş olabilirsin ama bu teknik en eski Çin şifa kitaplarında bile yer alıyor. Hem Japon hem de Çin şifa yöntemleri arasında gösterilen gua sha masajı, yüzün kendi kendini onarması ve gençleştirmesini amaçlıyor.

Yüzdeki toksin maddeleri atmak ve dolaşımı hızlandırmak için yapılan gua sha masajı hareketleri cildi rahatlatıyor ve anti-aging etkisi gösteriyor. Sen de evde gua sha masajı yapmak istiyorsan mutlaka yüzündeki önemli noktaları keşfetmeli ve doğru bölgelere gua sha masajı yapmalısın. Gua sha masajı için quartz gua sha taşları satılıyor fakat eskiden bu yöntemlerin kaşık veya madeni parayla yapıldığını da söylemeden geçmeyelim.

Gua Sha Taşı Nedir?

Gua Sha taşı nedir?

Gua sha taşı, mineral taşlardan elde edilen V şekline benzer bir yüz masaj aleti. Bu alet kıvrımlı V formu sayesinde yüzün belli noktalarına oturuyor ve masaj ile yüz hattının belirginleşmesini sağlıyor. Özellikle Kore cilt bakımında çok sık tercih edilen gua sha masaj aletleri son dönemde popülerliğini iyice artırmaya başladı.

Gua Sha Masajı için Hangi Taş Kullanılmalı?

Gua sha masaj aletleri genellikle pembe kuvars taşı, jade diğer ismiyle yeşim taşı ve ametist taşından elde ediliyor. Bu taşların ayrıca verdiği enerjilerin de faydalı olduğu biliniyor. Doğal taşlar ve faydaları hakkında daha detaylı bilgi almak için bu yazımıza göz atabilirsin.

Gua Sha Masajı Ne İşe Yarar?

 • Dolaşımı uyarır.

 • Kolajen üretimine yardımcı olur.

 • İnce çizgi ve kırışıklık görünümlerini yumuşatır.

 • Yüzdeki ödemi azaltır.

 • Koyu halkaların daha az belirgin olmasını sağlar.

 • Cildi sıkılaştırır.

 • Cildi aydınlatır.

 • Yüz kaslarını şekillendirir.

 • Sert ifadeyi yumuşatır.

Gua Sha Taşı Nasıl Seçilir?

Gua sha taşı seçerken tamamen içinden geldiği gibi hareket edebilirsin. Doğal taşlar yaydıkları enerji sayesinde insanları kendilerine çekebilirler. Pembe kuvars aşk taşı olarak bilinirken, ametist negatif düşüncelerin giderilmesine yardımcı olur. Yeşim taşı ise sakinleşmeyi sağlar, odaklanmayı artırır ve cilt problemlerine iyi gelir. Bununla birlikte gua sha taşı seçerken burcuna uygun taşı da tercih edebilirsin.

Yüzdeki Hangi Noktalara Gua Sha Masajı Yapılmalı?

Yüzündeki pek çok noktaya gua sha taşı uygulaması yapabilirsin. Gua sha yüz masaj taşı kullananlar, bu yüz masaj aletinin yüzdeki kırışıklık görünümleri üzerinde etkili olduğunu söylüyor. Ayrıca gua sha taşı kullananlar, kırışıklık görünümleri oluşmadan önce de cildin ideal görünümünü korumak için belli bölgelere odaklanıyor. İşte, yüze gua sha masajı yapabileceğin bölgeler:

1. Kaş Üzeri Gua Sha Masajı

Kaş Üzeri Gua Sha Masajı

Gua sha masajının temel amacı yüzdeki ödemi azaltmak, birikmiş toksini atmak ve yüzün dolaşım hızını artırmak. Böylece gua sha masajı sonrası cilt daha yenilenmiş görünür ve ciltte (geçici) lifting etkisi görülür. Yüz masajının etkilerini daha kalıcı bir hale getirmenin sırrını makalenin sonunda bulabilirsin.

Gua sha masajı yapmaya yüzün üst kısmından başlamalı ve aşağı doğru ilerlemelisin. Gua sha taşının oyuk kısmını kaşlarının tam üzerine yerleştir ve hafif hareketlerle kaşlarını yukarı doğru çek. Dilersen diğer elinle kaşlarının dış köşelerini tutarak daha güçlü bir çekme kuvveti yaratabilirsin. Bu noktaya masaj yapmak alın bölgesindeki kırışıklık görünümlerini azaltır ve kaşları daha kalkık gösterir.

2. Göz Altı Gua Sha Masajı

Göz Altı Gua Sha Masajı

Göz altında şişkinlik ve göz altı torbaları olanlar gua sha yüz masajını mutlaka denemeli. Sabahları hızlı bir şekilde hazırlanmak ve göz çevresindeki şişkinliği azaltmak için gua sha masaj aletini göz altına yerleştir. Taşın uzun ve oyuk kısmı yatay bir şekilde göz altında olmalı. Sonra hafifçe göz altındaki taşı yüzünün dış kısmına doğru çek. Gua sha taşını ortalama 2-3 dakika boyunca saç diplerine doğru çektiğinde göz altının daha pürüzsüz göründüğünü fark edecek ve göz altındaki torbalanma görünümünü de kontrol altına alabileceksin.

Editörün Önerisi: Gua sha taşını cildine bastırarak uygulama, eğik bir şekilde göz altına yerleştir ve taşın sadece oyuk kısmının göz altına masaj yaptığına emin ol.

3. Yanaklara Gua Sha Masajı

Yanaklara Gua Sha Masajı

Daha sıkı ve pürüzsüz görünen yanaklar hayal değil! Çocukluğundan gelen “dolgun yanak” görünümünü biraz olsun yumuşatmak ve daha sıkı yanaklara sahip olmak için gua sha yüz masajı yapmayı deneyebilirsin.

Yanaklarına masaj yapmak için gua sha taşının dar kısmını tam burun kemiğinin kenarına yerleştir. Bir elinle saç dibinden yüzünü hafifçe dışarı doğru çekerek gua sha taşını ilerlet. Gua sha taşını her zaman yüzünü dışarı doğru tararmış gibi uygulamalısın. Taşı saç dibinden yanaklarına doğru geri hareket ettirme. Sadece tek bir yönde ilerlediğinde yanaklarında incelme ve sıkılık sağlayabilirsin.

4. Dudak Kenarı Gua Sha Masajı

Dudak Kenarı Gua Sha Masajı

Dudak kenarındaki ince çizgiler yaşını olduğundan daha büyük gösterebilir. Bunun önüne geçmek için dudak kenarındaki çizgileri gua sha yüz masajıyla yumuşatmayı deneyebilirsin.

Tıpkı yanaklarını inceltmek için yaptığın gua sha hareketi gibi, bu sefer taşını dudak kenarına yerleştir ve yüzünün dış kısmına doğru çek. Güldüğünde beliren kırışıklıkların üzerine gua sha taşını yerleştir ve taşı hafifçe bastırarak saçlarına doğru sürükle. Bu hareketi günde 2-3 dakika boyunca dudağının her iki tarafına da uygulamanı tavsiye ederiz.

5. Çene Hattı Gua Sha Masajı

Çene Hattı Gua Sha Masajı

Daha belirgin çene hattı için illa ki jawline dolgusu yaptırmana gerek yok. Çene hattını belirginleştirmek ve gıdı görünümünü azaltmak için gua sha masaj tekniklerini öğrenmeye ne dersin?

Gua sha taşının çatallı ucunu çenenin tam ortasına yerleştir ve yatay hareketlerle çene kemiğinden kulak hizasına doğru ilerle. Diğer elinle çene ortasını tutarak daha rahat hareket edebilirsin. Bu hareketi çenenin her iki tarafına da uygulamalısın.

Gua Sha Taşı Nasıl Temizlenir?

Gua sha taşı nasıl temizlenir sorusunun yanıtı taşın cinsine göre tamamen değişir. Aşağıdaki adımları izleyerek gua sha taşını temizleyebilirsin:

 • Bazı doğal taşları sudan uzak tutmak gerekir. Bu yüzden cilt masajından sonra gua sha taşını nemli bezle silebilirsin.

 • Gua sha taşını uzun süre su altında yıkamak ve sıcak suda bekletmek gibi işlemlerden kaçınmalısın.

 • Eğer sivilceli bir cilde sahipsen, gua sha taşında bakteri birikmesini engellemek için saf sabunla yıkayabilirsin. Sonrasında hemen durulamalı ve kurulamalısın.

 • Doğal taşlarda biriken negatif enerjileri temizlemek için de gua sha taşını bir gece ay ışığında bırakabilir veya tütsüleyebilirsin.

Gua Sha Masajı Sonrası Bakım Önerisi

L’Oréal Paris Revitalift Lazer Saf Retinol Gece Serumu

Gua sha masajının etkilerini daha kalıcı bir hale getirmek için masaj sonrasında L’Oréal Paris Revitalift Lazer Saf Retinol Gece Serumu’nu kullanmanı öneriyoruz. A vitamini formu olan retinol, cildin yenilenmesini hızlandırıyor ve hücre yenilenmesini destekliyor.

Derin kırışıklıklar dahil, yüzdeki tüm kırışıklık görünümleri için etkili olan bu gece serumunu masaj sonrası cildini rahatlatmak ve anti aging bakımını tamamlamak için kullanmalısın.

Loreal retinol serum, yüzde 0,2 saf retinol içeriyor ve yüze 3 kat daha fazla saf retinol nüfuz etmesini sağlıyor. Gua sha masajı ve retinol serumu ikilisi sayesinde yüzünde hızlı bir şekillenme, sıkılık ve gençlik görebilirsin.

 L'Oréal Paris Revitalift Filler Saf Hyaluronik Asit Serum

Gua sha masajı yaparken kullanabileceğin serumlardan biri de hyaluronik asit serumları. Bu serumların formülündeki hyaluronik asit moleküllerinin cilde daha iyi nüfuz etmesini sağlamak için yüz masajı son derece etkili.

Biz gua sha masajı yaparken L'Oréal Paris Revitalift Filler Saf Hyaluronik Asit Serum'u kullanmayı çok seviyoruz. Saf hyaluronik asit içeren bu serum, ciltte derin dolgunlaştırıcı bir etkiye sahip. Cildinin eskisi gibi dolgun olmadığını düşünüyor, ince çizgi ve kırışıklık görünümlerini azaltmak istiyorsan bu serumun etkisini çok seveceksin.

Garnier C Vitamini Parlak Süper Aydınlatıcı Serum

Cildine gua sha masajı yaparken C vitamini serumlarının etkilerinden de faydalanabilirsin. Antioksidan etkisiyle güçlü bir yönü olan C vitamini serumları, ciltteki dolaşımın hızlanmasıyla cilde daha hızlı nüfuz ediyor ve etkisini gösteriyor.

Bizim son zamanlardaki favori C vitamini serumumuz, Garnier C Vitamini Parlak Süper Aydınlatıcı Serum. Yüzde 3,5 C vitamini, salisilik asit ve niasinamid içeren bu serum, cildin daha canlı ve aydınlık olmasını sağlıyor. Düzenli olarak kullanıldığında ise altı günde ciltteki koyu leke görünümünde azalma olmasını sağlıyor. Garnier C vitamini serumunu sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere temiz cildine uygulayabilirsin. Akşamları ise gua sha taşı ile masaj yaparak uyguladığında formülün cildine daha kolay nüfuz etmesini sağlayabilirsin.

Rahatlatıcı Gua Sha Masajı

Rahatlatıcı Gua Sha Masajı:

Yorgun bir günün ardından cildine Kiehl's Midnight Recovery Concentrate Serum ile yapacağın gua sha masajıyla cildinin gece boyunca yenilenme sürecini destekleyebilirsin. Akşamsefası ve lavanta yağı içeren formülü ile cilt görünümünü yenilemeye, yorgun görünümü gidermeye ve cildin onarılmasına yardımcı olan bu yüz serumu, mis gibi bir uyku çekmeni sağlayacak.

Midnight Recovery Concentrate Serum'un içerisindeki botanik ve temel yağlar, cildin daha pürüzsüz, aydınlık, sıkı ve dinlenmiş görünmesini sağlıyor. Bu yüz serumunu düzenli olarak kullandığında ince çizgi ve kırışıklık görünümünün azaldığını, cilt bariyerinin güçlendiğini fark edebilirsin.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Gua Sha El Bakımında Nasıl Kullanılır?

Gua Sha El Bakımında Nasıl Kullanılır?

Gua sha el bakımında birçok farklı şekilde kullanılıyor. Rutin el bakımını desteklemeye yardımcı olan gua sha, ellerin ideal görünümünü ve yapısını korumaya yardımcı oluyor. Bu noktada gua sha ile ellere bakım yapmak yıllara meydan okumaya ve ellerin pürüzsüz görünümünü korumaya katkı sağlayabiliyor. Gua sha taşı el bakımında kullanılır mı sorusunun yanıtını aldığına göre, ellerde gua sha kullanımı nasıl olmalı bir bakalım:

 • Gua sha ile el masajına başlamadan önce hem ellerinin hem de gua sha taşının temiz olduğundan emin olmalısın. Ayrıca ellerinde yüzüne kullandığın taşı kullanmamanı, farklı bir taş satın almanı öneririz.

 • Gua sha el masajı için tıpkı yüzünde olduğu gibi bir yağ veya seruma ihtiyacın var. Biz bunun için La Roche Posay Saf Niacinamide Koyu Leke Karşıtı Serum’u tercih ediyoruz. Koyu güneş lekelerine karşı ideal bir bakım sunan bu serum, cilde doğal bir ışıltı da kazandırıyor.

 • Serumu birkaç damla halinde ellerine avuçlarına almalı ve sonra iyice yaymalısın. Ardından gua sha taşı ile el masajı yapmaya başlayabilirsin.

 • Gua sha taşının çatallı ucunu parmaklarının arasına yerleştirip bileğine doğru hafifçe çekebilirsin. Serçe parmağının ve baş parmağının altına çatallı ucu hafifçe yerleştirip yine aynı hareketi uygulayabilirsin.

 • Gua sha taşının yan kısmını 45 derecelik açıyla elinin üstüne ve avuç içlerine uygulayabilirsin. Taşı hep aynı yöne (bileğine doğru) hareket ettirmeli ve asla geriye itmemelisin.

 • Masaj boyunca nazik davranmalı ve ellerine zarar verecek bir harekette bulunmamalısın. Masajını tamamladıktan sonra nemlendirici kremle el bakımını tamamlayabilirsin. Ellerine yaptığın gua sha taşı bakımı sana çok iyi hissettirecek.

Editörün Önerisi: Gua sha taşı ile el bakımının son adımında La Roche Posay Cicaplast Main Bariyer Onarıcı El Kremi’ni kullanabilirsin. Yüzde 30 gliserin ve yüzde 4 niasinamid içeren bu el kremi, gua sha taşı ile yapılan el bakımını tamamlamaya yardımcı oluyor. Biz ellerimizin pürüzsüzlüğünü korumak için gua sha bakımından sonra bu yağlı his bırakmayan el kremini severek kullanıyoruz.

Gua sha ile nasıl masaj yapılır öğrendiğine göre bakım rutinlerinde yepyeni bir perde aralayabilirsin. Cildindeki değişimini bizimle paylaşmayı unutma!

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap