Kırışıklık

Cilt Gençleştiren Vitaminler Nelerdir?

4 dk.
Cilt Gençleştiren Vitaminler Nelerdir?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Cilt gençleştirme, özellikle yaşlanma belirtilerinden korkan herkesin en sık araştırdığı yöntemlerden biri. Medikal estetik anlamında cilt gençleştirme yöntemleri ise etkili olduğu gibi kimisine oldukça pahalı gelebiliyor. Bu noktada başvurulan doğal yöntemler ile gençleşme, iyi beslenme ve dolayısıyla da yaşlanma karşıtı vitamin takviyesinin önemini ortaya çıkarıyor. Peki, cilt kırışıklığı için hangi vitamin ya da vitaminler öne çıkıyor dersin? Cilt için hangi vitamin kullanman gerektiğini anlatıyoruz. 

Güzellik avcısı bizler, yine yerimizde duramadık ve cilde iyi gelen vitaminlerin tümünü araştırdık. Cildindeki kırışık görünümü mümkün olduğunca geciktirebileceğin bu vitaminler ile kimse yaşını anlamayacak bile!

Yaşlanmayı Önleyen Vitaminler

Yaşlanmayı Önleyen Vitaminler

Cilt gençleştiren besinler denilince, elbette ki vitaminlerin önemi ortaya çıkıyor. Cilt gençleştiren vitaminler sayesinde kırışık görünümü engellemek ve cildin genç kalmasını sağlamak mümkün. İşte cildi yaşlanma belirtilerine karşı koruyan 4 büyük vitamin;

A Vitamini

A Vitamini

Vücutta retinole dönüşmesi sayesinde kolajen üretimine destek olan bu vitamin, cildin elastikiyetini artırmaya yardımcı oluyor. Ayrıca retinol ve türevleri de pek çok yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünlerinin içerisinde yer alıyor. Öte yandan A vitamininin bir diğer özelliği, içerisinde yüksek miktarda antioksidan barındırması. Bu sayede ciltteki serbest radikallerin oluşumunu önleyerek, cildi hasarlara karşı koruyor. Bu yönüyle de ince çizgi ve kırışık görünümünü önlüyor.

Cilt kuruluğu hangi vitamin eksikliğinden olur? A vitaminin eksik olması cildin kurumasına ve mat görünmesine yol açabilir. 

Nelerde bulunur?

Patates, havuç, mantar, yumurta, ayçekirdeği, balık ve sarımsakta yüksek miktarda A vitamini bulunur.

Editörün Favorisi

Bir A vitamini formu olan retinol içeren cilt bakım ürünleri, son zamanlarda en çok dikkatimizi çeken ürünlerden. Hücre yenilenmesini hızlandırma ve anti-aging etkisi ile retinol içeren ürünleri cilt bakım rutinlerimize çoktan dahil ettik bile. Hatta bir de favorimiz var: L'Oréal Paris Revitalift Lazer Saf Retinol Gece Serumu

Derin kırışıklıklar dahil olmak üzere tüm kırışıklıklar üzerinde etkili olan bu yüz serumu, %0,2 saf retinol içeriyor. Bu sayede de cilde 3 kat daha fazla saf retinol nüfuz etmesini sağlıyor. Cildi nemlendiriyor ve pürüzsüzleştiriyor. Geceden geceye cilt görünümünü yeniliyor.

Ürünü burada inceleyebilirsin

B Vitamini

B Vitamini

Bu vitaminin, pek çok türevi bulunuyor. Bunlar içerisinde B3 vitamini, cilt sağlığı açısından önem taşıyor. İçerisinde nikotinamid bulunduran B3 vitamini, cildin üst katmanındaki nemi koruyor ve böylece cildin kırışmasına engel oluyor. Yine ciltte yer alan serbest radikallerin neden olduğu kolajen üretiminin azalmasını da engelliyor. Cildi daha sağlıklı, güçlü ve canlı bir görünüme kavuşturuyor.

Nelerde bulunur?

Balık, kırmızı et, tavuk, yumurta, hindi, kuşkonmaz ve buğday gibi besinlerde yer alır.

C Vitamini

c vitamini

Suda çözünebilen bir vitamin olan C vitamini, anti aging özelliği ile dikkat çekiyor. Serbest radikallere karşı güçlü bir savaşçı olan cilt için C vitamini, derinin kolajen yapısının bozulmasına engel oluyor. C vitamini ne işe yarar? Cildi aydınlatan C vitamini, ayrıca cilt tonunu dengelemeye de yardımcı oluyor.

Nelerde bulunur?

Turunçgiller, yeşil biber, çilek, domates, kivi ve maydonoz gibi besinlerden C vitaminini elde etmek mümkündür.

Editörün Favorisi

C vitamini yukarıda da belirttiğimiz gibi yaşlanma karşıtı etki de sağlıyor. İşte bizim bu konudaki favorilerimizden biri La Roche Posay Saf C Vitamini Işıltı Veren Antioksidan Serum. Hassas ciltlerin de kullanımına uygun olan bu C vitamini serumu, cildimizin kaybolan ışıltısını geri kazandırıyor. Özellikle kırışıklık ve ince çizgi görünümünün, ciltteki pürüzlerin görünümünün azalmasına destek oluyor. Salisilik asit de içerdiği için akneye eğilim gösteren ciltlerde de kullanılabiliyor. 

Bir diğer favorimiz ise La Roche-Posay'in Redermic C serisi. Normal ve karma ciltlere, kuru ciltlere ayrı formüllerde kremleri olan bu serinin bir de göz çevresi bakımı bulunuyor. Bu seri, içerdiği saf C vitamininin yanında Hyaluronik Asit ve Madecassoside de içeriyor. Ciltteki derin kırışıklıklar, sıkılık kaybı gibi sorunlara etki ediyor. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

D Vitamini

d vitamini

En çok güneşten elde edilen bu vitamin, cildin korunmasını ve gençleşmesini sağlıyor. Hücre yenilenmesi ve onarımında etki gösteren D vitamini, cilt lekelerine iyi geliyor, cildin elastikiyetini artırıyor ve kolajen üretimini uyarıyor. En fazla güneşle sentezlenen bu vitamini, devamlı güneşlenme yoluyla cildine kazandırmamanı öneriyoruz. Çünkü fazla güneş ve bronzluk ciltte yaşlanma belirtilerine neden olabileceği gibi cilt lekelerinin oluşumunu da destekliyor. Bu nedenle içerisinde D vitamini bulunan besinler ve cilde topikal anlamda uygulanabilen kırışıklık karşıtı güneş kremi gibi ürünler kullanabilirsin.

Nelerde bulunur?

Süt, ayran, kefir, yoğurt, tereyağı, balık, patates, mantar, maydonoz, ısırganotu ve yulaf gibi besinler, D vitamini açısından zengin besinler arasındadır.

E Vitamini

e vitamini

Güzellik ve kozmetik sektörünün vazgeçilmez bileşenlerinden olan E vitamini, cilt için mükemmel bir nemlendirici konumunda. Özellikle de kırışıklık karşıtı göz kremi gibi cilde nem sağlayan ürünler içerisinde sıklıkla kullanılıyor. Aynı zamanda cildi koruyucu etkiye sahip olan E vitamini, günlük hasarlardan cildi korurken hücre yenilenmesine de katkıda bulunuyor. Cildin erken yaşlanmasına engel oluyor.

Nelerde bulunur?

Bu vitamin ceviz, fındık, fıstık, soya, et, balık, yeşil yapraklı sebzeler, elma, yumurta ve tahıllarda bolca bulunur.

Editörün Favorisi

L'Oreal Paris Midnight Serum, E vitamini ive acı portakalda bulunan antioksidan çeriğiyle bizim favorilerimizden! Ciltte doğal olarak bulunan E vitamini ile zenginleştirilmiş yüz ve boyun için özel onarıcı ve yenileyici serum, cildimizi serbest radikallere karşı koruyor ve gece boyu bakım sağlayarak yüze ışıltı veriyor. Milyonlarca hücrenin yenilenmesini hızlandıran Loreal gece serumu, daha sağlıklı, yenilenmiş ve aydınlanmış cilt görünümü için en ideal serumların başında geliyor. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

Yukarıda saydığımız tüm bu vitaminler sayesinde sen de cildindeki yaşlanma belirtilerini durdurabilirsin. İster besin olarak ister topikal anlamda uygulanabilen cilt bakım ürünleri ile sahip olabileceğin bu vitaminler, genç görünümlü bir cilde "merhaba" demen için seni bekliyor! :)

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap