Cilt Lekeleri için En İyi 6 Krem🧴

İNCELE

Paris Fashion Week: Cildin Işıldasın✨

Hemen Al

Hangi Asit Cildine Göre?

Hemen Oku

Sivilce Kurutucu 6 Yöntem🧼

HEMEN KEŞFET

Dövme Bakımı

Dövme Bakımı Nasıl Olmalı?

4 dk.
Dövme Bakımı Nasıl Olmalı?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Dövmenin bakımı hakkında merak ettiklerin için “dövmeli cilt bakımı” dosyamızı açıyoruz!

Nihayet seni yansıtan veya senin için değerli bir şeyi simgeleyen o dövmeyi buldun. Bu seçimin, ömür boyu bedeninin bir parçası olacak. Dolayısıyla dövmeni yaptırdıktan sonra ona özenle bakman gerekiyor. Peki, dövmeli cilt bakımının nasıl yapılacağını biliyor musun? Öyleyse dövmenin bakımı için hazırladığımız önerilere bir göz atman faydalı olacak. 

Dövme Cilde Nasıl İşliyor?

Dövme Cilde Nasıl İşliyor?

Dövme yapımı için kullanılan özel boyalar, dövme iğnesi aracılığıyla derinin ikinci katmanı olan dermis tabakasına işliyor. Dövme iğnesi, dermis tabakasına her ulaştığında deride mikro boyutlu bir yara açarak iz bırakıyor. Böylece kılcal damarlar, kolajen bağları, salgı bezleri ve sinirler gibi birçok yapının yer aldığı bu katmanda, yaraların tamiri için bir savunma hattı oluşuyor. Sonucunda ise dermal hücreler boyayı hapsederek dövmeyi kalıcı hale getiriyor. 

Dövmeden Sonra Ciltte Neler Oluyor?

Dövmeden Sonra Ciltte Neler Oluyor?

Dövme ilk yapıldığında, boyanın önemli bir kısmı epidermis tabakasında kalıyor. Üst katmanda bulunan boyalı deri ise kısa süre içerisinde dökülüyor. Kabuklanma ve dökülme işlemi birkaç gün içerisinde gerçekleşse de dövmenin bulunduğu dokuların tamamen iyileşmesi 2 ila 6 hafta sürüyor. Bu süreçte, dövmenin solmaması veya bozulmaması için özel bir bakım yapman gerekiyor.

Dövme Sonrası Yapılan Yanlışlar

Dövme Sonrası Yapılan Yanlışlar

Dövme sonrası bakım için yapman gerekenlerden önce, özellikle ilk haftalarda yapmaman gereken uygulamaları söylememizin daha yerinde olacağını düşünüyoruz. Bunlar:

  • Dövmeli bölgedeki derinin kurumasına izin vermek. (İlk 2 hafta)

  • Dövmeye bakım işlemi haricinde dokunmak ve kaşımak. (İlk 2 hafta)

  • Havuz gibi klorla temas gerektiren aktiviteler yapmak. (İlk 2 hafta)

  • Dövmeli bölgeye doğrudan sıcak su temas ettirmek. (İlk hafta)

  • Dövmeyi korumasız şekilde güneşe maruz bırakmak. (İlk 2 hafta ve daima)

  • Dövme özellikle çok terleyecek bir bölgedeyse spor yapmak. (İlk hafta)

Editörün Notu: Dövme sonrası riskleri azaltmak için dövmeni kış aylarında yaptırman, iyileşme sürecinin daha rahat geçmesini sağlayacaktır.

Dövme Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Dövme Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Dövme açık bir yara olduğu için iyileşme sürecinde dövmeli bölgenin temiz ve nemli tutulması oldukça önemli. Ancak bu süreçte normal nemlendirici yerine cildi onaran ürünlerin kullanılması daha doğru olacaktır. 

Editörün Favorisi

Dövme için onarıcı krem önerisi:

Kimimizin büyük kimimizin küçük dövmeleri var, ancak editör ekibi olarak bu konuda hepimiz, dövme için krem olarak La Roche Posay Cicaplast Baume B5’i bayıla bayıla kullanıyoruz. Yüzde 5 panthenol ve madecassoside içeren bu onarıcı bakım kremiyle, dövme nedeniyle hassaslaşan deri hem yatışıyor hem de yoğun bir bakım görüyor. Üstelik Cicaplast kremin SPF 50 versiyonuyla aynı zamanda güneşe karşı da koruma sağlayaibilirsin. Yine de dövmenin ilk zamanlarında direkt güneşe maruz kalmamasına dikkat etmelisin.

1. Gün

Dövme yapıldıktan sonra söz konusu bölgeye bir streç film sarılıyor. Bu ilk streç filmi üç saat sonra çıkarabilirsin. Sonra bölgeyi soğuk su ve antibakteriyel bir temizleyiciyle nazikçe temizleyip kağıt havluyla bastırmadan, tampon hareketlerle kurulaman gerekiyor. Ardından onarıcı dövme kremini sürüp tekrar streçleyebilirsin. Kremleme ve streç değişimini üç saatte bir yapmayı da unutma!

2. Gün

Uyurken gece boyu sarılı kalan streçi değiştirme zamanı! Her “streç çıkarma - temizleme - kremleme - yeniden streçleme” işleminde sterilizasyona özen göstermelisin. Eğer temiz bir ortamdaysan streçlemeden önce dövmenin hava almasına izin verebilirsin. Dün olduğu gibi bugün ve yarın da streçleme işlemi uyguladıktan sonra artık sadece krem kullanmaya devam edeceksin.

İlk Hafta

Dövmeli bölgeyi nemli tutmak adına dövme kremi kullanmayı sakın ha bırakma! İlk üç günden sonra açık bıraktığın dövmen, oksijen ile temas ettikçe daha çok kurumaya ve kabuklanmaya eğilimli olacak. Kabuklanma ve soyulma sürecinin sağlıklı ilerlemesi için dövme kremi hayati öneme sahip. Kabukları kopardığın takdirde dövmende renk bozulmaları olacağını bilmelisin. Bu yüzden gerektiği kadar nemli tutmak, kabukların kendi kendine dökülmelerine izin vermek, dövmenin kusursuz bir şekilde iyileşmesini sağlayacak.

Bu haftadan sonra kremleme periyodunu biraz daha genişletebilir, iki haftadan sonra ise bırakabilirsin. Ancak dövmen güneş gören bir yerdeyse, bu süreç ve sonrasında hep güneş kremi kullanman gerekiyor. Dövmeler yoğun şekilde güneşe maruz kaldıklarında renklerinde solmalar meydana geliyor. Siyah dövmeler yeşilleşiyor, renkli dövmeler ise canlılığını kaybediyor. Bu yüzden, dövmenin uzun yıllar boyu ilk yaptırığın zamandaki gibi kalmasını istiyorsan, dövme üzerine yüksek faktörlü güneş kremi uygulamayı ihmal etmemelisin.

Uzun süreli dövme bakımı nasıl olur?

Uzun süreli dövme bakımı nasıl olur?

Bize en çok gelen sorulardan biri de 'dövme bakımı kaç gün olmalı?' Dövme bakımı sadece ilk günler değil devamında da dikkatli bir şekilde yapılmalı. Dövme renginin solmaması ve ilk günkü gibi canlı görünmesi için dövmeni korumaya ve nemlendirmeye devam etmelisin. 

Uzun süreli dövme bakımının en önemli adımı dövmeni nemlendirmek ve temiz tutmak. Bu bölgeyi düzenli temizlemezsen sivilce ve pütürtülü bir görünüm oluşabilir. Dövmenin solmaması için güneşten korumayı da unutmamalısın. Hassas ciltlere uygun bir güneş koruması dövme sahibi olanların çantasında mutlaka yerini almalı. Dövmen görünür bir yerde olsun veya olmasın bu kuralı atlamamalısın. 

Editörün Favorisi

Dövmeli cildini güneşten korumak için La Roche Posay Anthelios UVmune Fluid Güneş Kremi SPF50+ güneş kremi kullanmanı tavsiye ediyoruz. Anthelios ürünleri içerisinde en yüksek UVA korumasına sahip olan bu güneş kremi, dövmeli cildini güneşin zararlı etkilerinden koruyacak ve güneşten solmasına engel olacaktır. 

Dövmeli ciltte UVA ve UVB ışınlarına karşı kalkan görevi gören La Roche Posay güneş kremi, cildinde kuru veya yağlı bir his bırakmıyor, beyaz iz yapmıyor. Böylece her ihtiyaç duyduğunda güneş kremini hızlıca sürebilir ve gün içinde dövme bakımını tamamlayabilirsin. 

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap