Yaşam

Doğal Taşlar Nasıl Temizlenir?

4 dk.
Doğal Taşlar Nasıl Temizlenir?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Evindeki doğal taşların veya doğal taşlı kolye, küpe veya yüzük gibi aksesuarların düzenli temizlenmesi gerektiğini biliyor musun? Doğal taş temizlemek derken sadece silmek değil kötü enerjilerden arındırmak amaçlanır. Böylece doğal taşında biriken istenmeyen enerjiler gider ve taşın titreşimi, salınımı yenilenir. 

Doğal taşlarını temizlemek ve arındırmak için yapman gereken adımları seninle paylaşıyoruz. Doğal taş temizleme yöntemlerinden sana uygun olanı seç ve taşının enerjisini yenile! 

Doğal Taş Nasıl Temizlenir?

1. Deniz suyu ile / tuzlu su ile doğal taş temizliği

1. Deniz suyu ile doğal taş temizliği

Akan suyun altında doğal taşları temizlemek, doğal taşlarının şifalanmasına ve negatif enerjilerinden arınmasına yardımcı olur. İdeal olarak doğal taşlarında 12 ila 4 saat boyunca deniz suyu veya tuzlu suda bekletmeni tavsiye ediyoruz. 

Hangi doğal taşlar su ile temizlenmez? Selenit, Kalsit, Opal, Florit, Labrodonit ve Modavit taşları suda eriyebilme özelliği olduğu için tuzlu suda temizlemeni önermiyoruz. Ayrıca pirit ve terahertz taşı gibi metal elementi olan taşların da suda temizlenmesi önerilmez. 

Metal elementi taşların temizliği nasıl olur? Metal elementi taşları temizlemenin en güvenli yolu toprağa gömmektir. Negatif enerjilerden arınmak için dışarıda bir toprağa gömerek metal elementi olan taşlarını 24 saat boyunca bekletmelisin. Eğer evde taş arındırmak istiyorsan büyük bir saksı dibine de taşlarını yerleştirebilirsin. 

2. Adaçayı ile doğal taş arındırma

adaçayı ile doğal taş arındırma

Tütsü ise doğal taşların arındırılması en etkili yöntemlerden biridir. Peki, doğal taşlar ne zaman temizlenmeli? Doğal taşlarını başkası eline aldığında, yeni satın aldıktan sonra, şifa için kullanmadan hemen önce ve sonra ve genel taş bakımı için evindeki doğal taşları arındırmanı öneriyoruz.

Adaçayı ile doğal taşları tütsülemek taşlarının üzerindeki negatif enerjiyi atacak ve şifa çalışması için verimli bir başlangıç olacaktır. Adaçayı yakmadan önce evini temizlediğine ve iyice havalandırdığına emin olmalısın. Daha sonra adaçayı tütsüsünü yakarak bir eline al, diğer eline de arındırmak istediğin taşı al. Adaçayını kullanmadığın eline, taşını ise baskın olarak kullandığın eline almalısın.

Doğal taşlarını temizlerken ne yapmalısın? Tütsü ile doğal taşlarını arındırırken derin nefes alıp vermelisin. Doğal taşlarını negatif enerjiden arındırırken aynı zamanda sana şifa veren bir hayal kurmaya başla. Bu hayalini kurduğun bir an, pozisyon veya herhangi bir obje olabilir. Taşın enerjisini vücuduna yansıtmak için doğal taşını ağzının önüne yerleştirebilir ve titreşimlerini hissedebilirsin. Adaçayı ile doğal taş arındırma yaparken taşların sana verdiği enerjiyi ses dönüştürmende bir sakınca yok. İçinden çıkan sesleri susturma, işte şifalanma şimdi başlıyor. 

3. Ay ışığı ile doğal taş temizleme

Ay Işığı İle Doğal Taş Temizleme

En yaygın doğal taş temizleme yöntemlerinden biri ay ışığında negatif enerjilerden arındırmaktır. Bu yöntem bütün taşlar için geçerlidir. Genellikle dolunay döneminde tercih edilen ay ışığı ile doğal taş temizleme yöntemiyle birden fazla taşını arındırabilirsin.

Camının önüne ve mümkünse ay ışığının yansıdığı bir yere taşlarını yerleştir. Gece boyunca taşlarını camın önünde bırak. Ay ışığında taşlarını arındırırken evde çok fazla ses çıkarmamaya ve negatif enerji oluşturacak tartışmalara yer vermemelisin. Taşların arınırken sen de meditasyon yaparak negatif enerjilerinden arınabilirsin. 

4. Tütsü ile doğal taş temizliği

Tütsü ile doğal taş temizliği

Tütsü ile doğal taş temizleme de sık başvurulan yöntemlerden birisi. Negatif enerjiyi uzaklaştırdığı düşünülen Palo santo ve adaçayı tütsülerini doğal taş temizliğinde kullanabilirsin. Bu yöntem genellikle sertlik derecesi düşük olan ve suya değmemesi gereken doğal taşlar için kullanılır. Bir eline taşı, diğer elinde de tütsüyü alıp, tüsünün dumanıyla 15-20 saniye boyunca doğal taşını temizleyebilirsin.

5. Toprağa gömerek doğal taş temizliği

Toprağa gömerek doğal taş temizliği de en popüler yöntemlerden biri. Bunun için evdeki bir saksının toprağını veya bahçe toprağını kullanabilirsin. Doğal taşını toprağa gömdükten sonra 1 gün kadar bekletebilirsin. Toprağın negatif eerjiyi temizleme özelliği ile doğal taşın temizlenecektir. Bunun için gözeneksiz olan taşları kullanmalısın. Ayrıca suya değmemesi gereken taşlarını gömerken, toprağın kuru olduğundan emin olmalısın.

6. Akan suda doğal taş temizliği

Akan suyun taşlardaki negatif enerjiyi alıp götürdüğüne inanıldığından, akan suda doğal taş temizliği de yapılıyor. Genellikle dere gibi doğal akan sular tercih edilse de şehir hayatında evdeki musluktan akan su da kullanılabiliyor. Hatta suya dayanıklı doğal taşlarını 24 saat bir suda bekletebilir, ay ışığında bu işlemi yaparak ay suyu da elde edebilirsin.

7. Temizleme özelliği olan doğal taşlar

Selenit ve ametist gibi doğal taşların temizleme özelliği olduğu biliniyor. Bu iki taş hem kendilerini hem de yakınlarındaki taşlardaki negatif enerjileri temizleme özelliğine sahip. Doğal taşlarını ametist ve selenit taşlarının yanına koyarak da temizlenmelerini sağlayabilirsin.

Doğal taşlar neden temizlenmeli?

Doğal taşlar neden temizlenmeli?

Doğal taşların, enerjileri etkileyen titreşimler üretirler ve bu sayede de çeşitli etkileri bulunur. Doğal taşlar ilk alındığında veya başkaları tarafından dokunulduğunda enerjilerinde değişim olabilir. Bu yüzden doğal taşları düzenli olarak temizlemek gerekir.

Doğal taşın temizlendiğini nasıl anlarsın?

Doğal taşlarının temizlendiğini ve negatif enerjilerden arındığını anlamak için taşını avucunda tutman yeterli. Enerji bakımından hafiflediğini ve taşının arındığını hissediyorsan taşın temizlenmiş demektir. 

Doğal taşlar ne sıklıkla temizlenmeli?

Doğal taşları üzerindeki negatif enerjilere bağlı olarak ayda bir veya iki kere arındırmalısın. Eğer evine çok misafir geliyorsa ve taşların stresli bir ortama maruz kalıyorsa doğal taş temizliğini haftada bir kere yapmanı öneririz.

Doğal taşları ilk aldığımızda ne yapmalıyız?

Doğal taşları ilk aldığımızda yukarıda önerilen yöntemleri kullanarak temizlememiz gerekir. Temizleyip arındırdıktan sonra ise o taşın getirmesini istediğin enerjiyi niyetlenebilirsin.

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap