Cilt Bakımı

Greyfurtun Cilde Faydaları Nelerdir?

3 dk.
Greyfurtun Cilde Faydaları Nelerdir?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

C vitamini deyince herkesin aklına lezzetli mi lezzetli turunçgiller gelir, ağızlar sulanır. Ancak iş yemeye gelince kimse greyfurtu tercih etmez. Sanıyoruz bundaki en büyük etken greyfurtun hafif ekşimsi ve acımsı tadı. Oysa bu meyve, içeriğindeki yüksek lif oranının yanı sıra protein ve mineraller bakımından da zengin oluşuyla sağlık için oldukça faydalı. Öte yandan bu kadar yararı bulunan bir meyvenin elbette ki cilt güzelliğinde de etkisi olmadığını düşünemeyiz. Son yıllarda kozmetik sektöründe greyfurt özü ve greyfurt yağı kullanımının artması da bunu kanıtlar nitelikte.

Her daim yeniliklerin peşinde, güzelliği arayan biz cildimveben.com ekibi de bunu kendimize bir fırsat bildik ve derhal araştırmalarımıza başladık. Greyfurt o kadar yararlı bir meyve ki etkilerini okuyunca senin de bu meyveye karşı bakış açının değişeceğini düşünüyoruz. Öyleyse daha fazla sabırsızlandırmayalım ve greyfurtu yakından tanımaya başlayalım, ne dersin?

Greyfurtu Yakından Tanıyalım

Greyfurtu Yakından Tanıyalım

Bir narenciye çeşidi olan greyfurt, ilk olarak Barbados’ta tatlı bir portakal ile çaprazlanan melez bir meyve olarak yetiştiriliyor. Sonraları tüm dünyaya yayılan greyfurt, daha çok Çin ve Amerika’da üretilse de bugün, ülkemizde de üretimi yapılabilen bir meyve konumunda. 

Sağlık açısından oldukça faydalı olan greyfurt pek çok vitamin, mineral ve proteine sahiptir. C vitamininin yanı sıra içerisinde A, E ve K vitamini de barındıran meyve, potasyum açısından da zengindir. İçerisinde kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor ve selenyum barındıran greyfurt, bol miktarda beta karoten de içerir ve mükemmel bir likopen deposudur.

Greyfurtun Cilde Faydaları

Greyfurtun Cilde Faydaları

Greyfurt faydası saymakla bitmeyen mucize bir besin. Ancak biz daha çok cilt sağlığı ve güzelliğindeki etkilerinden bahsetmek istiyoruz. Cilt bakımı ürünlerinde bolca kullanılan greyfurt özünün yararları nelermiş, gel birlikte bakalım:

 • Greyfurtun bilinen en önemli faydası, akneleri yok etmeye yardımcı olmasıdır. Doğru şekilde kullanılan greyfurtun, akne ve sivilce tedavisinde oldukça başarılı bir etki gösterdiği saptanmıştır.

 • Aynı zamanda yağlı ve akneli ciltler için sıkılaştırıcı ve peeling etkili mükemmel bir bakım uygular.

 • Yüzdeki tüm çil ve lekeleri gidermeye yardımcıdır.

 • İçeriğindeki aktif bileşenler sayesinde kuru ciltler için de nemlendirici özelliğe sahiptir.

 • Sahip olduğu potasyum sayesinde cilt lekeleri ve kırışıklıklar gibi yaşlılık belirtilerine karşı cildi korur. Bu sayede cildin yaşlanma sürecini yavaşlatır.

 • Kolajen üretimini desteklediği de kanıtlanmıştır.

 • Güneşin cilt için zararlı olan UVA ve UVB ışınlarından cildi korumaya yardımcıdır.

 • İçerisinde yer alan A, C ve E vitaminleri ile antioksidan bakımından zengindir. Bu sayede serbest radikallerin dolaşımını da engellemeye yardımcı olur.

 • Ayrıca cildi dış etkenlerden korur. Cildin direncini artırmada etkilidir.

 • Greyfurtun içerisindeki fitokimyasallar, karaciğerdeki toksinlerin arınmasını sağlar. Böylece cildin güzelleşmesi sağlanır.

 • Sağlıksız görünen cilde, zamanla ışıltı kazandırır.

Greyfurtun Zararları Nelerdir?

Greyfurtun Zararları Nelerdir?

Bu meyvenin, cilt üzerinde bilinen bir zararı yok. Ancak gıda olarak alımında bazı etkileri nedeniyle dikkatli tüketilmesinde yarar var. Bu nedenle;

 • Greyfurtun ekşimtrak ve acımsı bir meyve olduğu unutulmamalı ve mide rahatsızlığı olanlar dikkatli tüketmelidirler.

 • Ayrıca bazı ilaçlar ile etkileşime giren greyfurt, sağlığı da olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu sebeple düzenli ilaç kullanan kişilerin greyfurt tüketimi konusunda mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Besin takviyesinin yanı sıra sen de cilt bakım ürünlerini greyfurt özü ve yağından oluşan formüllerden seçerek, cildini hiç olmadığı kadar pürüzsüz ve güzel bir görünüme kavuşturabilirsin!

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap