Cilt Bakımı

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

4 dk.
Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Farklı medeniyetlerde kullanılan ve günümüze kadar gelen elma sirkesi, geçmişten bu yana popülerliğini yitirmeyen bir besin kaynağı. Peki sana, bugün sofralarımızdan eksik etmediğimiz elma sirkesinin, güzellik bakımında da önemli bir yeri olduğunu söylesek tepkin ne olurdu?

Faydaları saymakla bitmeyen elma sirkesi, bazı cilt problemlerin için eşsiz bir nimet. Sen de pek çok kişi gibi cildinde yaşadığın problemlerden muzdaripsen, senin için hazırladığımız bu yazıya bir göz at ve anında ışıl ışıl görünen bir cilde sahip ol. Şimdi elma sirkesinin faydalarını birlikte inceleyelim!

Elma Sirkesinin Tarihteki Yeri

Elma Sirkesinin Tarihteki Yeri

Elmanın fermente edilmesi ile elde edilen ve Fransızların “ekşi şarap” olarak adlandırdıkları elma sirkesi, geniş kullanım alanına sahip oluşu ile uzun yıllardır hayatımızda. Bundan yaklaşık 5 bin yıl kadar önce keşfedilen bu mucizevi şifa kaynağı, o yıllarda daha çok tıbbi amaçlı olarak kullanılıyordu. Çok iyi bir dezenfektan olması sebebiyle mikrop öldürücü etki gösteren elma sirkesi, geçmişten günümüze insanlığa şifa dağıtıyor. Hatta tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat’ın, yara temizliğinde elma sirkesini kullandığı da bilinenler arasında.

O yıllardan bugüne gelen elma sirkesi, bugün ise daha çok lezzet kaynağı olarak kullanılıyor. Fakat tarih boyunca gözlemlenen farklı kullanımları ile yine adından söz ettirmeyi başarıyor. Bilinen en önemli yararlarından biri ise elbette ki cilt güzelliğindeki etkisi. Kusursuz güzelliğin sırlarından biri olan elma sirkesinin faydalarını biz de senin için listeledik.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesinin cilde faydaları saymakla bitmiyor. İddia ediyoruz, hazırladığımız listeyi görünce sen de elma sirkesinin mucizevi etkilerinden yararlanmak isteyeceksin!

1.  Ölü Hücreleri ve Akneyi Önlemeye Yardımcı Olur

Ölü Hücreleri ve Akneyi Önlemeye Yardımcı Olur

Elma sirkesinin cildindeki tüm ölü hücreleri arındırmaya destek sağladığını biliyor muydun? Gözenekleri açarak, cildin düzgün nefes almasını sağlayan elma sirkesi ayrıca cilde ferahlık hissi veriyor. Aynı zamanda ciltte akne oluşumunu da engelleyen sirke, içeriğindeki malik asit sayesinde sivilce sonrası ciltte oluşabilecek enfeksiyonları da önlemeye yardımcı oluyor.

2.  Yağlı veya Kuru Ciltlere İyi Gelir

Yağlı veya Kuru Ciltlere İyi Gelir

Cildin Ph dengesini düzenleyen elma sirkesi, sebum üretimini düzenler. Böylece çok yağlı ciltlerin yağ seviyesi dengelenirken, kuru ciltlerin de nem dengesi sağlanmış olur.

3.  Cilt Lekelerine ve Cilt Beyazlatmaya Karşı Etkilidir

Cilt Lekelerine ve Cilt Beyazlatmaya Karşı Etkilidir

Yine düzenli kullanımda etkisini gösteren bir başka nokta ise lekeler ve cilt beyazlatma işlemi. Güneş lekelerine iyi geldiği bilinen elma sirkesi, cildi beyazlatmada da gösterdiği üstün performans ile kalpleri fethediyor.

Editörün Favorisi

Eğer cildindeki güneş lekelerinden şikayetçiysen, cildini güneşten korurken aynı zamanda da leke görünümünün azalmasına yardımcı olacak bir güneş kremi önerimiz var: La Roche Posay Anthelios Pigmentation güneş kremi, çok yüksek güneş koruması içeren, aynı zamanda da cildin daha aydınık ve eşit tonda görünmesini sağlayan bir formüle sahip.

Ürünü burada inceleyebilirsin

4.  Yaşlanma Belirtilerini Gözle Görülür Oranda Azaltır

Yaşlanma Belirtilerini Gözle Görülür Oranda Azaltır

Bu mucizevi sirkenin sahip olduğu alfa hidroksit asitler, cildi daha taze ve canlı gösteren bileşenleri oluşturur. Böylece elma sirkesi, düzenli kullanım ile birlikte cildi zamanın izlerinden arındırarak, daha genç bir görünüme kavuşturur.

Elma Sirkesinin Cilde Kullanımı Nasıl Olmalı?

Elma Sirkesinin Cilde Kullanımı Nasıl Olmalı?

Cildin için harika bir içerik olan elma sirkesinin çok merak edilen konularından birini de kullanım şekli oluşturuyor. Bununla beraber “elma sirkesi cilde zarar verir mi?” sorusunu da yanıtlamış olalım.

Asidik özelliği sebebi ile elma sirkesi, ciltte alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebiliyor ve istenmeyen lekelere de davetiye çıkarabiliyor. Bu sebeple sana söyleyebileceğimiz ilk ve tek şey, elma sirkesini direk cildin ile temasından kaçınman yönünde.

Buradan hareketle, içeriğinde elma sirkesi bulunan ürünlere yönelmeni tavsiye ediyoruz. Ayrıca cildine iyi gelebilecek bazı aktif bileşenleri de bu ürünler sayesinde temin edebileceğini de unutmamalısın. Özetle, bir taşla iki kuş!

Bonus!

elma sirkesinin diğer faydaları

Yüz güzelliğinde bilinen etkilerinin yanı sıra, elma sirkesinin diğer faydalarına da kısaca değinelim istiyoruz. Buna göre elma sirkesi;

  • Tırnak mantarı ve siğillere karşı oldukça etki gösteriyor.

  • El ve ayaklarda meydana gelen ödemleri azaltıyor. Aynı zamanda içeriğindeki antiseptik ve antifungal özellikleriyle de ayak kokusunu giderilmesine yardımcı oluyor.

  • Ter kokusunu önlüyor ve ferahlık hissi sağlıyor.

  • Kepeklenme problemi ile savaşıyor. Ayrıca saçları yumuşatıyor ve parlak bir görünüme kavuşturuyor.

  • Özellikle erkeklerde sıklıkla görülen kıl dönmelerini iyileştiriyor.

Sen de elma sirkesi mucizesi ile kendini yepyeni bir “sen”e hazırla!

Editörün Favorisi

L'Oréal Paris Revitalift Lazer X3 7 Günlük Kür

Elma sirkesinin cilt üzerindeki yaşlanma belirtileri ilgini çektiyse, sana çok daha kapsamlı ve etkili bir yaşlanma karşıtı bakım öneriyoruz. L'Oréal Paris Revitalift Lazer X3 7 Günlük Kür, formülündeki %10 glikolik asit ile peeling etkisi göstererek cildi aydınlatıyor, pürüzleri ve lekeleri gidermeye yardımcı oluyor. 7 gün boyunca bir kür şeklinde cildine uygulayabileceğin bu ampullerle cildinin yenilenmesini sağlayabilir, çok daha aydınlık, ve genç görünmesini sağlayabilirsin. Üstelik bu ampuller ince çizgi ve kırışıklıklar üzerinde de son derece etkili!

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap