Yaşam

Dimetikon Nedir, Ne İşe Yarar?

3 dk.
Dimetikon Nedir, Ne İşe Yarar?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Saç, cilt bakım ve makyaj ürünleri alırken içeriğine dikkat ediyorsan eminiz dimetikon içeriğini duymuşsundur. Cilde ve saçlara fayda sağlayan bu içeriğe yakından bakıyoruz. Dimetikon nedir ve nasıl kullanılır?

Son zamanlarda aldığımız her ürünün içeriğine dikkat ediyoruz ve faydalı içeriklere öncelik veriyoruz. Radarımıza giren dimetikonu seninle paylaşma zamanı geldi. Dimetikonun nasıl kullanıldığını ve faydalarını merak ediyorsan makalenin devamına bekleniyorsun. 

Dimetikon Nedir? Ne İşe Yarar?

Dimetikon Nedir? Ne İşe Yarar?

Dimetikon, kozmetik, saç bakımı ve cilt bakımında en yaygın kullanılanlardan biri olan bir silikon türüdür. Birçok kişisel bakım malzemesinde kullanılan silikon bazlı dimetikon, ürünlerin daha pürüzsüz ve ipeksi bir dokuda olmasını sağlıyor. 

Saça veya cilde dimetikon içeren bir ürün uygulandığında dimetikon, cilt üzerine fiziksel bir bariyer oluşturarak nemli kalmasını sağlıyor. Böylece ürün cildimize ve saçımıza daha iyi uygulanıyor. Dimetikon saçlarda kabarmayı da önler. Cilt bakımında kullanılan dimetikon, ince çizgileri ve kırışıklıkları doldurmaya yardımcı oluyor. Dimetikon makyaj malzemelerinin yüzde daha kalıcı olmasını sağlar ve cilde mat bit bitiş kazandırır. Dimetikon ayrıca komedojenik değildir, yani gözenekleri tıkamaz.

Dimetikon Nerede Kullanılır?

Dimetikon Nerede Kullanılır?

Dimetikon birçok farklı üründe yer alabilir. Genel olarak dimetikon içeren ürünleri aşağıda görebilirsin. 

Makyaj malzemeleri: Dimetikonun ince çizgilerin görünümünü yumuşatma ve koruyucu bir bariyer oluşturma yeteneği olduğu için makyaj malzemelerinde sık sık yer alıyor. 

Nemlendiriciler ve kremler:  Dimetikon cilt üzerinde bir tabaka oluşturarak nemi hapseder ve nem kaybını azaltır.
Şampuan, saç kremi ve saç şekillendirme ürünleri: Dimetikon saç tellerini sarıyor ve kütikülleri pürüzsüzleştirir. Dimetikon içeren ürünler saçları ısıdan korurkenparlak bir görünüm verir

Hassas ciltler için bakım kremleri: Dimetikon cildi nemlendirmeye ve nem tutmaya yardımcı olduğundan kuru, kaşıntılı cildi yatıştırmaya yardımcı olabilir.

Dimetikonun Faydaları

Dimetikonun Faydaları

Dimetikon, kişisel bakım ürünlerine pürüzsüz bir görünüm kazandırıyor. Ürün dokusunu geliştiriyor ve kolay uygulanmasını sağlıyor. Cilt bakımında dimetikon kullanmak cildi matlaştırır ve aşırı parlamaların önüne geçer. Özellikle yağlı ciltler için dimetikon kullanmak oldukça faydalı! 

Dimetikon içeren nemlendiriciler cildin nemli kalmasına yardımcı olmak için ciltle nemlendirici arasında adeta bir tabaka oluşturuyor. Cildini nemlendirirken daha yumuşak olmasını sağlıyor, adeta kuru ciltteki çatlaklar arasındaki boşlukları dolduruyor. 

Saç bakımında dimetikon kullanmak buklelerin daha dolgun ve parlak görünmesine yardımcı olur. Gür ve kalın telli saçların kabarmasını engelleyen bu içerik, kuru saç telleri için nemlendirme etkisi gösterir. Dimetikon içeren şampuan kullandıktan sonra saç kurutma makinesiyle saçları yüksek ısıyla kurutmamaya dikkat etmelisin. Sıcak hava saçlarının kurumasına yol açabilir. 

Cilt Bakımında Dimetikon

Cilt Bakımında Dimetikon

Cilt bakımında dimetikon kullanmak ciltteki tahrişlerin iyileşmesine, kuru cildin nemlenmesine ve eke görünümün azalmasına yardımcı oluyor. Büyük moleküllere sahip olan dimetikon sayesinde nem cilde hapsoluyor ve kuruması engelleniyor. 

Ciltte ipeksi ve yumuşacık nemlendirme hissi yaratan serum ve nemlendiricilerin içinde çoğunlukla dimetikon yer alıyor. Cildin dış tabakasına pürüzsüz bir görünüm kazandıran bu içerik fondötenlerde, serumlarda ve yüz yıkama ürünlerinde yer alıyor. Bu değerli içerik, gözenekleri ve ince çizgileri doldurmaya yardımcı olur, cilt dokusunu etkili bir şekilde pürüzsüzleştirir, bu yüzden dimetikonu en iyi cilt bakım ürünlerinin içeriğinde görebilirsin. 

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap