Sağlıklı Beslenme

Glutatyon Nedir? Glutatyon İçeren Besinler Nelerdir?

4 dk.
Glutatyon Nedir? Glutatyon İçeren Besinler Nelerdir?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Cilt güzelliğine düşkün olanlar eminiz glutatyon ve glutatyon faydalarını duymuşlardır. Vücudun daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olan glutatyon, besinler veya takviyeler aracılığıyla elde edilebilir. Peki, glutatyonun ne işe yaradığını ve hangi besinlerde bulunduğunu biliyor musun?

Glutatyonu nasıl kullanacağına ve cilt güzelliği için ne gibi faydaları olduğuna yakından bakıyoruz. Yepyeni bir görünüm ve sağlıklı bir başlangıç için glutatyonu cilt bakım rutinine eklemelisin. 

Glutatyon nedir?

Glutatyon nedir?

Glutatyon, glisin, sistein ve glutamik asit amino asitlerinden yapılan bir maddedir. Karaciğer tarafından üretilir ve birçok vücut fonksiyonunda önemli bir yer alır. Glutatyon, yeni doku oluşturma, hasarlı doku onarımında, vücutta ihtiyaç duyulan kimyasalların ve proteinlerin yapımında, bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışmasında görev alıyor.  

Glutatyon, hücrelerde üretilen bir antioksidandır. Üç amino asitten oluşan bu antioksidan yaş alma süreciyle birlikte vücutta giderek azalır. Yaşlanmanın dışında yetersiz beslenme, çevresel faktörler, stres gibi nedenlerden dolayı da glutatyon eksikliği görülebiliyor. 

Vücudumuz tarafından doğal olarak üretilen glutatyon dışarıdan da elde edilebilir. Glutatyon takviyesi, glutatyon serumu veya glutatyon içeren besinler tüketerek vücudundaki glutatyon oranını arttırabilirsin. 

Glutatyon faydaları

Glutatyon faydaları

Glutatyonun ne işe yaradığı çok merak ediliyor. Glutatyonun en önemli faydalarından biri vücuttaki oksidatif stresi azaltmasıdır. Çok yüksek seviyelerde oksidatif stres vücuttaki bazı hastalıkların habercisi olabiliyor. Diyabet, kanser veya kalp hastalığı gibi durumlarda glutatyon,  hastalığı azaltabilecek oksidatif stresin etkisini ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

Glutatyonun bir diğer faydası ise vücuttaki insülin direncinin azaltılmasına yardımcı olması. İnsanlar yaş aldıkça daha az glutatyon üretmeye başlıyorlar. Yapılan çalışmalarda düşük glutatyon seviyelerinin daha az yağ yakma ve vücutta daha yüksek yağ depolama oranları ile ilişkili olduğunu gösterdi. Glutatyon takviyesi kullananlar insülin direncinin dengelendiğini ve daha hızlı yağ yakımının gerçekleştiğini söylüyorlar. 

Editörün Favorisi

Cildinin yenilenmesini ve yeni hücre oluşumunun desteklenmesini istiyorsan gece serumları ile tanışmalısın. L’Oréal Paris Revitalift Lazer Saf Retinol Gece Serumu, anti aging etkisiyle ön plana çıkan retinol sayesinde cildin yenilenip daha genç görünmesini sağlıyor. 

%0,2 saf retinol içeren Loreal serum, cilde üç kat daha fazla retinol nüfuz etmesini sağlıyor ve cildi nemlendiriyor. Gece serumunun içeriğindeki Hyaluronik asit ve doğal kaynaklı yağlar cildi rahatlatır ve pürüzsüz görünmesini sağlar. 

Glutatyon hangi besinlerde yer alıyor?

Glutatyon hangi besinlerde yer alıyor?

Glutatyon kükürt molekülleri içeriyor. Bu yüzden kükürt oranı yüksek olan yiyecekler, vücuttaki doğal glutatyon üretiminin artmasına yardımcı olabilir. 

Glutatyon seviyesini arttırmak için brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası, marul, sarımsak, soğan, yumurta, fındık, baklagiller, balık ve tavuk gibi yağsız protein kaynaklarını tüketmeni öneririz. 

Glutatyon seviyesini doğal olarak artırmaya yardımcı olan diğer yiyecekler ve şifalı otlar da mevcut. 

  • Deve dikeni
  • Keten tohumu
  • Deniz yosunu
  • Peynir altı suyu
  • Süt


Editörün önerisi:
Glutatyon uykusuzluktan olumsuz etkilenir. Düzenli olarak yeterince dinlenmek, glutatyon seviyelesinin artmasına yardımcı olabilir.

Glutatyon takviyeleri

1. Glutatyon kapsül

glutatyon kapsul

Glutatyon takviyeleri denilince akla ilk olarak kapsül şeklinde alınan vitaminler geliyor. Serbest radikallerin ve reaktif toksik madellerin vücuttan atılmasına yardımcı olan glutatyon, ihtiyaç durumunda dışarıdan alınabiliyor. 

Glutatyon kapsülleri genellikle günde 1 kere öneriliyor. Günde 1000 mg ve altındaki glutatyon kapsülleri yetişkinler için yeterli oluyor. 1000 mg ve üzeri glutatyon takviyesi doğal yollardan vücuttan atılır. 

Editörün Favorisi

Antioksidan serumlarla yakından tanışmak istiyorsan sana Skinceuticals Serum 10 Antioksidan Serumu öneririz. %10 C vitamini içeren bu antioksidan serumu cildin yenilenmesine ve ince çizgi görünümün azalmasına yardımcı oluyor. 

Hassas ciltlere uygun olan bu serum, serbest radikallere karşı cildi koruyor ve cilt hasarının önüne geçiyor. Gündüz cildine 4-5 damla C vitamini serumunu uygulayarak daha genç ve dinamik görünmeyi başarabilirsin. 

2. Glutatyon serumu

Son zamanlarda cildinin daha sıkı ve genç görünmesini isteyenler çareyi glutatyon serumu veya glutatyon iğnesinde buluyorlar. Glutatyon serumu hem vücudun sağlıklı çalışmasına hem de cilt renginin eşitlenmesine yardımcı oluyor. İki haftada bir alınması tavsiye edilen glutatyon serumları cildin 1-3 ton arasında açılmasını sağlayabilir. Genellikle glutatyon iğneleri 600-1200 mg arasındadır. 

Editörün Favorisi

Cildini daha aydınlık ve fresh göstermek isteyenler için Kiehl's Ferulic Brew Rejuvenating Facial Essence öneririz. Ferulik asit ile demlenmiş aydınlık verici, ince çizgi karşıtı bu esans cilt dokusunu tümüyle yenileyerek yüze daha aydınlık bir görünüm kazandırıyor. İnce çizgilerind e azalmasını sağlayan Kiehl's cilt bakım ürününü günlük olarak kullanabilirsin. 

Cilt bariyerini nemlendirerek temizleyen bu esansı, cilt bakımının en son adımında kullanabilirsin. Ferulik Asit ve 120 saatten fazla demlenen Brassica özüyle zenginleştirilmiş formülü sayesinde cildin aydınlanacak ve cilt yüzeyi nazikçe temizlenecek. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap