El ve Ayak Bakımı

El Masajı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

3 dk.
El Masajı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Masaj yaptırmanın ne kadar rahatlatıcı olduğu herkes tarafından bilinir. Evet, masaj yaptırmak pahalı, zor ve zaman gerektiren bir işlem olsa da herkes stresli hissettiğinde masaj yaptırmak ister. Peki, el masajının faydalarını daha önce duydun mu? El masajı yap(tır)mak, anında rahatlamana, gevşemene ve motive olmana yardımcı oluyor. El refleksoloji noktalarını ve el masajı tekniklierini öğrendikten sonra ellerine masaj yapabailir, rahatlamak istediğin her an aradığın gücü ellerinde bulabilirsin. 

El masajı faydaları nelerdir?

El masajı faydaları nelerdir?

El masajının faydaları düşündüğünden çok daha fazla ve geniş bir alana yayılmış durumda. El masajı yapmanın faydalarını madde madde sıralayalım: 

  • Daha az el ağrısı
  • Kaygı ve endişe azalması
  • Ruh halinin iyileşmesi
  • Uyku kalitesinina rtması
  • Daha hızlı motivasyon
  • Kavrama gücünün artması
  • İthtiyaç halinde tansiyonun düzenlenmesi

El masajı nasıl yapılır?

El masajı nasıl yapılır?

1. Adım: Rahatla

El masajı yapmak sadece 5-10 dakikanı alacak olsa da mutlaka öncesinde rahat bir yere oturmalı ve derin nefes alarak kendini rahatlatmalısın. Acele ve telaşlı bir şekilde el masajı yapmak istediğin rahatlatıcı sonucu vermeyebilir. Dik ve rahat bir pozisyonda oturduğunda eline doğru basıncı verebilirsin. 

2. Adım: Kollarına masaj yap

El masajına başlarken kaslarını rahatlatmak için kollarına hafif masaj yapmalısın. Diğer elinin avcunu kullanarak bileklerinden dirseklerine kadar hassas masaj yap. Bu aşamada avucunu çok bastırma, sanki kollarını okşuyor gibi ilerlemelisin. 

3. Adım: Parmaklarına masaj yap

El masajına devam ederken avucunu kullanarak parmaklarına hafifçe masaj yap. Avuç içini ellerinin üzerinden parmak uçlarına doğru hafifçe ilerlet. Bütün parmaklarına masaj yaptığına emin ol. Bu işlemi her elin için 3 kere tekrarlamanı öneriyoruz. 

4. Adım: Ellerini rahatlat

Baş parmağını avuç içine alarak elini yumruk şeklinde sık. Diğer elini kullanarak yumruğundan başlayarak dirseklerine kadar parmak masajı yap. Bu masajı yaparken ellerini rahatlatacak doğru basıncı kendin bulabilirsin. Çok sert baskıdan uzak durmalısın. Bu adımı 3 kere tekrarla. 

5. Adım: İşaret parmağıyla el üstü masajı

İşaret parmağı ve baş parmağını kullanarak ellerine hafifçe masaj yap. El üstünden dirseklerine kadar yuvarlak hareketlerle masaj yapmak kan dolaşımını hızlandıracak. El üstüne masaj yaptığında daha özgüvenli hissedecek ve korktuğun şeylere karşı kendine güven duymaya başlayacaksın. 

6. Adım: Baş parmağınla baskı oluştur

El masajını sonlandırırken baş parmağınla önce el üstüne sonra da avuç içlerine baskı oluşturabilirsin. Baş parmağınla ellerine baskı uyguladığında kendinde aradığın motivasyonu bulmaya başlayacaksın. 

Dört el masajı nedir ve ne işe yarar?

Dört el masajı nedir ve ne işe yarar?

Dört el masajında eş zamanlı olarak iki terapist aynı anda çalışıyor. El masajı ve srtı masajı gibi iki farklı bölgede çalışılan bu masaj yönteminde terapistler birbirlerinin hareketlerini yansıtır. Dört el masajında senkronize çalışan iki terapist, sana tek bir kişinin dört elle masaj yaptığını hissettirir. Bu yöntem kasların gevşemesine ve yeniden şekillenmesine yardımcı olur. Dört el masajının faydaları arasında kas ağrılarının azaldığı ve kaslardaki sertleşen noktaların yumuşadığı görülür.
Dört el masaj terapisi, beynin her iki kısmını da çalıştırdığı için beyni rahatlatır ve daha dengeli düşünmene yardımcı olur. Vücudun her iki bölgesinde hissedilen bu rahatlama karşısında zihin kendini 'bırakır' ve kaygılı düşünceler beyni terk eder.

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap