Cilt Bakımı

Cilt Kalitesini Artırmak İçin Neler Yapabilirsin?

4 dk.
Cilt Kalitesini Artırmak İçin Neler Yapabilirsin?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Sağlıklı, ışıltılı bir cilde sahip olmak ve bu cilt görünümüne ulaşmaya çalışmak hiç bitmeyen bir mücadele gibidir. Bir gün uyandığımızda cildimizin ışıl ışıl olduğunu görüp, harika hissedebiliyoruz. Ancak ertesi gün, bir bakıyoruz ki dünkü o ışıl ışıl görünümden eser yok. Solgun, donuk bir cilt görünümüne sahibiz… Aslında cilt sağlığımız söz konusu olduğunda bu duruma neden olan birçok faktör var. Genetik, hormonal faktörler, beslenme, yaşam tarzı seçimleri, hava kirliliği gibi etkenlerden oluşan bir liste uzayıp gider…

Tabii her cilt problemini çözmek de zaman alabilir, bu nedenle mutlaka dermatolog tavsiyesi almak şarttır. Dermatolog tavsiyesiyle de beraber cilt kalitesini arttırmak için hem bakım rutininde hem de yaşam tarzında bazı değişiklikler yapman gerekir. Bugün, bu yazımızda cilt kaliteni arttırmak için yapabileceklerini derledik. Hadi başlayalım! :)

1. Her gün güneş kremi kullan

Her gün güneş kremi kullan

Cildimiz en büyük organımızdır ve özenle bakılması gerekir. Cildimize özen göstermenin yolu ise onu korumaktan geçer. Zamanımızın çoğunu içeride geçirsek de veya güneşli bir gün olmasa bile güneş koruyucu krem kullanmak şarttır. Cildimiz arabadayken veya işe gidip gelirken, yürürken, evin içinde olduğumuzda da güneş ışınlarına maruz kaldığı için güneş koruyucu kreme ihtiyacımız vardır. Yüzümüze, boynumuza ve göğsümüze her gün en az SPF30 + içeren günlük bir nemlendirici uygulayarak ve bunu da bir alışkanlık haline getirerek cildimizi koruma altına alabiliriz.

Editörün Favorisi

 La Roche-Posay Anthelios Age Correct SPF50

Güneş koruyucu kremler konusunda biz günlük olarak La Roche-Posay Anthelios Age Correct SPF50 kullanıyoruz. Parçalanmış Hyalüronik Asit ve Niasinamid içeriği ile kırışıklıklar, koyu lekeler ve elastikiyet kaybı gibi yaşlanma belirtilerinin görünümünü düzeltmeye ve cildi korumaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda da cildimizin 24 saat nemli kalmasını sağlıyor. Günlük rutinimizin vazgeçilmezlerinden diyebiliriz.

2. Cildini nemli tut

Cildini nemli tut

Günlük rutinimizde, cildimizi temizledikten hemen sonra nemlendirmeye yardımcı olmak için bir nemlendirici uygulamamız gerekir. Cildimizin sağlıklı görünmesi için nemli tutmak önemlidir. Yağlı bir cildin de olsa cildinin yine de neme ihtiyacı vardır. Özellikle yatmadan önce cildini temizlediğinden ve makyajını iyice çıkardığından emin olman nemlendirme adımı kadar önemlidir.

Editörün Favorisi

 Garnier Hyaluronik Aloe Yüz Yıkama Köpüğü

Günlük olarak cildimizi önce Garnier Micellar Çok Kullanımlı Eco Pad ve Garnier Micellar Gül Suyu ile temizliyoruz. Hijyenik ve kolay yıkanabilir özelliğiyle Eco Pad, makyajımızı temizledikten sonra cildimizin parlamasını sağlamasıyla da Garnier Micellar Gül Suyu favorilerimizden. Sonrasında ise Garnier Hyaluronik Aloe Yüz Yıkama Köpüğü ile cildimizi nazikçe temizliyoruz. Ardından da son olarak cildimizi nemlendirirken dolgunlaştırmak için Garnier Hyaluronik Aloe Jel kullanarak bakım rutinimizi tamamlıyoruz. İşte bu kadar! :)

Ürünü burada inceleyebilirsin

3. Uykunu al

Uykunu al

Uyku, genel sağlığımız ve cilt sağlığımız için çok önemlidir. Uykusuzluk cilt görünümümüzü açıkça etkiler ve kırışıklıkların, şişkinliğin ve koyu halkaların görünümünü de arttırır. Yeterince uykumuzu alamadığımızda bu durum yüzümüzden belli olur. Çünkü yüzümüz daha solgun görünür, göz altlarımızda koyu halkalar oluşur, ödem nedeniyle yüzümüzde şiş bir görünüm oluşur. İşte bu durumlara engel olmak için 7-8 saat kadar gece uykusunu hedeflememiz gerekir.

4. Sağlıklı beslen

Sağlıklı beslen

Yeterince uyumanın sağlığımız için önemli olduğu gibi, beslenme düzenimize dikkat etmek ve şekerden, işlenmiş gıdalardan kaçınmak da önemlidir. Bol şeker, rafine karbonhidrat, işlenmiş ve kızartılmış yiyecekler içeren öğünler sadece genel sağlığımıza zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda cildimizin de etkilenmesine neden olur. Yediklerimizin cilt sağlığımız üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Akne eğilimi ve erken yaşlanan cilt gibi belirli cilt rahatsızlıkları söz konusu olduğunda beslenmenin önemi büyüktür. Bu nedenle cilt kaliteni arttırmak istiyorsan mutlaka beslenmene dikkat etmen gerekir.

5.Yaşlanma karşıtı bakıma geç kalma

Yaşlanma karşıtı bakıma geç kalma

Yaşlanma karşıtı bakım söz konusu olduğunda erkenden önlem almak, cildine düzenli olarak özenli bakım yapmak çok önemlidir. Bu nedenle yaşlanma belirtileri kendini göstermeden önce cildine yaşlanma karşıtı bakım yapmanı öneririz. Eğer kırışıklık görünümü gibi yaşlanma belirtileri başladıysa da asla geç olmadığını bilmelisin. Sana ve cildine uygun bakımla kırışıklık görünümünün azalmasına destek olabilirsin.

Editörün Favorisi

L’Oréal Paris Revitalift Lazer Saf Retinol Gece Serumu

Derin kırışıklıklar dahil olmak üzere tüm kırışıklık görünümünün azalmasına yardımcı olan L’Oréal Paris Revitalift Lazer Saf Retinol Gece Serumu son dönemin en dikkat çeken ürünlerinden. %0,2 saf retinol, Hyaluronik Asir ve doğal kaynaklı yağlar içeren formülü, rahatlatıcı ve bakım yapan bir dokuya sahip. Cildi nemlendiriyor, pürüzsüzleştiriyor, geceden geceye cilt görünümünü yeniliyor. Bu serumdan yardım alarak cildine bakım yapıp cilt kalitenin artmasına destek olabilirsin.

Ürünü burada inceleyebilirsin

6. Susuz kalma

Susuz kalma

Bol su içmek hem daha iyi hissetmemize hem de daha iyi bir cilde sahip olmamıza yardımcı olur. Dehidrasyon, yani vücudun susuz kalması, yorgunluk ve sindirim sorunları gibi birçok rahatsız edici semptomlara neden olabilir. Bu nedenle gün içerisinde yeterince su içmek cildimiz için de idealdir. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap