Vücut Bakımı

Cilt kararması neden olur, nasıl geçer?

3 dk.
Cilt kararması neden olur, nasıl geçer?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Cilt kararması, derideki karartı güzelliğimize gölge düşüren ve bazen utandıran görüntülerin başında geliyor. Vücuttaki karartılar görüntü olarak bizi rahatsız ettiği gibi aynı zamanda da endişelendiriyor. Neden cilt kararıyor? Meraklı cildimveben editörleri olarak cilt kararmasının sebeplerini araştırdık. Cilt kararmasının nasıl geçtiğini ve neden oluştuğunu anlatıyoruz.

Cilt kararması neden olur?

Cilt kararması neden olur?

Cilt kararmasının en önemli sebebi cildin alt katmanlarında meydana gelen nemsizlik. Nemsiz kalan cilt koyulaşarak alarm durumuna geçer. Nem problemi dışında bacak aralarının ve dirseklerin sürtünmesi de bu bölgelerde koyulaşmaya neden olabilir. 

Cilt koyulaşması yanlış epilasyon seanslarından ve güneşte çok fazla kalmaktan dolayı da karşımıza çıkıyor. Sıcak sir ağda yapmak, vücudumuzun nefes almasını engelleyecek kıyafetler giymek, sentetik kumaşlar tercih etmek, aşırı ped kullanımı da ciltte karartılara yol açıyor. Çevresel faktörler dışında cilt karartıları genetik ve yaşa bağlı sebeplerden dolayı da meydana gelebilir. Yaş aldıkça cildimiz kendini daha yavaş yeniler ve derimiz elastikiyetini kaybeder. Bu durumda cildimiz kararmaya ve koyulaşmaya başlar. Yaşlılarda lekelenme ve cilt karartıları bu nedenle daha yoğun görülür.

En çok hangi bölgelerde cilt kararması oluşuyor?

En çok hangi bölgelerde cilt kararması oluşuyor?

Cilt kararmasını en sık dizlerde, dirseklerde, bikini bölgesinde ve koltuk altı bölgesinde görüyoruz. Cilt kararmasının aslında ten rengiyle bir ilgisi yok. Fakat esmer tenlerde, ten rengi daha koyu olduğu için kararma olan bölgeler daha fazla belirgin oluyor. Yani açık tenliler biraz daha şanslı! 

Cilt kararması olan bölgelerde bazen kuruluk ve pul pul dökülme sorununu da beraber görüyoruz. Bu gibi cilt tipine durumda nemlendirici kullanarak hemen kuruluk problemini kontrol altına almalısın. Dirsek ve dizlerdeki sürtünmeye bağlı kuruluk probleminde cilt hassaslaşmaya başlıyor. Aman dikkat, evde cilt rengi açan doğal maske tariflerine güvenmemelisin. Evde cilt kararmasına için maske yapmak bu bölgede daha fazla hassasiyet yaratarak alerjik reaksiyona sebep olabilir. 

Cilt karartıları için bakım önerileri

pH dengesine dikkat et

pH dengesine dikkat et

Cildinde karartılar başladıysa cilt Ph dengesine uygun yıkama jelleri kullanmalısın. Cildinin pH oranını bozmak, cilt florasını riske atar, cildini daha fazla kurutur ve cildindeki koyulaşmayı tetikleyebilir. Bu nedenle tüm vücut temizliği için uygun olan La Roche Posay Lipikar Gel Lavant kullanmalısın.  

Cildin fizyolojik pH dengesine zarar vermeyen La Roche Posay vücut temizleyici jel, içeriğindeki yatıştırıcı özelliği olan Niacinamide ve lipid yenileyici Shea yağı ve cilt bariyerlerini onarıyor. Temizleme jelini hem vücut hem de yüzün için kullanabilirsin. Vücudunda karartı olan bölgeleri temizlerken nazik bir şekilde yıkama jelini sür ve ovala. Bu bölgelere sert kese yapmak cildini daha fazla kurutup hasar verebilir.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Yüzündeki karartılar için serum kullan

Yüzündeki karartılar için serum kullan

Nemsizlik kaynaklı yüzünde karartı ortaya çıktıysa hemen C vitamini desteği almanı öneriyoruz. Kiehl's Powerful-Strength Line-Reducing Concentrate Serum'un içeriğindeki %12,5 C Vitamini ve Hyalüronik asit, cildine nem sağlayarak cildinin daha aydınlık görünmesini sağlıyor ve renk düzensizliğini onarıyor. Hyaluronik asit sayesinde cildindeki nem kaybı azalıyor ve cildin daha dolgun görünmeye başlıyor. Yüzündeki bölgeler karartılar açılarak cilt renginle daha uyumlu bir hale geliyor. 

Powerful-Strength Line-Reducing Concentrate Serum'u gündüz ve gece olmak üzere günde iki kere uygulayabilirsin. Gündüz C vitamini serumu sürdükten sonra üzerine güneş kremi sürerek cildini koruma altına almayı unutma. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

Vücudun için nemlendirici adımını unutma

Vücudun için nemlendirici adımını unutma

Cilt kararmasını azaltmak ve cildini yoğun bir şekilde nemlendirmek için en iyi nemlendirici kremlerden olan CeraVe Nemlendirici Krem kullanabilirsin. Cilt bariyerinin onarılmasına yardımcı olan nemlendirici krem, kontrollü salınım teknolojisi sayesinde cildinin gün boyu nemli görünmesine yardımcı oluyor.

CeraVe kremin içeriğindeki 3 temel seramid ve hyalüronik asit cildinin gün boyu nemli görünmesini sağlıyor ve kurumasına engel oluyor. Tüm vücuda uygulanabilen nemlendirici kremi her gün uyguladığında vücudundaki nemsizlik kaynaklı koyulaşmanın azaldığını göreceksin. CeraVe krem cildinde yağlı bir his bırakmıyor ve hızlıca emiliyor!

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap