Göz Altı Morlukları

Göz Altı Işık Dolgusu Ne İşe Yarıyor?

5 dk.
Göz Altı Işık Dolgusu Ne İşe Yarıyor?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Artık kapatıcıların göz altı morluklarına, şişliklerine çare olmadığını düşünenlerin, “yorgun musun?” sorularından bıkanların başvurduğu yöntemlerin başında göz altı ışık dolgusu geliyor. Göz altındaki koyu halkaların görünümünü, şişkinliği en aza indirmeye çalışan bu estetik yöntemi son dönemde en çok tercih edilen uygulamalardan biri. Biz de göz altı ışık dolgusu hakkında merak edilenleri araştırdık. Bu estetik uygulamayı bizimle beraber keşfetmeye var mısın?

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

Göz çevresindeki deri oldukça ince olduğu için kırışıklıklar, çizgiler gibi yaşlanma belirtilerini ilk bu bölgede gözlemlemeye başlarız. Hatta yorgunluk kaynaklı belirtiler de bu ince deri nedeniyle daha çabuk fark ediliyor. İşte bu sorunlara engel olmak için göz altı ışık dolgusu yönteminden yararlanabiliyoruz.

Göz altlarındaki koyu halkaların görünmesinin bir numaralı nedeni, gözyaşı oluğundaki hacim kaybıdır. Bu hacim kaybını engellemek ve bu bölgenin dolgun görünmesini sağlamak için gözlerin altına hyaluronik asit dolgusu enjekte edilir. Bu dolgu, cilt altına uygulandığında göz altında oluşan hacim kaybı giderilir. 1-2 gün boyunca göz altları biraz kızarık görünebilir. Ancak çok geçmeden göz çevresi belirgin şekilde daha aydınlık görünecektir.

Göz altı ışık dolgusu fiyatları ise uygulanan bölgenin büyüklüğüne ve bu bölgenin ne kadar dolguya ihtiyacı olduğuna göre değişir. Yani kişinin ihtiyacına ve uygulanacak dolgu miktarına göre fiyatı değişir.

Göz Altı Işık Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Göz Altı Işık Dolgusu Sonrası

Her ne kadar işlem sonrasında günlük hayata çabucak geçilebilse de uygulamayı yaptıranlara, enjeksiyon işlemi sonrasındaki ilk dört saat boyunca çok fazla hareket etmemeleri öneriliyor. Dolgunun yerleşmesi için düz durmaya teşvik edilir. Yorucu aktiviteler ve egzersizler 24 saat ertelenmelidir.

Makyaj yapmaya ise 1 hafta sonra başlanabilir. Dokular çok hassas olacağından, uygulamayı yaptıranların 5 ila 7 hafta boyunca güneşten, peeling işlemlerinden kaçınmaları önemlidir.

Uygulamadan sonraki ilk birkaç gün içinde enjeksiyon bölgesinde ince morarma ve kızarıklık görülebilir. Buz kompresi şişmeyi azaltmak için kullanılabilir. Bu yan etkiler de ilk hafta içinde kaybolacaktır.

Göz Altı Işık Dolgusu Ne Kadar Kalıcıdır?

Göz Altı Işık Dolgusu Ne Kadar Kalıcı

Göz çevresi çok fazla hareketli bir bölge olmadığı için (dudakların ve alnın aksine) hyaluronik asidi bu derinin metabolize etmesi daha uzun sürebilir. Aynı şekilde kullanılan dolgu tipine de bağlı olarak 6 ay ila 1 yıl arasında kalıcılıdır.

Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Yapılır?

Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Yapılır?

Bu işlem yaklaşık olarak 5-10 dakika kadar sürüyor. İşlem sırasında ağrıyı en aza indirmek için topikal anestezi uygulanabiliyor. Öncelikle uygulama yapılacak alan kapsamlı şekilde değerlendiriliyor ve işaretleniyor. Ardından enfeksiyon riskine engel olmak için cilt temizlenir. Sonrasında küçük bir iğne yavaşça cildin altına doğru ilerleyerek boşluklar doldurulmaya başlanır.

Cilt yüzeyindeki dokusal bozuklukları azaltmak için her bir göz çevresi için 3-5 enjeksiyon uygulaması yapılır. Enjeksiyon sonrasında nazikçe masaj uygulanabilir.

Göz Altı Işık Dolgusu Öncesi Sonrası Farkları Nelerdir?

Göz Altı Işık Dolgusu Öncesi Sonrası

Göz altı ışık dolgusu yaptıranlar işlem sonrasındaki birkaç gün içerisinde gözle net şekilde görülebilen farklılıklar yaşıyorlar. Göz altı ışık dolgusu öncesi sonrası farklılıkları arasında, göz çevresinin daha aydınlık ve canlı görülmesi, göz altındaki boşlukların dolgun görünmesini sayabiliriz.

Göz Altı Işık Dolgusu Zararlı mı?

Göz Altı Işık Dolgusu Zararlı mı

Bu estetik uygulamayı yaptıracakların aklındaki en başlıca soru, göz altı ışık dolgusu zararları var mı sorusu. Bu konuda da en önemli nokta, uygulamanın nerede ve kimin tarafından yapılacağıdır. İşlemi yapacak kişinin deneyimli ve işinde uzman bir kişi olması çok önemlidir. Plastik cerrah, dermatolog ya da sertifikalı estetik uzmanı olması gerekir. Aynı şekilde uygulanan ürünün de kaliteli, güvenilir olması çok önemlidir. Yani işlem yaptırmadan önce mutlaka işlemi yapan yerlerle ilgili detaylı bir ön araştırma yapmak gerekiyor.  

Göz Altı Morluklarını, Şişliği Azaltmak için Diğer Yollar Nelerdir?

Eğer göz altındaki koyu halkalar, göz altındaki boşlukların neden olduğu gölgelerden kaynaklanmıyorsa, koyu pigment kaynaklıysa, uygulanan dolgu maddesi sorunu çözemeyebilir. Bu noktada pigmentasyona yardımcı olmak için antioksidan kombinasyonuna sahip, göz çevresinin daha dolgun, nemli görünmesine destek olan bakım ürünleri kullanılabilir.

Editörün Favorisi

L'Oréal Paris Revitalift Filler Göz Kremi

Göz altı ışık dolgusu yaptırmayı düşünmemizin en büyük sebebi, göz altlarımızın çukur görünmesi. Göz çevremizin daha dolgun görünmesi için tek çözüm dolgu yaptırmak değil. Enjeksiyona gerek kalmadan, iğnesiz dolgu etkisi elde etmek için sana harika bir göz kremi önerimiz var: L'Oréal Paris Revitalift Filler Göz Kremi.

Konsantre hyaluronik asit içeren bu göz kremi, dolgunlaştırıcı etkisi sayesinde göz altı çukurunun dolguya gerek kalmadan görünümünü azaltıyor. Kırışıklıkları da doldurma özelliği olan bu göz kremi, metal başlığı sayesinde masaj etkisi yaratarak göz çevresindeki dolaşımı hızlandırıyor, ürünün daha etkili olmasını sağlıyor. Revitalift Filler Göz Kremi'ni kullandığın anda göz çevresinin etkili bir şekilde nemlendiğini, cildin gerginliğini ve sıkılığını artırdığını görebilirsin. Düzenli olarak kullandığında da 4 hafta sonunda kaz ayağı görünümünün ve göz altı çukurunun azaldığını görebilirsin.*

* Instrumental testler

Lancome Renergie Multi-Lift Ultra Göz Kremi

Göz çevresinde lifting etkisi ve koyu halka görünümünde azalma için, etkisini en çok sevdiğimiz göz kremlerinden biri olan Lancome Renergie Multi-Lift Ultra Göz Kremi'ni önerebiliriz. Bu göz kremi, formülündeki hyaluronik asit ve keten tohumu özü ile göz çevresindeki 3 ana yaşlanma belirtisini hedefliyor.

Lancome Renergie Göz Kremi'ni düzenli olarak kullandığında, 1 ay sonunda göz altı torbalarının ve halka görünümünün azaldığını, cildin sıkılaştığını ve aydınlandığını göreceksin. Göz altı ışık dolgusu etkili bu krem, gerçekten de fark edilir bir etki veriyor.

aox eye gel

Phloretin ve Ferulik Asit içeren antioksidan kombinasyonuyla SkinCeuticals AOX+ Eye Gel, göz çevresine özel bir antioksidan bakımı sağlıyor. Yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olurken göz altı torbalarının ve yorgunluk belirtilerinin azalmasına yardımcı oluyor. 

Sabah bakım rutininde 1 kez, göz altlarına ve kaş bölgesine, göz kapaklarından kaçınarak uygulanıyor. Ardından güne ışıltılı bir başlangıç yapabiliyorsun! :)

loreal paris hyaluron uzmanı göz kremi

Göz altı ışık dolgusu yaptırmak yerine, bakım ürünleriyle göz çevresinin dolgunlaşmasını sağlamak da kulağa hiç fena gelmiyor değil mi? :) Göz altı ışık dolgusu yapılırken cildin altına Hyaluronik Asit uygulanıyor. Böylece göz çevresi daha canlı görünüyor. Aynı şekilde cildin altına, epidermise etki eden Hyaluronik Asit içeren göz kremlerini de kullanabilirsin. 

L'Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Göz Kremi, yüksek moleküler ve mikro moleküler olmak üzere 2 çeşit Hyaluronik Asit içeriyor. Mikro moleküler Hyaluronik Asit, epidermis tabakasına etki ederek cildi nemlendirip dolgunlaştırmaya yardımcı oluyor. Kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü de azaltıyor. Dolgun ve canlı bir göz çevresi için bu bakım bizim favorimiz oldu! 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap