Cilt Bakımı

Doç. Dr. Ahu Birol Kocaalp İle Cilt İçin Faydalı İçerikler Hakkında

5 dk.
Doç. Dr. Ahu Birol Kocaalp İle Cilt İçin Faydalı İçerikleri Konuştuk
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Doç. Dr. Ahu Birol Kocaalp

Doç. Dr. Ahu Birol Kocaalp

Dermatoloji Uzmanı

+ Tüm yazıları

Doç. Dr. Ahu Birol Kocaalp ile son dönemlerde cilt bakımında en popüler olan içerikleri konuştuk. Gerçekten kolajen cildin gençleşmesinde işe yarıyor mu? C vitamini serumları nasıl kullanılır? Tüm merak ettiklerimizin yanıtlarını aldık! Cilt bakımı ve yaşlılık karşıtı bakımlarda mutlaka kullanman gereken içerikleri de senin için not aldık. Artık bakım ürünleri alırken içinde hangi içeriklerin olması gerektiğini biliyorsun! 

En çok merak ettiğimiz konu: C vitaminin cilde faydaları nelerdir?

C vitaminin cilde faydaları nelerdir?

Aslında C vitamini vücudumuzda doğal olarak bulunan bir vitamin. Fakat UV ışınları cildimizde hasar oluşturarak, vücut hücrelerinin iyi sentez yapmasını engelliyor. Hem içeriden hem de dışarıdan C vitamini kullandığımızda UV hasarını durdurabiliyor ve hasarı geri gönderebiliyoruz. Hem de C vitamini sayesinde hücre sentezini arttırarak cilt kalitemizi de yükseltebiliyoruz.

Cilt lekeleri neden oluşur ve C vitamini lekelere iyi gelir mi?

Cilt lekelerinin en yaygın sebeplerinin başında güneş faktörü geliyor. UV ışınları, sigara ve alkol kullanımı, hava kirliliği gibi çevresel faktörler cildimizde kolajen ve elastin liflerini parçalayarak cildin kırışımasına neden oluyorlar. Aynı zamanda yoğun toksin maddelere maruz kaldığında cildimiz, lekelenmeye başlıyor. Yoğun UV ışınlarına maruz kaldığımızda cildimiz savunma mekanizmasında leke oluşumuna yol açacak melanin hormonu salgılıyor. 

Ciltte leke oluşumunu engellemek ve cildin nemli görünmesini sağlamak için yoğun UV ışınlarından uzak kalmak gerektiğini düşünüyorum. Lekeyi azaltmak için yaz-kış güneş kremi kullanarak güneş lekelerinin oluşmasını engelleyebiliriz. Aynı zamanda C vitamini ciltte antioksidan görevi görerek ciltteki lekelerin daha az belirgin olmasını sağlıyor C vitamini serumu ya da ampulü kullandıktan sonra mutlaka cildin güneşten korunması gerektiğini de buradan söyleyelim.

Editörün Favorisi

Vichy Liftactiv Peptit-C Kırışıklık Karşıtı Ampul

Daha parlak, daha ışıltılı cilt görünümü için bizim favorilerimizden biri, C vitamini içeren Vichy Liftactiv Peptit-C Kırışıklık Karşıtı Ampul. İnce çizgi, kırışıklıklar, sıkılık ve ışıltı kaybını hedefleyen bu yaşlanma karşıtı cilt bakım ampulü, 10 günlük kür halinde uygulanıyor. İçerisinde %10 saf C vitamini, Hyalüronik asit ve bio-peptitler bulunuyor. Bu kırışıklık karşıtı bakımla cildimiz ışıl ışıl görünüyor!

ahu birol kocaalp

C vitamini içeren kremler mi yoksa serumlar mı daha etkili?

C vitamini seçiminde cilt tipi çok önemli bir konu. Her C vitamini bakım ürünü her cilt tipine uyum sağlamayabilir. Yağlı ciltler için serumlar, ampul formundaki C vitaminleri uygun oluyor. C vitamini serumları ve ampulleri, cildin yağ oranını dengeliyor ve parlamasını engelliyor. 

Kuru ciltler için de C vitamini içeren nemlendirici kremlerin daha çok öneriyorum. Hassas ciltler için de C vitamini serumu veya C vitamini içeren kremler kullanılmadan önce mutlaka kulak arkasında test yapılmalı.

Editörün Favorisi

Vichy Liftactiv Collagen Specialist

C vitamini içeren bakım kremleri arasında son dönemde bizim favorilerimiz arasına giren Vichy Liftactiv Collagen Specialist'ten bahsetmezsek olmaz! Peptitler ve C Vitamini içeren formülü, cildi nemlendirirken yaşlanma belirtilerine karşı savaşıyor ve cilt daha genç bir görünüme kavuşuyor. Özellikle yaşlanma karşıtı bakımda yüksek performans isteyen ve doğal içeriklerle geliştirilmiş bakım kremi arayanlar için ideal kremlerden!

Kolajen nedir ve yaşlanma karşıtı amacıyla kolajen kullanmak doğru mudur? Kolajen takviyeleri ne kadar etkili?

Kolajen nedir ve yaşlanma karşıtı amacıyla kolajen kullanmak doğru mudur?

Kolajen, doğal olarak derimizde bulunan derinin alt katmanlardaki dermisin yapı taşlarından biridir. Vücudumuzda doğal olarak bulunan kolajen, 30-35 yaşından itibaren azalmaya başlıyor. Sigara kullanımı, UV ışınlarına maruz kalmak ve sağlıksız beslenmek kolajen azalımının daha hızlı başlamasına sebep oluyor. Menopoz döneminde de kolajen üretimi hızlı bir şekilde düşüyor. Kolajen azalmasıyla birlikte deri inceliyor, cilt hassaslaşıyor ve cilt kalitesinin azaldığını görebiliyoruz.

Ağız yoluyla alınan kolajen takviyesi ciltten ziyade eklem sağlığına daha iyi geliyor. Ağızdan alınan kolajen takviyesinin cilt üzerinde yoğun bir etkisi olmayacağına inanıyorum. Bunun yerine cilt üzerine sürdüğümüz kremlerin içeriğindeki kolajen proteini, cildin nemlenmesini sağlıyor ve cilt kuruluğunu azaltıyor. Uzun dönemli kolajen kürü bakımı kullanımı, derinin nemlenmesini sağlıyor. Kuru ciltler için kolajen kullanımı cildin nemlenmesini ve daha ışıl ışıl görünmesini sağlıyor. Yaşlanma sürecinde oluşan matlık, donuk görünüm kolajen içeren krem kullanarak dengelenir ve cilt daha fresh görünmeye başlar.

En heyecanlı kısım: Deri altındaki kolajen üretimi nasıl arttırılır?

Kolajen sentezini arttırmak için C vitamini serumu ya ampullerini kullanmak çok yararlı olacaktır. Akşamları ise retinoic asit, alfa hidroksi asit içeren anti aging kremleri kullanmak ciltte kolajen üretiminin hızlanmasını sağlayacaktır. Kullandığımız kremler dışında şeker miktarını azaltmak, proteini yüksek gıdalarla beslenmek de kolajen kalitesinin artmasına yardımcı oluyor.

Krem içeriklerinde Seramid karşımıza çıkıyor. Seramid nedir, cildimize faydaları nelerdir?

Seramid nedir ve ne işe yarar?

Seramid, epidermal hücrelerin bir arada kalmasını sağlayan bir yağ molekülüdür. Seramidin, derideki koruyucu bariyerin oluşması için çok önemli bir içerik olduğunu düşünüyorum. Seramid eksikliğinde cilt kuruluğu ve pul pul dökülme yaşanır. Alkol bazlı ürünler kullanmak, elleri çok sık yıkamak, aşırı kimyasal ürünler kullanmak cildimizdeki seramid yoğunluğunu azaltarak derimizin kurumasına yol açıyor. Seramid içeren kremlerin derinin pul pul dökülmesini engellemek için mutlaka kullanılması gerektiğini okuyucularımıza öneririm. 

Özellikle son dönemlerde elimizi çok sık yıkamak, dezenfektan kullanmak elimizin üst kısmındaki ince derinin hassaslaşmasına neden olabiliyor. Bu dönemde günde birkaç kere seramid içeren el kremi kullanmak elimizin üzerindeki ince ve hassas derinin korunmuş olmasını sağlar.

Editörün Favorisi

cerave nemlendirici krem

Seramid içeren kremler arasında bizim de kullandığımız kremlerden olan CeraVe Nemlendirici Krem, hem tüm vücutta kullanılabiliyor hem de aile boyu kullanım sağlıyor. Yüz,el, bacaklar, kollar kısacası tüm vücutta rahatlıkla kullanılabiliyor. İçerisinde 3 temel seramid, niasinamid ve hyaluronik asit bulunuyor. Yoğun kremsi bir yapıya sahip, cilt tarafından hemen emiliyor ve yağlı bir his bırakmıyor.

Maske kullandıktan sonra cildimizde sivilce artmaya başladı. Ne yapmalıyız?

Bu dönemde en sık karşılaştığımız en yaygın cilt probleminin başında maske kullanımı sonrası yüzde çıkan sivilceler olduğunu görüyorum. Yüzümüzde maske kullanımı sonrasında akne, sivilce, iltihaplanma oluşabiliyor. Yağlı cilde sahip olanlar mutlaka bu dönemde yağlı ciltler için uygun olan seramid içeren yüz kremleri kullanmalılar. Yüz temizliği için mutlaka yağlı cilde uygun olan yüz yıkama jelleri ile günde iki kere cildi temizlememiz gerekiyor.

Editörün Favorisi

cereve temizleyici

Normal ve yağlı ciltlere özel CeraVe Köpüren Temizleyici, 3 temel seramid, niasinamid (Vitamin B3) ve hyalüronik asit içeriği ile cildin koruyucu bariyerine zarar vermeden cildi fazla yağdan arındırıyor ve temizliyor. Cilt bakım rutinimizin vazgeçilmezlerinden diyebiliriz! :)

Niasinamid nedir, cilde faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır?

Niasinamid nedir ve nasıl kullanılır?

Niasinamid, cilt bariyerinin onarılmasına yardımcı olan, cilt kalitesini koruyan ve akne sonrası kırmızı kabartıların engellenmesinde de kullanılan bir içeriktir. Niasinamid, akne tedavisinden sonra hassaslaşan ve cildi aşırı kuruyan kişiler için de öneriliyor. Niasinamid içeren yüz kremleri cildin rahatlamasını, yatışmasını ve beslenmesine yardımcı oluyor.

Vücut kuruluğu sorunu: Vücut bakımı nasıl yapılmalı? 

Kuruyan ve pul pul dökülen cilt için krem formundaki vücut temizleyiciler kullanılmalı. Banyo yağı kullanmak da cildin derinlemesine nemlenmesine yardımcı olur. Banyodan çıktıktan hemen sonra seramid, niasinamid içeren kremler sürülebilir. Bu aşamada cildinin kurumasını beklemeden, banyo sonrası cilt nemliyken bu kremleri kullanmak ciltteki nemi deriye hapsederek daha uzun süre nemli vücuda sahip olmamızı sağlar.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap