Cilt Bakımı

Cilt yenileme hakkında bilinmesi gereken her şey!

4 dk.
Cilt yenileme hakkında bilinmesi gereken her şey!
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Cilt bakımı ürünleri üzerinde hep şu mesajı görürüz: Cildinizin yenilenmesine yardımcı olur, cilt yeniler veya cildinizin yenilenmesini destekler. Peki, cilt yenileme mümkün mü? Cildimizin yenilenmesi için ne yapmamız gerekiyor? Ezbere bildiğimiz cilt bakım terimlerinin içini açmaya ve bu terimleri en doğru şekilde anlatmaya başlıyoruz: Cilt yenilenmesinin ne anlama geldiğini anlatıyoruz. Cildimizin kendini nasıl yenilediğini öğrenince daha doğru cilt bakımı yapmaya başlayacaksın. 

Cilt yenilemesi nedir?

Cilt yenilemesi nedir?

Cilt yenilemesi demek, cilt hücrelerinin yenilenerek cildin daha aydınlık, canlı ve sağlıklı görünmesi demektir. Hyaluronik asit ve kolajen üretimi cilt yenilenmesinin en önemli iki kahramanıdır. Cildimizin doğal olarak ürettiği hyaluronik asit ve kolajen, 20'li yaşların sonundan itibaren azalma eğilimine geçiyor. Yani cilt kendini daha az yeniler oluyor ve yavaş yavaş elastikiyetini kaybediyor. Tam bu noktada cildine yardım edip doğru cilt bakımı yaptığında cilt yenilenmesine destek olabiliyorsun. 

Sadece cildimiz değil, aslında vücudumuzdaki diğer organlar, derimiz ve yüzümüz yenileniyor. Vücuttaki ölü deri atılıyor ve yeni deri gün yüzüne çıkıyor. Böyle anlatınca sanki hayal kahramanını betimler gibi oluyor ama gerçekten insan vücudu kendini 30 günde bir yenileyerek adeta mucize yaratıyor. Tabii cildin kendini yenilemesi için senin de bu sürece katkıda bulunman gerekiyor. Sigara ve alkol tüketimi olan, güneşte korumasız gezen birinin cildinin kusursuz görünmesini bekleyemeyiz, değil mi?

Cilt ne zaman kendini yeniliyor?

Cilt ne zaman kendini yeniliyor?

Cildin kendini yenilemesi ve onarması akşam saatlarinde meydana gelir. Akşam 9 - 11 arasında cildin güneşe maruz kalmadığı için kendini onarmaya başlar. Bu nedenle akşam kremi kullanmak çok önemlidir. Gece kremlerinin içeriğindeki besinler, cilt tarafından daha kolay kabul edilir ve bu yüzden gece kremlerinden yoğun etki görebiliriz. 

Cilt kendini yenilemek için gece 11 ile sabah 6 arasını tercih ediyor. Sağlıklı uyku düzenin oluşması cildin yenilenmesi için çok önemli. Gece 11'den sonra yeni hücreler ortaya çıkar ve ölü hücreler vücuttan atılır. Günde 7 saat uyumak cildin canlılığını korumak ve genç görünmek için olmazsa olmaz!

Editörün Favorisi

SkinCeuticals Glycolic 10 Renew Overnight gece bakım kremi

Sen uyurken cildinin yenilenmesi için SkinCeuticals Glycolic 10 Renew Overnight gece bakım kremi kullanmanı öneririz. %10 glikolik asit ile zenginleştirilmiş gece bakım kremi, uyku esnasında cildinin yenilenmesini destekliyor ve yüzünün daha ışıltılı görünmesini sağlıyor. Glikolik asit kullanmak, cildin daha aydınlık ve canlı görünmesine yardımcı olur, cildindeki renk eşitsizliğini dengeler. Yaşlılık ve cilt lekelerine karşı etki gösteren ve cildin pürüzsüzlüğünü sağlayan bu bakım kremini 4 mevsim boyunca kullanabilirsin. 

Glycolic 10 Renew Overnight gece kremini ilk hafta gün aşırı olarak yüzüne uygula. Birinci haftadan sonra her gün yüzüne ve boynuna sürerek geceleri cildinin yenilenmesini sağlayabilirsin. 

Cilt yenilemesi için ne yapmalıyız?

Glikolik asit içeren yüz yıkama jeli

Glikolik asit içeren yüz yıkama jeli

Cildinin yenilenmesi için klasik yüz temizleme jellerinden uzaklaşıp içeriğinde glikolik asit bulunan cilt ürünlerini kullanmalısın. SkinCeuticals  Glycolic Renewal Yüz Yıkama Jeli, cildin yenilenmesini destekliyor ve cilt ışıltısını güçlendiriyor. Yumuşak yapılı köpüren yüz temizleme jeli, cildini kurutmadan derinlemesine temizliyor, cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırıyor. 

%8 glikolik asit ile zenginleştirilmiş Glycolic Renewal yüz yıkama jeli, cildini hassas bir şekilde temizliyor. Günde iki kere glikolik asit içeren yüz yıkama jeliyle cildini temizle. Düzenli kullanımdan sonra cilt lekerinin daha az belirgin olduğunu, cildinin yenilendiğini ve renk eşitsizliğinin dengelendiğini fark edeceksin. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

Tonik kullan

Tonik kullan

Cilt temizliğini sağlamak, ciltteki leke ve kusur görünümünü gidermek için glikolik asit içeren tonikler kullanabilirsin. Glikolik asit ciltte peeling etkisi yaratıyor, mikro bir şekilde cilt yüzeyinin soyulmasını sağlıyor ve bu şekilde cilt yenilenmiş oluyor.

L'Oréal Paris Revitalift %5 Saf Glikolik Asit Peeling Etkili Tonik, formülündeki glikolik asit ile daha ilk kullanımda cildin daha pürüzsüz ve parlak olmasını sağlıyor. Düzenli kullanımda ise ciltteki leke ve kusur görünümünün gözle görülür şekilde azalmasını sağlıyor.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Antioksidan serum uygula

Antioksidan serum uygula

Saf c vitamini serumları cildin yenilenmesi ve daha aydınlık görünmesi için kullanılan çok yararlı cilt bakım ürünleri. Cildinin matlaştığını, ince çizgilerin meydana geldiğini ve elastikiyetini kaybettiğini düşünüyorsan hemen en iyi saf C vitamini serumlarını araştırmalısın.

Bize göre en iyi serumlardan biri SkinCeuticals Phloretin CF serumu, cildin ışıltısını geri getiriyor ve ince çizgi görünümünü azaltıyor. Cilt tonu eşitsizliği problemi için de kullanılan C vitamini serumu, cildin tek renk olmasını sağlayarak daha pürüzsüz bir görünüme kavuşturuyor. C vitamini serumunu gündüzleri temiz cildine 4-5 damla olacak şekilde uygula. Düzenli kullandıktan sonra cildinin ne kadar gençleştiğini göreceksin. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap