El ve Ayak Bakımı

El Terlemesi Neden Olur? Nasıl Önlenir?

3 dk.
El Terlemesi Neden Olur? Nasıl Önlenir?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Terlemek vücudun sıcaklık dengelemek için yaptığı normal bir davranıştır. Fakat vücudun veya eller, ayaklar gibi belirli bölgelerde aşırı terleme yaşıyorsan bu durum hayat kaliteni etkileyebilir. Ellerin aşırı terlemesi seni arkadaş ortamında küçük düşürebilir veya utandırabilir. El terlemesi ve avuç içi terlemesi çok sık karşımıza çıkan sorunlardan biri. Peki elde terleme normal mi? El terlemesi neden olur? El ve ayak terlemesiyle ilgili merak ettiğin soruları cevaplıyoruz. 

El terlemesi neden olur?

El terlemesi neden olur?

Terlemek, vücut sıcaklığın düzenlendiğini gösteren oldukça sağlıklı bir işarettir. Fakat ellerin durmadan terliyor ve seni rahatsız ediyorsa bu durum seni özgüvensiz bir hale getirebilir. Başkalarıyla el sıkışmak, tokalaşmak veya kalem tutmak gibi günlük davranışlar aşırı el terlemesi yaşayanlar için problem haline gelebiliyor. Peki el ve avuç içi terlemesi neden olur?

Hiperhidroz(aşırı terleme) durumunda aşırı aktif ter bezleri aşırı terlemeyi tetikler. Yani aşırı el terlemesinin iç veya dış ortam sıcaklığı veya fiziksel aktivite seviyesiyle hiçbir ilgisi yoktur. Sıcaklık faktöründen bağımsız olarak ellerin bolca terleyebilir.

  • Diyabet
  • Menopoz/sıcak basması
  • Düşük kan şekeri
  • Aşırı aktif tiroidler
  • Kalp krizi
  • Sinir sistemi sorunları
  • Enfeksiyonlar

El terlemesi nasıl önlenir?

1- Terleme önleyici kullan

El terlemesi nasıl önlenir?

'Ellerim çok terliyor' diye şikayet ediyorsan en etkili yöntem terleme önleyici kullanmaktır. Deodorantlar sadece koltuk altı için değil, el ve ayak terlemesine yönelik terleme önleyiciler de vardır. Terleme karşıtı krem ve ter önleyici losyonlar el ve ayaklarda aşırı terlemeyi önlüyorlar. 

El terlemesi çözüm için terleme önleyici kremi gece uyumadan önce ellerine sürmelisin. Böylece krem gece boyunca cildine daha iyi nüfuz edecek ve gün boyunca ellerin daha kuru olacak. Eğer gün içinde el terleme önleyicisini sürmek istiyorsan ellerini en az 1-2 saat boyunca yıkamanı önermiyoruz.


2- Kabartma tozu

2- Kabartma tozu

Kabartma tozu, el terlemesi tedavisi için kullanılan ekonomik ve etkili bir yöntemdir. Neredeyse her mutfakta olan kabartma tozunu terleme önleyici doğal yöntem olarak kullanabilirsin. 

Kabartma tozu faydaları arasında diş temizleme, diş beyazlatma gibi özellikler ön plana çıkıyor. Fakat kabartma tozunun terleme önleyici olarak da işe yaradığını biliyor musun? Alkali yapısı olan kabartma tozu, terin hızla buharlaşmasına yardımcı oluyor. Kabartma tozuyla deodorant hazırlamak için birkaç damla su ve kabartma tozunu karıştır. Macun kıvamına gelince ellerine sür ve 5 dakika bekle. Sürenin sonunda ellerini yıkayarak kusursuz sonuca ulaşabilirsin. 

3- Elma sirkesi

3- Elma sirkesi

Aşırı terleme sorunu yaşıyorsan organik sirke kullanabilirsin. Organik elma sirkesi, vücuttaki pH seviyesini düzenleyerek terli avuç içlerini daha kuru bir hale getirebiliyor. Bu işlem için düzenli olarak avuçlarını ve ellerini elma sirkeli pamukla silmeni öneririz. En iyi sonuç için gece uyumadan önce ellerine elma sirkesi sür ve sabaha kadar tut. Sabah daha kuru ellere uyanmış olacaksın.

Editörün önerisi: Aşırı terleme sorununu azaltmak için yemeklerine de 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyebilirsin. 

4- Adaçayı

4- Adaçayı

Yemeklerine adaçayı yaprakları eklemek ve adaçayı içmek ellerindeki terlemenin azalmasına yardımcı olabilir. Kurutulmuş adaçayı yapraklarını da pamuklu bez çantada taşıyabilir ve ellerinin aşırı terlediği anlarda yaprakları avucuna alabilirsin. Adaçayının nem çekme özelliği ellerindeki teri emer ve fazla cilt yağının azalmasına yardımcı olur. 

Avucunda adaçayı yaprağı tutmak terlemenin getirdiği kokuyu azaltır ve ellerinin daha kuru görünmesine yardımcı olur. En iyi sonucu elde etmek için, bir avuç adaçayı yaprağını suya koy ve ardından elleriniyaklaşık 20 dakika bu karışımda beklet. Sürenin sonunda ellerini durula ve el kremi uygula. Bu işlemi günlük olarak yaptığında ellerinin daha az terlediğini göreceksin. 

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap