Dövme Bakımı

Dövme ve Güneş: Dövmelerinin Solmasına Nasıl Engel Olabilirsin?

3 dk.
Dövme ve Güneş: Dövmelerinin Solmasına Nasıl Engel Olabilirsin?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Yıllardır hayalini kurduğun ya da tam tersi bir anda gidip yaptırdığın dövmeyi ne kadar beğendiğini tahmin edebiliyoruz. Dövmenin ilk günü heyecandan gözünü dövmenden ayıramazsın, sürekli dövmenin nasıl göründüğünü düşünürsün. Dövmenin ilk günkü gibi canlı görünmesi için dövmeciden çıktığın andan itibaren bazı sorumluluklar seni bekliyor. Dövmenin canlı ve parlak görünmesi için güneşin etkisine çok dikkat etmen gerekiyor. Güneş ve dövme bakımı rehberimizden destek alarak dövmenin canlılığını korumasını sağlayabilirsin. 

Dövme neden solar?

Dövme neden solar?

Dövmenin renginin solması genellikle yapılan boyadan veya kullanılan malzemeden dolayı değil, direk olarak güneş ışınlarına maruz kalmasından dolayı olur. Oluşan açık yaranın iyileşme sürecinde nemli kalarak doğal bir şekilde kuruması, kabuk bağlayıp kendiliğinden dökülmesi gereklidir. Bu süreçte dövmeni kaşımamak ve en önemlisi güneşten korumak gerekiyor. 

Çok hızlı kuruyan dövmenin kabukların hızla dökülmesi dövmende renk bozulmalarına yol açar ve dövmenin rengi canlılığını yitirir. Öyle ki dövmenin özellikle ilk 2 haftasında düzenli olarak nemli kalmasını, güneş ışınlarının direk temasta olmasını engelleyerek dövmenin belki de en önemli olan iyileşme aşamasında sağlıklı bir şekilde atlatmasını sağlayabilirsin. İlk iki hafta dövmene ne kadar iyi bakarsan ileride o kadar canlı görünmesini sağlayacaksın. 

Güneş ışınları cildine zarar verdiği gibi dövmene de zarar verebilir, buna hazırlıklı ol. İyileşme sürecini ve sonrasını dövmeni nasıl güneşten koruyabileceğini anlatıyoruz. 

Dövmen kıyafetlerinin altında kalmalı

Dövmen kıyafetlerinin altında kalmalı

Dövmeni güneşten korumak için dövme olan bölgeni kıyafetlerin altında bırakmalısın. Kolundaki dövmeni güneşten korumak için ince keten uzun kollu kıyafetler tercih edebilirsin. Pamuklu ve nefes alan kumaşlar sayesinde dövmelerin daha uzun süre sağlıklı görünürler. Dövmeni yaptırdıktan sonra ilk 15 gün aşırı dar kıyafetlerden uzak durmalısın. 

Dövmeni ilk 15 gün güneşe maruz kalmasını engellemek, dövmenin daha hızlı iyileşmesini sağlar ve dövmenin su toplamasına engel olur. İlk iki hafta geçtikten sonra her seferinde güneş kremi sürerek dövme renginin ömrünü uzatabilirsin. Korumasız bir şekilde güneşe çıkmak, özellikle renkli dövmelerde solma ve renk atmasına yol açıyor. 

Dövmeni nemlendir

dövmeni nemlendir

Dövme renklerini canlı tutmanın yolu dövmeni sürekli nemlendirmekten geçiyor. Dövme yaptırdıktan sonra iki hafta boyunca dövmecinin önerdiği kremi yarana uygula. Sonrasında kabukları düşerek dövmen ortaya çıkacak. Artık dövmeni nemlendirmek için La Roche Posay Cicaplast Baume B5 onarıcı bakım kremini kullanmaya başlayabilirsin. 

Cicaplast Baume B5 onarıcı bakım kreminin içeriğinde bulunan 5% Panthenol ve Madecassoside, yaranın onarılmasını sağlayarak dövmenin bakımını yapar. Cicaplast Baume B5 SPF 50 sayesinde dövmeni güneşin zararlı etkilerinden koruyabilir ve dövmenin solmasına engel olabilirsin. Siyah ve renkli dövmeler için uygun olan onarıcı bakım kremi, hızlı emildiği için cildinde yapışkan bir his bırakmaz, dövme ve dövme çevresini yoğun bir şekilde besler. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

Dövme temizliğine dikkat et

Dövme temizliğine dikkat et

Dövmelerinin canlı görünmesi için vücut bakımına dikkat etmelisin. Dövme olan bölgeyi temizlemediğinde gözeneklerine dolan kir ve yağlar sana sivilce olarak geri dönebilir. Vücudunda çıkan sivilceler dövmen için hiç estetik bir görüntü oluşturmaz. 

Dövme olan bölgeni temizlemek için cildi kurutmayan ve nemli bırakan vücut yıkama jellerini tercih etmelisin. Dövme olan bölgeyi yıkarken peeling yapmaktan uzak dur, bunun yerine köpük formdaki temizleyecilerle vücudunu yıka. İlk bir ay boyunca dövme yaptırdığın yeri keselemek ve bu bölgeye masaj yaptırmak önerilmez. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap