Egzama (Atopik Dermatit)

Egzamalı Ciltteki Rahatsızlık Hissi Duşta Hafifletilebilir mi?

2 dk.
Egzamalı Ciltteki Rahatsızlık Hissi Duşta Hafifletilebilir mi?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Eğer atopik bir cildin varsa, cildini etkileyen birçok faktör olduğunu bilirsin: bazı kumaşlar, aşırı sıcak duşlar, bazı duş jelleri, hatta kıyafetlerini yıkadığı deterjanlar... Peki ya sana cildini duşta arındırmanın ve rahatlatmanın mümkün olduğunu söylesek? Hadi başlayalım! 

Duşta egzamalı cildi sakinleştirmek:

Egzama

Öncelikle atopik dermatit, yani egzama nedir ile başlamak isteriz. Egzama, hem çocukları hem de yetişkinleri etkileyebilen bir cilt rahatsızlığıdır ve cildin çok hassas olması, aşırı kuru olması ile ilgilidir. Kaşıntı, rahatsızlık hissi, kızarıklık, döküntü gibi etkileri vardır. En önemlisi de egzama sorunu yaşayan kişilerin yaşam kalitesi bile bu cilt rahatsızlığından etkilenebilir…

Egzama bazen sadece vücudun belirli bölgelerinde, bazen ise tüm vücutta görülebilir. Özellikle tüm vücuda yayılmış egzama için bu rahatsızlık hissini hafifletmek çok önemlidir. Hafifletmek için ise mutlaka dermatoloğun tavsiye ettiği bakımları veya ürünleri kullanmak gerekir. 

Editörün Favorisi

Cildimizeki rahatsızlık hissini yatıştırmak, rahatlama sağlamak için biz, hafif formüle sahip ürünler kullanıyoruz. Kullandığımız ürünlerden biri de, duşta kullanılabilen ve yıkanırken ciltteki rahatsızlık hissinin yatışmasına destek olan La Roche-Posay Lipikar Syndet AP +. Bizim bu konudaki favorilerimizden diyebiliriz! :)

Duşta neden sabun kullanılmamalı?

Egzama

Egzamalı cilde sahip olanların düştüğü en büyük yanlışlardan biri, ciltlerini normal sabunlarla, duş jelleriyle yıkamaları. Ciltleri yeterince kuruyken, bir de sabunlarla, parfümlü duş jelleriyle vücutlarını yıkayarak daha kurumasına neden olabiliyorlar. Bunun sonucunda da banyo sonrasında cilt geriliyor, kuruyor, rahatsızlık ve kaşıntı hissi daha da artıyor…

Hafif formüle sahip, dermatolog tavsiyesi ile kullanılan ürünler işte bu kuruluğu önleyebiliyor. Jel dokularıyla cildi nazikçe temizliyorlar ve anında rahatlık hissi sağlıyorlar. Hem banyo sırasındaki hem de banyo sonrasındaki rahatsızlık hissinin oluşmasına engel olabiliyorlar. Bunun yanı sıra duştan sonra cildi nemlendirdiğini ve gözde batma yapmadığını da belirtmek isteriz. 

Rahatsızlık hissini gideren ürünler banyoda nasıl kullanılıyor?

Egzama

Dermatoloğunun tavsiyesi ettiği temizleme jelini, fındık büyüklüğünde jeli avucuna döktükten sonra nemli ciltte köpürtebilirsin. Ardından nazikçe cilde masaj yaparak uygulayabilir sonrasında da bol suyla durulayabilirsin. Banyo sonrasında da dermatoloğun tavsiye ettiği egzama kremini uygulamayı unutmamalısın.   

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap