Dudak Bakımı

Dudak Kuruması Neden Olur? Nasıl Geçer?

3 dk.
Dudak Kuruması Neden Olur? Nasıl Geçer?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Dudak kuruması baş etmesi zor ve can sıkıcı bir durum olabilir. Cildi bakımsız gösteren, sürdüğün rujun çatlak görünmesine neden olan ve pul pul dökülen dudaklar canını sıkmaya başladı mı? Dudak kuruması her mevsimde karşımıza çıkabiliyor. Peki, dudak kuruması neden olur?

Dudak çatlaması ve dudak kuruluğu sorunlarını ele alıyoruz. Dudak kuruması nedenleri öğrendikten sonra dudaklarının daha nemli ve pürüzsüz görünmeye başlayacak. 

Dudak kuruluğu neden olur?

dudak kuruluğu neden olur

Dudak ve dudak kenarı kuruluğu genellikle hava koşullarına bağlı olabiliyor. Aşırı sıcak, aşırı soğuk, rüzgarlı ve kuru havalarda dudaklarımız kuruma eğilimi gösterebilirler. Kuruma eğilimi olan dudaklar en ufak hava değişiminde kuruyabiliyor ve çatlayabiliyor.

Ağız kenarında kızarıklık ve kuruluk sebepleri de dudak kuruluğu ile benzerdir. Nemsiz cilt, çok fazla ruj ve parlatıcı kullanmak, dudak nemlendiricisi kullanmamak ve dudak peelingi yapmamak dudak kurumasına yol açabiliyor. Özellikle dudak kalemi, mat ruj gibi kozmetik ürünler dudakları daha fazla kurutabiliyor.

Dudak çatlaması neden olur?: Dudak çatlaması, aşırı dudak kuruluğu sonrası ortaya çıkıyor. Kuruyan ve nemsiz kalan dudak derisi çatlayarak vücuttan atılmaya çalışıyor. Çatlayan dudaklarını soymamalı ve koparmamalısın. Çatlayan dudaklarını yoğun bir şekilde nemlendirerek sızlamasını durdurabilirsin.  

Dudak kurumasına doğal çözümler

Dudak kurumasına doğal çözümler

1- Zeytinyağı kullan

Dudak kuruması nedenlerini öğrendikten sonra sıra dudak korumasına iyi gelen çözümleri öğrenmeye geldi. Dudak bakımına en iyi gelen doğal içeriklerden biri zeytinyağıdır. Zeytinyağının içeriğindeki değerli antioksidanlar dudaklarını korur ve yoğun nem kazandırır. 

Zeytinyağını uyumadan önce pamukla dudaklarına uygula. Sabah uyandığında çatlayan dudaklarının daha sağlıklı göründüğünü fark edersin. 

2- Kahve peelingi yap

Dudaklarındaki kuruluğu azaltmak için kahve granürlerini kullanarak hassas peeling yapabilirsin. Dudaklarına peeling yaparak ölü derilerden kurtulabilir ve çatlayan dudaklarını daha pürüzsüz gösterebilirsin. 

Kahve peelingi için türk kahvesinin telvesini kullanabilirsin. Türk kahvesi gibi ince öğütülmüş kahve dudak peelingi için uygundur. 

3-Aloe Vera maskesi yap

Aloe Vera maskesi dudak için doğal çözümlerin başında geliyor. Aloe Vera'nın ferahlatıcı etkisi kuruyan ve çatlayan dudaklarını rahatlatır. Yoğun nem kazandırma özelliği olan bu bitkiyi, dudaklarına kontrollü bir şekilde uygulamalısın. Dudaklarında yanma ve kaşınma hissi oluşursa ılık suyla durulamanı öneririz. 

Dudak çatlamasına bakım maskesi

Dudak çatlamasına bakım maskesi

Cildimveben editörleri olarak dudak çatlamasına en iyi gelen şey bize göre Garnier Dudak Nemlendirici Bakım Maskesi! Garnier dudak maskesi hızlı bir şekilde etki göstererek kuru dudaklara yoğun nem sağlıyor. Nemlenmiş, pürüzsüz ve yumuşak dudaklar için kiraz ve Panthenol etkisinden yardım almalısın. Değerli içeriği sayesinde 15 dakikada sonuç veren Garnier maske, dudak kurumasına en iyi çözümlerin başında geliyor. 

Garnier dudak maskesi nasıl kullanılır? Garnier dudak maskesini temiz dudaklarına yerleştir ve 15 dakika bekle. Ağız kenarında kızarıklık ve kuruluğa da iyi gelen bu maske çok kolay uygulanıyor. Süre boyunca rahatça hareket edebilirsin. 15 dakika sonra maskeyi kaldır ve kalan fazla miktarı dudaklarına masaj yaparak yay.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Dudakların kurumaması için nelere dikkat etmelisin?

Dudakların kurumaması için nelere dikkat etmelisin?

Sık sık kuruyan dudakların varsa mutlaka her dışarı çıktığında güneş kremiyle dudaklarını korumalısın. Hassas dudaklara uygun SPF korumalı lip balm kullanara dudakların kurumasına engel olabilirsin. Dudak kurumasına engel olmak için bol su içmeli ve vücudunu nemlendirmelisin. 

Hamilelikte dudak çatlaması yaşıyorsan endişelenme! Hamilelik döneminde yaygın olarak dudak çatlatması oluşabiliyor. Hamilelikte artan vazopressin hormonu seviyesi vücudun daha fazla su tutmasına neden olur ve vücut kuruluğuna yol açabilir. Günde ortalama 10 bardak su içmek ve dudaklarını nemlendirmek dudak çatlamasını engelleyecektir. Günlük bakım rutinine ekstra nemlendirici ekleyerek hamilelik döneminde dudak kurumasının önüne geçebilirsin. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap