Sağlıklı Beslenme

Glutensiz Beslenme Nedir? Glutensiz Beslenme Diyeti Önerileri

4 dk.
Glutensiz Beslenme Nedir? Glutensiz Beslenme Diyeti Önerileri
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Sağlıklı beslenme trendlerinde karşımıza glutensiz beslenme çıkmaya başladı. Bugüne kadar glutensiz gıdaların, çölyak hastalığı olanlar yani gluten alerjisi olanlar için tercih edildiğini düşünüyorduk. Fakat konu sağlıklı beslenme olunca, glutenin aslında vücudumuz için çok da yararlı olmadığını öğrenmiş olduk. Artık gluten alerjisi olsun veya olmasın, çevremizdeki çoğu kişi glutensiz beslenmeye başladı. Glutensiz diyet listeleri ve glutensiz tarifler sürekli karşımıza çıkıyor. Biz de en yeni sağlık trendine karşı koyamadık ve glutensiz beslenme önerilerini araştırdık. Bakalım glutensiz beslenme nasıl oluyor?

Glutensiz beslenme nedir?

Glutensiz beslenme nedir?

İlk olarak glutenin ne olduğundan bahsedelim. Gluten, tahıllarda bulunan bir protein türü. Arpa, buğday ve çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten proteini, sindirilmesi zor bir protein çeşididir. Bu yüzden de glutenli gıdalar tüketmek sindirim zorluğuna ve bağırsak hassasiyetine yol açabiliyor.

Glutensiz beslenme ise glutenin yer almadığı onun yerine kinoa, esmer pirinç, yulaf, patates gibi sağlıklı gıdaların yer aldığı bir beslenme rutininden meydana gelir. Glütensiz diyet programları genellikle kilo vermek isteyen ve glüten gıda intoleransı olan kişilere öneriliyor. Toplumun ortalama %13'ünde olduğu tahmin edilen glüten intoleransı sindirim zorluğuna, ishale ve aşırı yorgunluğa neden oluyor. Glüteni sindirmekte zorlanan kişilerde fazla şişkinlik meydana gelir. Gluten tüketmeyi bıraktığında vücudundaki ödem ve şişkinliğin azaldığını görebilirsin. 

Editörün Favorisi

Gluteni kestin ve detoksa başladın. En kısa zamanda daha sağlıklı bir vücuda sahip olacağına eminiz. Peki ya cildin? Cildin de detoksu hak ediyor. Cilt bakımında L'Oréal Paris Saf Kil Hassas Detoks maskesi, cildinde detoks etkisi yaratarak rahatlık sağlıyor. Cildin yatışıyor ve daha pürüzsüz görünmeye başlıyor. Detoks maskesi yaptıktan sonra cildinin ne kadar aydınlık göründüğüne sen bile şaşıracaksın. 

3 saf kil ve Ebegümeci özü içeren Loreal saf kil maskesi, cildindeki fazla yağ üretimini dengeliyor ve aşırı parlamayı kontrol altına alıyor. Hassas cildin varsa kil maskesinden çekindiğini tahmin edebiliyoruz.  Loreal Paris Saf Kil maskesi hassas ciltlerde detoks etkisi yaratıyor ve hipoalerjenik özelliği sayesinde cildinde kızarıklık yaratmadan derinlemesine bakım yapıyor. 

Glutensiz beslenme nasıl olmalı?

Glutensiz beslenme nasıl olmalı?

Glütensiz beslenme diyetinde içinde gluten olan bütün gıdalara veda etmelisin. Evet, ekmek ve makarnayı hayatından çıkarmalısın. Gluten, hamurun kabarması ve esnemesini sağlayan bir protein olduğu için neredeyse bütün hamur işi yemeklerinde gluten bulunur.

Peki, glütensiz beslenme neleri kapsıyor?: Glutensiz diyet listesinde kinoa, patates, meyve, sebze, soya, badem, hindistan cevizi unu, yumurta, tavuk ve deniz ürünleri yenilebilir. Glutensiz beslenme denildiğinde bize en çok 'pilavda gluten var mı?' sorusu denk geldi. Açıklayalım, pirinçte gluten olmadığı için diyet boyunca tüketilebilir.

Editörün Favorisi

Gluten tüketimi sadece vücut için değil cilt için de zararlı olabiliyor. Glüten hassasiyeti olan kişilerde cilt kuruluğu, kaşıntı ve kızarıklık problemi karşımıza çıkıyor. Eğer cildinin kuruluğundan şikayetçiysen nem maskeleri ile tanışmanı öneririz. 

Garnier Süt Bombası Kağıt Yüz Maskesi Badem Sütü, cildi besliyor ve cilt bariyerini onararak cildin daha sağlıklı görünmesini sağlıyor. Kuru ve gergin ciltler için önerilen badem sütlü maske sayesinde cildin yumuşacık olacak ve kaşıntı, kuruluk gibi şikayetlerin azalacak. Cildin yoğun bir şekilde nemlendikten sonra cildinde eskisi gibi sert ve gergin bir his duymayacaksın. Bir Garnier kağıt maske, bir haftalık nemlendirici serum kullanımıyla eş değer bir etki gösteriyor! 

Glutensiz beslenme önerileri

Glutensiz beslenme önerileri

Gluteni hayatından çıkarıp daha ince görünmek ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsun. Süper! Glutensiz beslenmeye yeni başlayanlar için öncelikle şunu söyleyelim. Paketli aldığınız her gıdanın yani bisküvilerden tut da konserve gıdalara kadar hepsinin içeriğini okumalısın. Bazen hiç ummadığın paketlerde gluten çıkabilir. 

Glutensiz beslenmek demek hayatın boyunca ekmek, pizza veya makarna yiyemeyeceğin anlamına gelmiyor. Glutensiz ekmek, glutensiz makarna çeşitlerini marketlerde bulabilirsin. 'Glutensiz diyet kaç kilo verdirir?' diye soranlar için açıklayalım. Glutensiz diyet hızlı kilo vermek için yapılmamalı. Sağlıklı beslenmek ve bağırsak sisteminin daha sağlıklı çalışması için glutensiz diyet yapmanı öneririz. Glutensiz beslenme ile kilo vermek arasında doğrudan bir bağlantı bulunmuyor. Fakat bağırsakların daha iyi çalıştığı için vücudunda daha az ödem birikir ve şişkinliğin inebilir. 

Editörün Favorisi

Diyet yaparken cildinde matlık ve solgun bir görünüm oluşması normal. Vücudunun alıştığı besin rutinini değiştirdiğin için cildinin de buna adaptasyon süreci hızlı olmayabilir. Cildinin solgun göründüğü günlerde Garnier Micellar Gül Suyu ile cildini temizlemek daha aydınlık ve parlak görünmene yardımcı olur. Micellar teknolojisi ve gül suyunun birleşimi cildinde ekstra parlak bir görünüm yaratacak. 

Gül suyu içeren Micellar Suyu biz hem cilt temizliği hem de makyaj temizlemek için kullanıyoruz. Makyajını tek pamukta silmeni sağlayan bu Micellar Su sayesinde artık cildini çok daha pratik bir şekilde temizleyebilirsin. Gül suyunun mükemmel kokusu da BONUS!

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap