Göz Çevresi Bakımı

Göz Altı Morlukları Neden Olur? Nasıl Geçer?

4 dk.
Göz Altı Morlukları Neden Olur? Nasıl Geçer?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Cilt uzmanlarına en çok sorulan sorulardan biri göz altı morluklarının nasıl geçtiği! Göz altı morlukları yalnızca kadınların değil erkeklerin de cilt sorunlarından biri. Her ne kadar kapatıcılarla gizlemeye çalışsak da bu sorunun oluşmasına engel olmak, göz altı morluklarını önlemek için yapabileceklerini, kullanabileceğin ürünleri listelemek istedik. Hemen rehberimize göz atmaya hazır mısın?

Göz Altı Morlukları Nedir?

göz altı morlukları

Sabah uyandığında gözlerinin altında koyu halkalar görüyorsan ve göz altı kapatıcıları makyajının vazgeçilmezlerinden olduysa, göz altı morlukların var demektir. Genelde herkes bu koyu halkaların yorgunluk ve uyku eksikliği nedeniyle olduğunu düşünür. Ancak tek nedeni uykusuzluk değildir. Çeşitli alerjiler veya doğal yaşlanma süreci gibi göz altı morluklarının oluşmasının başka nedenleri de vardır.

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

1. Çevresel faktörler

Göz altı morluklarının en belirgin nedenlerinden biri hem çevresel faktörlerin (güneşe maruz kalma, sigara içme ve uykusuzluk gibi) hem de genetik özelliklerimizin neden olduğu hiperpigmentasyondur. 

2. Genetik özellikler

Özellikle alt göz kapağı normalden daha ince bir deriye sahip olanlarda, koyu ten rengine sahip olanlarda hiperpigmentasyona yatkınlık görülür. Bu durum, damarların görünümünü arttırır ve daha koyu bir görünüme neden olur. 

3. Alerjiler

Göz altı morluklarına mevsimsel alerjiler de neden olabilir. Göz altındaki damarlar genişlediğinde, göz altları koyulaşır. Bunun dışında göz altındaki yağ ve kolajen kaybı da koyu halkaların oluşmasına neden olur.

4. Yeterince su içmemek

Vücuttaki su kaybı da göz altındaki koyu halkalara neden olabiliyor. Vücudun için yeterli miktarda su içmediğinde, göz altların koyu gözükmeye başlar ve gözleriniz batık görünür. 

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Beslenme düzenine dikkat et

Göz altı morlukları için taze meyveler, sebzeler, tam tahıllar, yağsız protein ve sağlıklı yağlarla dolu besleyici bir beslenme düzenini takip etmek göz de dahil olmak üzere tüm vücutta gözle görülebilir iyileştirmeleri sağlayabilir. Ayrıca alkol ve aşırı kafein tüketimi de koyu halkalara neden olabilir.

Beslenme düzenine dikkat et

Uykunu al

Yeterli uyku almamak koyu halkalara neden olur. Eğer bu görünüme engel olmak istiyorsan günde en az 7-9 saat uyumalısın. Ayrıca göz atlarının şişmesini önlemek için sırtüstü ve başın biraz daha yüksek yatmaya özen göstermelisin.

Editörün Favorisi

Göz altındaki koyu halkaların, torbaların ve ince çizgi görünümünün azalması için, hylauronik asit içeren göz kremlerini tercih edebilirsin. Lancome Renergie Multi-Lift göz kremi, hyaluronik asit ve keten tohumu özü içeren formülüyle, göz altı dolgusu etkisi gösteriyor. Bu göz kremini düzenli olarak kullandığında etkisini göreceksin!

Ürünü burada inceleyebilirsin

Güneş koruyucu kullan

Göz altı morluklarından kaçınmak için günlük bir güneş koruyucu kullanman şart! Güneş gözlüğü kullanmanın yanında, UVA ve UVB korumalı güneş koruyucu kremlerinle de göz altlarını koruma altına alabilirsin.

Güneş koruyucu kullan

Göz maskelerinden yardım al

Göz altı morluklarını, şişkinliği ve göz altı torbalarını 15 dakikada azaltmak için kağıt göz maskeleri harika bir fikir! Özellikle -4 derecede serinletici etkisiyle kağıt göz maskeleri anında serinletici etki veriyor. Özellikle sabah uyandığında göz altı morluklarının yanında şiş görünümü de engellemek için bu kağıt maskeler ideal.

Editörün Favorisi

Garnier Nem Bombası Göz Altı Torbalarına Karşı Kağıt Göz Maskesi t, göz şişkinliğini, Garnier Nem Bombası Göz Şişkinliğine Karşı Kağıt Göz Maskesi ise göz altı torbalarının görünümünü, Garnier Nem Bombası Günün Yorgunluklarına Karşı Gece Kağıt Göz Maskesi ise yorgun göz görünümünü azaltıyor. 

Bu kağıt göz maskeleri bizim favorilerimiz arasında! 😊 

Ürünü burada inceleyebilirsin

Göz maskelerinden yardım al

Göz altı morluklarını gizle

Göz altı morluklarını çabucak gizleyip kapatmak için makyaj hilelerinden de yararlanabilirsin! :) Cilde çok doğal bir renk veren kapatıcılar, natürel ışıltılı bir görünüm sağlar.

Editörün Favorisi

Garnier BB Krem Göz Çevresi için Roll-On, koyu halkaların ve gözaltı torbaların görünümünü azaltıyor. Göz altı kapatıcısı olarak bizim de favorilerimizden!

Erkeklere özel ürün önerisi

Göz altı morluklarından erkekler de şikâyetçi! Erkeklere özel göz çevresi ürünleriyle gözlerdeki yorgun görünüme engel olabilirsin.

Editörün Favorisi

Kiehl's Eye Fuel, kafein ve B3 vitaminiyle gözlerdeki yorgun görünümü tazeliyor. Düzenli kullanımla beraber koyu halkaların ve göz altı torbalarının görünümünü azaltıyor.

Besleyici yağlar içeren göz kremleri kullan

Shea yağı gibi besleyici yağlar içeren göz çevresi kremlerini de kullanabilirsin. Cildimizin diğer kısımlarından 5 kata kadar daha ince olan göz çevresi, zamanla kuru, gergin ve zayıf hale gelebilir ve özel besleyici bir bakıma ihtiyaç duyar. Bu nedenle yağlarla göz çevreni beslemeyi deneyebilirsin.

Editörün Favorisi

L'Oréal Paris Mucizevi Yağ Göz Kremi, arı sütü ve shea yağı içeriği ile göz çevresini besliyor, nemlendiriyor. Daha sıkı, daha pürüzsüz bir göz çevresi görünümüne destek oluyor. Bizim de yağ içeren göz kremleri arasında favorilerimizden!

Probiyotiklerden yardım al

Göz altı morluklarının bir sebebinin de çevresel faktörler (ekspozom) olduğunu söylemiştik. Yaşam tarzı ve gün boyu maruz kaldığımız çevresel faktörler, göz çevremizde de renk koyuluğu ve morluklar şeklinde kendini gösteriyor.

Editörün Favorisi

Bu durumla baş etmek için probiyotik türevi içeren Vichy Slow Age göz kremini rutinine ekleyebilirsin. İçerisindeki gingko biloba ve kafein ile göz çevresindeki yorgunluk belirtilerine karşı savaşırken, bir probiyotik türevi olan antioksidan Baicalin ile göz çevresindeki renk düzensizliklerini, ince çizgileri ve lekeleri azaltmaya yardımcı oluyor.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap