Erkek Cilt Bakımı

Erkekler İçin En İyi Cilt Bakımı Önerileri

4 dk.
Erkekler İçin En İyi Cilt Bakımı Önerileri
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Sen de “Cilt bakımı erkeklerde nasıl olmalı?” diye soranlardansan, erkek cilt bakımı önerilerimiz senin için geliyor!

Bakımlı ve çekici bir görünüme sahip olmak için cildine şu an olduğundan daha fazla özen göstermen gerekebilir. Üstelik erkek cilt bakım ürünleri sayesinde, bunu evde kendi kendine de pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsin. Şimdi “İyi de erkek cilt bakımı nasıl yapılır? Normal cilt bakımından farkı ne?” diye sorduğunu tahmin edebiliyoruz. O zaman önce bu konuyu bir aydınlatalım. Erkekler cilt bakımında neler yapabilir, adım adım anlatıyoruz!

Erkeklerde Cilt Dokusu Farklılıkları

Erkeklerde Cilt Dokusu Farklılıkları

Cildin, kadınlarınkine oranla yüzde 25 daha kalın bir yapıya sahip. Androjen hormonuna bağlı olarak gelişen bu fark, cildindeki yağ üretiminin kadınlara göre daha fazla olmasını sağlıyor. Bundan dolayı cildin, kuruma tehlikesi ile daha az karşılaşıyor. Ayrıca ciltte sıkılığı sağlayan kolajen ve elastin lifleri bakımından da kadınlara göre daha şanslısın. Ancak bu özellikler, cilt bakımına daha az ihtiyacın olduğunu göstermediği gibi daha özel bir cilt bakımını gerekli kılıyor.

Ciltte üretilen fazla yağ, akne ve siyah nokta gibi sorunları beraberinde getiriyor. Cildinin daha kalın bir yapıya olması ise kuruduğunda nem kazanmasını zorlaştırıyor. Aynı sebeple yüzündeki kırışıklıklar da daha derin beliriyor. İşin içine sakalların da girince, kıl dönmesi ve tahriş sorunları da eksik kalmıyor. Bunlar, düzenli bir cilt bakımı için ne kadar geçerli sebepler değil mi?

Erkek Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Erkek Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

1. Cilt temizliği

Suya dokun ama sabuna dokunma! Sabunların içerisindeki temizleyici ajanlar, cildindeki yağın sökülmesine ve kuruluğa neden oluyor. “Madem cildim daha yağlıymış, e ne güzel işte!” değil… Cildinin sağlığı için yağın giderilmesi yerine dengelenmesi gerekiyor. Bunun için işe, cilt temizleyici bir ürün edinmekle başlayabilirsin. Cildini düzenli bir şekilde temizlediğinde, çok daha canlı ve sağlıklı göründüğünü fark edeceksin.

2. Peeling

Cildinin kalın yapısı, daha fazla ölü deri hücresi anlamına geliyor. Bu nedenle ihtiyaca göre haftanın iki veya üç günü peeling yaparak cildini arındırman gerekiyor. Hem bu sayede gözeneklerin de fazla yağ ve kirden temizlenerek daha aydınlık bir görünüme sahip oluyor. 

3. Nemlendirici ve Güneş Kremi

Cildindeki pul pul görünüm ve kaşıntının nedeni tıraş değil, nem eksikliği... Ayrıca durmadan uzayan sakalların da cildindeki nemi çekiyor. Bu nedenle cildini yumuşatmak, daha pürüzsüz görünmesini sağlamak ve tıraş işlemlerini de kolaylaştırmak için her gün düzenli nemlendirici kullanman gerekiyor. Ayrıca güneş ışınlarının, uzun vadede erken yaşlanmaya neden olduğunu da biliyorsun. Bu nedenle açık havaya çıkmadan önce güneş kremi kullanmayı ihmal etmemelisin.  

Tıraş Bakımı Nasıl Olmalı?

Tıraş Bakımı Nasıl Olmalı?

Geliyoruz erkek bakım ürünlerinin en fazla üzerinde durduğu konuya: Tıraş bakımı! Bu konuda tıraş ve sonrası için birçok farklı ürün mevcut. Çünkü her adım senin için ayrı önem taşıyor. Bir kere tıraş esnasında da sabunu unut! Hem tıraş için krem, köpük veya jeller tıraşın daha kolay ve pürüzsüz olmasını sağlıyor. Bu nedenle tıraş esnasında kullandığın bu ürünleri yedeklemek çok iyi bir çözüm. 

Tıraş sonrasında ise mutlaka yatıştırıcı etkiye sahip bir nemlendirici veya losyon kullanarak tahrişi en aza indirmelisin. Ayrıca sakallarını uzun kullanmayı sevenlerden isen sakal bakım yağı kullanman harika olur. Böylece sakal ve sakal diplerini yumuşatarak daha bakımlı bir görünüm elde edebilirsin.

Erkek Cilt Bakım Ürünü Önerisi

Erkek Cilt Bakım Ürünü Önerisi

Günlük bakımında cildini nemlendirmek için kullanacağın, aynı zamanda cilt problemlerinin görünümünün azalmasını sağlayacak bir erkek yüz nemlendiricisi önerimiz var: L'Oréal Paris MEN EXPERT Pure Carbon Cilt Problemleri Karşıtı Günlük Nemlendirici Krem, volkanik mineraller ve salisilik asit içeren formülü ile cildi nemlendiriyor ve cilt kusurlarının görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor.

Erkek cildi için tasarlanan bu nemlendirici, cildi fazla yağdan arındırırarak matlaştırıyor. Böylece düzenli kullanımda ciltteki gözenek ve siyah nokta görünümünün de önüne geçiyor. Cildinin pürüzsüz ve yumuşak olmasını istiyor, erkekler için nemlendirici önerimiz olan L'Oréal Men Expert Pure Carbon Nemlendirici'yi kullanabilirsin.

Editörün Önerisi: Cilt kusurlarının görünümünü azaltmak için daha kapsamlı bir bakım yapmak istersen, cilt bakım rutininine Men Expert Pure Carbon Yüz Yıkama Jeli'ni de dahil edebilirsin. Kömür özleri içeren formülü ile cildini iyi bir şekilde arındırdıktan sonra nemlendirme adımına geçebilirisin.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Erkek Cilt Bakım Ürünü Önerisi

Erkeklere özel bir kırışıklık bakımı için de, Kiehl'sın Age Defender serisindeki nemlendiriciyi ve kırışıklık karşıtı serumu kullanabilirsin. Ultra hafif yapılı bu nemlendirici ve serum, selvi özü ve keten tohumu içeren formülü ile cildin daha sıkı olmasını sağlarken, kırışıklık ve ince çizgi bakımı yapıyor. Hızlı emiliyorlar ve cilde ferah bir his veriyorlar.

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap