Dudak Bakımı

Dudak Maskesi Nedir? Ne İşe Yarar?

4 dk.
Dudak Maskesi Nedir? Ne İşe Yarar?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Dudak bakımında önemli bir yere sahip olan dudak maskesi nedir? Senin için araştırdık.

Cildinin bakımını her gün aksatmadan yapıyor olabilirsin. Peki ya dudakların? Sence de dudakların güzel bir bakımı hak etmiyor mu? Nemli, pürüzsüz ve yumuşacık dudaklara kavuşmak için yapman gereken tıpkı cildine uyguladığın gibi dudaklarına da düzenli bir bakım uygulamak. Dudak bakım ritüelinde önemli bir yere sahip olan dudak maskesi de bu doğrultuda önem taşıyor. Bu makalede biz de dudak maskesi konusunu derinlemesine masaya yatıralım istedik. Dudak bakımı ile başlayıp, dudak bakım maskesi kullanımına değineceğimiz bu makaleyi okuduğunda, sen de dudak bakımını bir daha ihmal etmeyeceksin. 😊

Dudak Bakımı Nasıl Yapılır?

Dudak Bakımı Nasıl Yapılır?

Daha pürüzsüz ve yumuşak dudaklara sahip olmak için dudaklarına uygulayabileceğin bazı adımlar mevcut. Bunları aşağıda sıraladık. Haydi gel birlikte inceleyelim. 😊

1. İlk Adım: Dudak Peelingi

En merak edilen sorulardan biri olan “dudak peelingi ne işe yarar?” sorusuna da bu başlıkta yanıt verelim istiyoruz. Dudaklarımızda zamanla kuruluk, kabuk bağlama ve çatlamış görünüm kendini gösterebiliyor. Özellikle de kış aylarında dudaklarımızın soğuğa maruz kalması ya da yazın güneşlenme esnasında dudak kuruluğu en sık karşılaşılan problemlerden biri. Daha pürüzsüz dudaklar içinse tıpkı cildimize olduğu gibi dudaklarımıza da peeling uygulayabiliyoruz. Bunun için dudak peelingi ürünlerinden ya da şeker gibi doğal ürünlerden faydalanabilirsin. Gördüğün gibi dudak peelingleri, aslında dudaklarındaki ölü deri ve kabukları azaltmaya yarayan muhteşem bir bakım uygulaması. Peeling uygulaması sayesinde sen de daha sağlıklı görünen dudaklara kavuşabilirsin.

2. İkinci Adım: Nemlendirme

Peeling uygulaması sonrası ikinci adımın mutlaka bir dudak nemlendiricisi ya da dudak balmı olmalı. Peeling işleminin ardından dudaklar ölü derilerden temizlenirken, geride kuru ve sert dudaklar bırakabiliyor. O nedenle yine cilt bakımında olduğu gibi peeling sonrası dudakları da nemlendirmek önem taşıyor. Biz bu noktada daha çok içerisinde E vitamini bulunan dudak nemlendirici ürünlerine yönelmeni tavsiye ediyoruz. Çünkü cilt kuruluğunda olduğu gibi dudak kuruluğunda da bizce E vitamininden daha iyisi yok! 😉

3. Üçüncü Adım: Maske

Gelelim ana konumuza. Dudak maskeleri, dudaklarımızın daha bakımlı ve nemli görünmelerini sağlamak amacıyla tercih edebileceğimiz ürünler arasında yer alıyor. Dudak bakım rutinimizde bu maskelere de yer vererek çok daha yoğun ve uzun süren bir bakıma sahip olmamız mümkün olabiliyor.

Dudak bakımında nasıl bir yol izlememiz gerektiğini öğrendiğimize göre, şimdi gelelim dudak maskelerini daha yakından incelemeye… 😊

Dudak Maskesi Nedir?

Dudak Maskesi Nedir?

Yukarıda da kısaca tanımını yaptığımız dudak maskeleri, dudaklarımıza bakım uygulayan ve bu bakımın uzun süre korunmasını sağlayan ürünlerdir. Piyasada çoğunlukla kağıt ve silikon formlu olanlarına rastladığımız dudak maskeleri, dudaklara aynı zamanda yoğun nem kazandırmada da üstün bir performansa sahiptir. Peki bu maskeler başka ne işe yarıyor dersin? Gel, işlevlerine birlikte bakalım.

Dudak Maskesi Ne İşe Yarar?

Dudak Maskesi Ne İşe Yarar?

Dudak maskesinin yukarıda da bahsettiğimiz gibi dudaklara yoğun nem kazandırmada kullanıldığını söylemiştik. Ancak piyasada öyle farklı dudak maskesi çeşitleri bulunuyor ki bu maskeler dudaklara nem sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda

  • Yaşlanma belirtilerine karşı koruma sağlıyor,

  • Dudakları dolgunlaştırıyor,

  • Peeling etkisi sağlıyor,

  • Daha canlı bir görünüme kavuşturuyor.

Yani dudak maskeleri, sahip oldukları fonksiyonları sayesinde dudak bakımında muhteşem etkileriyle göz dolduran ürünler arasında gösteriliyor. Sen de dudaklarının ihtiyacına yönelik olarak bu dudak maskelerinden birini seçip, dudak bakım rutinine ekleyerek göz kamaştıran dudaklara sahip olabilirsin.

Dudak Maskesi Nasıl Yapılır?

Dudak Maskesi Nasıl Yapılır?

Dudak maskelerinin uygulama aşamasında, en doğru talimatları aslında satın almış olduğun ürün paketlerinin üzerinde bulabilirsin. Ancak yine de bildiğimiz dudak maskesi püf noktalarını da seninle paylaşmak isteriz. Buna göre;

  • Dudak maskesini, mümkünse temizlenmiş ve makyajdan arınmış dudaklarına uygulamalısın. Bu sayede üründen maksimum oranda faydalanmış olacaksın.

  • Eğer ki acil bir yere yetişmen gerekmiyorsa, maskeyi gece yatmadan evvel uygulamanı tavsiye ediyoruz. Cildin kendini geceleri yenileme sürecine girdiği için maske uygulaması sonrası uyumak, sabaha kendini yenilemiş dudaklar ile uyanmanı sağlayacaktır.

  • Maske ürünlerini ayrıca yoğun bakım uygulamaları nedeniyle her gün değil, ihtiyaç duydukça ya da haftada 1 veya 2 kez uygulamanı öneriyoruz.

  • Son olarak kağıt formundaki maskeleri uyguladıktan sonra dudaklarında kalan içeriği temizlememen de dudaklarının daha güzel beslenmesini sağlayacaktır. Çünkü bu tip maskelerde genelde yoğun besleyici içerikler yer almaktadır. Kağıdı dudaklarından çıkardıktan sonra kalan içeriği masaj yardımı ile dudaklarına yedirerek, yoğun bir bakım uygulayabilirsin.

Ev Yapımı Dudak Maskesi Faydalı mı?

Son olarak dudak maskeleri ile ilgili merak edilen bir konuya da açıklık getirmek istiyoruz. İnternette çok fazla ev yapımı doğal dudak maskesi tarifi olsa da biz bu tarifleri uygularken dikkatli davranman gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Her ne kadar şeker, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve bal gibi tamamen doğal içeriklerden oluşan tarifler verilse de bu gibi besinlerin vücudumuza sürüldüğünde nasıl bir reaksiyon göstereceğini bilemeyebiliyoruz. Öyle ki yediğimizde dokunmayan bazı yiyecekler, cilde sürüldüğünde alerjiye neden olabiliyor. Bu da elbette ki istemeyeceğimiz bir durum.

Öte yandan, satın alacağımız maske ürünleri ise içerisinde dudak nemlendirmeye yarayan çok daha farklı ve etkili bileşenleri de içeriyor. Bu nedenle dudak maskesini evde kendin yapmak yerine, güvenilir markaların ürünlerine yönelmenin, daha sağlıklı ve faydalı olacağını bilmelisin. 

Dudak maskesi önerisi

Dudak maskesi önerisi

Sadece 15 dakikada dudaklarına nemlendirici bir bakım yapmak istiyorsan, sana harika bir önerimiz var. Garnier Nemlendirici Dudak Bakım Maskesi, kiraz ve panthenol içeren formülüyle dudaklara süper bir bakım yapıyor. Maskeyi 15 dakika uyguladıktan sonra dudaklar nemlenmiş, pürüzsüz ve yumuşacık hissediliyor. Kağıt yapıdaki bu dudak maskesi, kuruyan dudaklar için hızlı ve yoğun bir nem kaynağı. Biz bu dudak maskesini haftada 1-2 kere uygulamayı çok seviyoruz.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap