Yaşam

Evde "İyi" Olmanın Pratik Yolları

4 dk.
Evde
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Kendimizi, sevdiklerimizi ve çevremizdekileri korumak için evde olduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Tabii ki bu dönemde normalden birazcık daha stresli, endişeli hissedebiliyoruz. Önemli olan ise bunun normal olduğunu ve hemen hemen herkesin yaşadığını bilmek, kendimizi motive edebilmek.

Biz de evde kaldığımız bu süreçte “İyilenme Hareketine” katılarak, kendimizi evde çok daha iyi, mutlu hissetmeye karar verdik! :) Modumuzu yükselten ve evde daha iyi hissetmemizi sağlayan pratik ipuçlarını seninle paylaşmak istedik. Hadi başlayalım!

  • Güne güzel bir başlangıç yap

Güne güzel bir başlangıç yap

Kabul edelim, artık çoğumuz sanki aynı güne başlıyor gibi hissediyoruz. Her gün aynı güne uyanmak gibi… Bu durum da tabii ki güne iyi başlangıç yapamadığımız için modumuzun düşmesine neden oluyor. İşte buna engel olmak, güne güzel bir başlangıç yapmak için önerimiz güne sevdiğin müziklerle başlamak! Biliyoruz, sen de uyandığında ilk iş telefonuna bakıyorsun! İşte bu esnada hemen sevdiğin, modunu yükselten, mutlu bir şarkıyı aç ve güne “merhaba” de! Unutma, güne nasıl başlarsan öyle devam eder.

  • Kendine zaman ayır, modunu yükselt

Kendine zaman ayır, modunu yükselt

Elimizde şu anda vakitten çok ne var! :) Peki, hazır vaktimiz varken, kendine zaman ayırmaya ne dersin? Şöyle güzel bir bakım sonrasında da birazcık makyaj hiç fena olmaz! “Bir yere gitmiyorum ki hazırlanmaya ne gerek var” diye düşünenler varsa, bu önerimizi denediklerinde bize teşekkür edeceklerini söylememiz gerek. Sadece kendin için hazırlan, kendine zaman ayır ve anında modun yükselsin.

Cildimveben editörleri olarak bizim modumuzu tabii ki cildimize bakım yapmak yükseltiyor! Kusursuz cilt görünümü için cildimize bakım yapmayı ihmal etmiyoruz. Sadece bakım yapmak bile kendimizi çok daha iyi hissetmemizi sağlıyor. :)

  • Eskilerden kurtul

Eskilerden kurtul

Bahar temizlikleri yapıldı mı? Eğer eski eşyalarını, yıllardır giymediğin kıyafetlerini, son kullanma tarihi geçmiş ürünlerini atmadıysan bu bir temizlik sayılmaz! Eski eşyalardan kurtulduğunda çok daha rahatlamış, ferahlamış hissedeceğinden emin olabilirsin. 

  • Evdekilere minik sürprizler yap

Evdekilere minik sürprizler yap

Eğer evde ailenle, eşinle/sevgilinle, arkadaşınla yaşıyorsan onları da minik sürprizlerle şaşırtmayı bir dene! Onları mutlu etmek, yüzlerindeki gülümsemeyi görmek, inan seni de mutlu edecek. Belki sevdikleri bir tatlıyı yapabilir ya da çok istedikleri bir şeyin siparişini verebilirsin.

  • Kendini şımartmayı unutma

Kendini şımartmayı unutma

Evdeyiz diye alışveriş yapamayacağız diye bir durum yok tabii ki. Kendine hediye alıp birazcık şımarmanın ne zararı var ki. Hem kargonun geldiğini öğrendiğin o an... Paha biçilemez! :) 

Biz hem kendimizi hem de cildimizi şımartmak için ara sıra minik alışverişler yapmayı asla ihmal etmiyoruz. Hatta en son süper bir indirim keşfettik! Sen de “İyilenme Hareketi”ne katılıp evde kendini şımartmak istersen buraya tıklayarak bizim favorimiz olan ürünleri keşfedebilirsin! :) Biraz şımarmak bizim de hakkımız değil mi? :)

  • Sevdiklerinle konuşmayı ihmal etme

Sevdiklerinle konuşmayı ihmal etme

Her ne kadar yüz yüze görüşemesek de sevdiklerimizle telefondan ya da görüntülü olarak konuşmayı da ihmal etmiyoruz. En yakın arkadaşınla biraz dedikodu yapmak, ailenle uzun uzun sohbet etmek çok daha iyi hissetmeni sağlayacaktır.

  • Sağlığını ihmal etme

sağlığını ihmal etme

Evde kaldığımız süre boyunca sağlığımıza dikkat etmeyi de unutmuyoruz. Can sıkıntısından sürekli bir şeyler atıştırıyorsan, çok fazla hareket etmeden genelde televizyonun karşısındaysan, abur cubur yerine sağlıklı atıştırmalıklara yönelmeni, az da olsa evde birazcık hareket etmeni öneririz. Örneğin YouTube’daki binlerce spor videosu arasından kendine uygun olanı bulup yarım saat de olsa hareket edebilirsin. Hatta en basiti, sevdiğin bir şarkıyı aç ve dans et! Bizce hareket etmenin en eğlenceli yolu! :)

  • Yaşam alanını güzelleştirmeyi dene

Yaşam alanını güzelleştirmeyi dene

Evde olduğumuzdan, yaşam alanımızı güzelleştirmeye, farklılık yaratmaya çalışmak da modumuzu yükseltiyor. Mesela en basitinden bitkilerle evde botanik bir ortam yaratabilirsin ya da hazır havalar güzelleşmişken balkonunu temizleyip kendine tatlı bir kahve köşesi yapabilirsin. Hatta odanı boyayıp daha aydınlık, ferah bir mekan oluşturabilirsin. Seçenek bol!

  • Mola vermeyi unutma

Mola vermeyi unutma

Bu uyarımız özellikle evden çalışanlar için! Evde çalışırken zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyip bir toplantıdan diğerine geçenler, mola vermeyi çoğu zaman atlıyorlar. Hatta yemek yemeyi unutanlar bile var… Ancak çalışırken ara sıra mola vermek, hem konsantrasyon açısından hem de motive olmak açısından sana büyük katkı sağlayacaktır. Minik bir kahve molası ver, camı aç ya da balkona çıkıp hava al. Gözlerini ekrandan birkaç dakika uzaklaştır ve rahatla. :)

Bonus: Seni ne mutlu ediyorsa onu yap

Seni ne mutlu ediyorsa onu yap

Son olarak da evde olduğun için illa bir şey yapmak zorunda da hissetmemelisin. Yani canın hiçbir şey yapmak istemiyorsa bunu kendine dert etmemelisin. Zor günlerden geçtiğimiz bir gerçek ama bu günlerin de geride kalacağını biliyoruz. Bu yüzden üzerinde baskı hissetme ve seni ne mutlu ediyorsa onu yap. :)

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap