El ve Ayak Bakımı

El Peelingi Nedir, Nasıl Yapılır?

3 dk.
El Peelingi Nedir, Nasıl Yapılır?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Gün boyu dış faktörler nedeniyle yıpranan ellerimizi şimdi şımartma zamanı! Özellikle son dönemlerde sık sık el yıkamak, sürekli temizlik yapmak ve lateks eldiven giymek ellerimize o kadar hasar verdi ki! Ellerinin ne kadar kuruduğunu ve sertleştiğini fark ediyor musun? 

Ellerine düzenli peeling ve el bakımı yaparak ellerinin daha yumuşak olmasını sağlayabilirsin. Düzenli el bakımı yapmak ellerinin kurumasını ve pul pul dökülmesini engeller. 

El peelingi nedir?

El peelingi nedir?

El peelingi, el derisinin üzerine yapılan ve ölü derilerin atılmasını sağlayan bir bakım türü. Ellerin devamlı kuruyorsa, ellerinde ilk yaşlanma izlerini görmen an meselesi! Parmaklarının ortasında yoğunlaşan kırışıklar, ellerdeki yaşlılığın ilk izleri oluyorlar. El peelingi yapmak, ellerindeki kuruluğu alacak ve ellerinin yaşlanmasını önleyecek. 

Editörün önerisi: El bakımı yapmak için el peelingi yapmayı bekleme. Sabunların içindeki Ph oranları ellerimizi kurutmaya meyillidir. Bu nedenle ellerini yıkadıktan sonra el kremi sürmelisin.

Ev yapımı peeling tarifleri

Ev yapımı peeling tarifleri

Evde el peelingi yapmak için en iyi el kremlerini tercih etmelisin. El peelingi için ev yapımı tarifler de veriliyor. Fakat el bakımında evde yapılan tariflere pek güvendiğimizi söyleyemeyiz. Limon, portakal veya kahveli el peeling tarifleri ellerinde hassasiyet oluşmasına ve ellerinin daha çok kurumasına yol açabilir. Bu gibi asit içerikli doğal ürünleri direkt olarak cildine uygulamak yerine doğal malzemelerden oluşan ve alerji testlerinden geçen el kremlerini kullanman daha sağlıklı olacak. Biz ellerimizi şımartmak için en güvendiğimiz ürünlerle el bakımı yapıyoruz 😇

Editörün Favorisi

En iyi el kremlerinden birini sana söylüyoruz, hazır mısın? CeraVe Onarıcı El Kremi, elleri yoğun bir şekilde nemlendiren ve eldeki kuruluğu alıp götüren bir ürün. Ellerimizi sürekli yıkadığımız bu dönemde, günde 3-4 kere yani ellerimizi ne zaman kuru hissedersek CeraVe el kremini uyguluyoruz. Bu kremin el önemli özelliği ellerimizi nemlendirirken aynı zamanda cildimizin bariyerini güçlendiriyor. Böylece ellerimiz daha az kuruyor ve çatlıyor! 

El peelingi nasıl yapılır?

1. Adım: Ellerini temizle

1. Adım: Ellerini temizle

El bakımının ilk adımı temizlik. Ellerini temizlemek için ilk ellerini sertleştirmeden temizleyen bir sabun kullan. Malum, bu dönemde en çok yaptığımız şey, el temizlemek oldu o yüzden sana nasıl el temizlendiğini anlatmıyoruz. 20 saniye boyunca ellerini köpürt, bol suyla durula (Ellerini sabunlarken musluğun sürekli açık kalmasına gerek yok, biraz tasarruf! )

2. Adım: Ellerine peeling yap

2. Adım Ellerine peeling yap

El peelingi yaparken dikkat etmen gereken önemli bir nokta var: El peelingi, elin neresine yapılmalı? Ellerimizin üzerindeki oldukça ince. Yaşlandıkça deri altındaki yağlar erir ve el derisi sarkmaya ve kırışmaya başlar. Peeling yapmak ellerin tam üzerindeki deriye iyi gelmeyecek. Bu nedenle el peelingini tırnaklarının kenarlarındaki etlere, parmaklarına ve avuç içine yapmalısın. 

El peelingi nasıl yapılır?: Peelingi ıslak ellerine uygula. Parmaklarını ve avuç içlerini peeling kremiyle birlikte dikkatlice ov. 30 saniye sonra bol suyla durula. El peelingi haftada bir kere yapmanı öneririz. 

3. Adım: Ellerini nemlendir 

 Kiehl's Ultimate Strength Hand Salve El Kremi

El peelingi yaptıktan sonra ellerinin yoğun nemlendirmeye ihtiyacı olacak. Bunun için sana en iyi el kremlerinden birini önereceğiz. Kiehl's Ultimate Strength Hand Salve El Kremi, kuru ellerin favori el kremlerinden biri! Avokado ve susam yağı içeren bu el kremi, elleri yoğun bir şekilde nemlendirerek yumuşacık bir his bırakıyor. Anında emilen Kiehl's el kremi ellerde yapış yapış bir his bırakmadan kadifemsi bir his sağlıyor. Peeling yaptıktan sonra ellerinin tamamına el kremini sür ve parmak araların da dahil olmak üzere ellerinin her yerine yay.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap