Cilt Bakımı

Civanperçemi'nin Faydaları Nelerdir?

3 dk.
Civanperçemi'nin Faydaları Nelerdir?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Doğanın gücünü cildine yansıtmayı sevenler eminiz civanperçemi otunun faydalarını duymuştur. Sonbaharda aylarında yetişen civan perçemi otu cilt için olduğu kadar vücudumuz için de çok faydalı. Civanperçemi çayı, civanperçemi kremi veya civanperçemi yağı gibi ürünleri aktarlarda görmüş olman çok muhtemel! Peki, civanperçemi ne işe yarar? Civanperçeminin faydaları ve cilde olan etkisini öğrenmek için yazının devamına bekleniyorsun.

Civanperçemi nedir?

Civanperçemi nedir?

Civanperçemi aslında yol kenarlarında rahatlıkla görebileceğin 80’den fazla çeşidi olan ve çiçek açan bir bitki. Genellikle civanperçemi otu sonbaharda açar ve yaz aylarında toplanmaya başlanır. Civanperçemi güneşi ve kuru havayı sever, bu nedenle yağış alan bölgelerde çok fazla bu bitkiyi göremeyiz.

Civanperçemi otunu vücut sağlığı için oldukça faydalı. Sindirim sistemi, adet söktürücü ve kansızlık giderici etkileri olduğu bilinen civanperçemi otu genellikle kaynatılarak tüketiliyor. Civanperçemi çayını kendi başına değil, doktoruna danışarak tüketmende fayda var.

Civanperçemi'nin cilde faydaları nelerdir?

Civanperçemi'nin cilde faydaları nelerdir?

Civanperçemi otunun en önemli faydalarını ciltte görebiliyoruz. Bu otun içeriğindeki uçucu yağlar cildin yenilenmesini ve cilt yüzeyindeki kusurların görünümünün azalmasını sağlıyor. Cilt yüzeyindeki yara, iltihap ve benzeri görünümlerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu bilinen civanperçemi otu, yıllardır cilt bakımında kullanılır. 

Civanperçemi vücut sağlığı için çay olarak tüketilse de, cilt bakımında genellikle krem formunda kullanılıyor. Toz haline getirilen civanperçemi otu, yağ ve böğürtlen yaprağı ile karıştırılarak merhem haline getirilir. Civanperçemi merhemini düzenli olarak cildinde kullananlar cilt hücrelerinin daha hızlı yenilendiğini ve cildinin daha pürüzsüz göründüğünü söylüyorlar. 

Editörün Favorisi

Cilt hücrelerinin yenilenmesi ve cildinin daha pürüzsüz görünmesi için aktardan alacağın kremler yerine güvendiğin, bildiğin markalardan şaşmamalısın. Biliyorsun ki cilt hücreleri en çok geceleri yenileniyor. Bu nedenle daha genç ve sıkı bir cilt görünümü için gece kremi kullanmak çok önemli. Bize göre en iyi gece kremlerinden biri de L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3 Gece Kremi. Formülündeki Centella Asiatica, LHA, konsantre Pro-Xylane ve hyaluronik asit cildinin gece boyu yenilenmesini sağlarken, cildinin daha genç görünmesine de yardımcı oluyor. Maske formunda olan bu krem, sabaha kadar cildinde emilerek yumuşacık bir cilde sahip olmanı amaçlıyor. Düzenli olarak her akşam Loreal gece kremini kullandığında cildinin daha pürüzsüz göründüğünü fark edebilirsin. 

Civanperçemi otunun zararları nedir?

Civanperçemi otunun zararları nedir?

Doğada yetişen her şeyin cildimizde faydası olabileceği gibi zararları da olabilir. Özellikle hassas cilde sahip olanla için aktar yapımı kremleri önermiyoruz. Dermatolojik testlerden geçmeyen kremler, cildinde hassasiyet yaratarak istenmeyen görünümlerin oluşmasına yol açabilir. 

Doğal içerikler kullanmak istemeni çok iyi anlıyoruz! Biz de senin gibi formülünde doğal çiçeklerin, otların ve yağların kullanıldığı kremleri çok faydalı buluyoruz. O zaman sana harika bir önerimiz olacak: Garnier Hyaluronik Aloe Jel. %96 doğal kaynaklı içeriği ile Garnier kremi çok seveceğine eminiz. Her cilt tipi için uygun olan bu nemlendirici krem cildini ferahlatıyor ve daha pürüzsüz görünmesine yardımcı oluyor. Cildinin rahatlamasını ve 48 saat boyunca nemli görünmesini sağlayan bu kremi sabah ve akşam günde iki kere kullanarak cildinin yenilenmesini başlatabilirsin!

Ürünü burada inceleyebilirsin

Civanperçemi nasıl kullanılır?

Civanperçemi nasıl kullanılır?

Civanperçemini kullananlar genellikle yazın bu otu topluyor. Çiçekli kısımlarını topladıktan sonra güneşte kurutarak toz haline gelmesini sağlayabilirsin. Toz haline gelen Civanperçemi otunu krem veya merhem olarak cildine uygulayabilirsin.

Dilersen civanperçemi tozlarını nemlendiricinin içine karıştırabilir veya uçucu yağlarla birleştirerek cildine uygulayabilirsin. 

Aman dikkat! Hassas cildi olanlar, cildinde alerjik reaksiyon gösterme eğilimi olanlar civanperçemi otunu kontrolsüz bir şekilde krem veya merhem haline getirip cildine uygulamamalı. Civanperçemi otunun faydalarını cildine yansıtan cilt bakım ürünlerini keşfederek cildinin daha güvenli bir şekilde yenilenmesini ve pürüzsüz görünmesini sağlamalısın. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap