Cilt Bakımı

Cilt beyazlatma nasıl yapılır?

5 dk.
Cilt beyazlatma nasıl yapılır?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Cilt beyazlatma son günlerin en popüler cilt bakım trendlerinden biri! Asya ülkelerinden çıkıp Türkiye'ye kadar gelen beyaz cilt trendine biz de uyum sağladık. Cilt beyazlatma maskesi ve cilt beyazlatma kremlerini son zamanlarda yoğun bir şekilde denedik. En beğendiğimiz ve etkisini gördüğümüz cilt beyazlatıcı ve aydınlatma etkili ürünleri şimdi seninle paylaşıyoruz. Cildinin daha temiz, aydınlık ve eşit tonda görünmesini istiyorsan sen de cilt rengini açan bu bakım kremleri ile tanışmalısın. 

Cilt beyazlatma nedir?

Cilt beyazlatma nedir?

Cilt beyazlatma yöntemlerinin amacı aslında cilt rengini açmaktır. Cilt renginin açılmasını sağlamak aynı zamanda cilt tonunun eşitlenmesini sağlar. Böylece cildin pürüzsüz ve eşit tonda görünür. 

Cilt beyazlatmaya neden ihtiyaç duyarız? Ciltteki güneş lekeleri ve sivilce izleri yüzde eşit olmayan bir görünüme yol açar. Cilt lekeleri ve sivilce izleri yüzün daha kusurlu ve solgun görünmesine neden olur. Eğer aynaya baktığında yüzündeki izler seni rahatsız ediyorsa sen de cilt beyazlatma yöntemlerini araştırmaya başlayabilirsin.

Cilt beyazlatma nasıl yapılır?

Cilt beyazlatma nasıl yapılır?

Medikal cilt bakımı ile cilt beyazlatma mümkün. Cilt bakımında kullanılan özel serumlar, cilt renginin açılmasına ve eşitlenmesine yardımcı olur. Baby Face, Hydrafacial gibi cilt bakımları, cilt tonunun açılmasını sağlayarak yüzündeki leke, sivilce izleri gibi görünümleri ortadan kaldırır.

Cilt beyazlatmak için PRP, Somon DNA aşılarını de değerlendirebilirsin. Aman dikkat! Yüzünü beyazlatmak için yaptıracağın medikal işlemleri mutlaka serin kış günlerinden yaptırmalısın. Yazın yapılan cilt bakımları yüzünde daha fazla leke oluşmasına yol açabilir. Eğer yazın cildinin rengini açtırıyorsan mutlaka SPF 50+ güneş kremi ile yüzünü korumalısın.  Bu medikal işlemlere başvurmadan önce mutlaka dermatologuna danışman gerektiğini de unutmamalsın.

Doğal Tariflerle Evde Cilt Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Evde bulunan malzemelerle ve doğal tariflerle cilt beyazlatma yöntemlerine geçmeden önce, bir uyarı yapmamız gerekiyor: Bu malzemeler her ne kadar doğal olsalar da, cilt üzerindeki etkileri istenmeyen reaksiyonlara neden olabilir. Özellikle asidik içerikler cildi tahriş edebilir ve geri döndürmesi zor zararlar verebilir. Bu yüzden evde hazırlanan cilt beyazlatma tarifleri yerine, cilt üzerinde kullanımı güvenli olarak formüle edilmiş cilt beyazlatıcı bakım ürünlerini tercih etmek her zaman en güvenli yoldur.

1. Pirinç maskesi

Pirinç unu ve pirinç suyunun cilt beyazlatma üzerinde etkisi olduğu biliniyor. Pirinç suyunu bir pamuk yardımıyla uygulamak, pirinç ununu süt ile karıştırarak bir pirinç maskesi yapmak cilt lekeleri üzerinde sık sık tercih edilen yöntemlerden biri.

2. Limon ile cilt beyazlatma

Limon suyunun cilt lekeleri üzerinde renk açıcı bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Limon suyu ile yulaf unu karıştırarak maske olarak uygulamak bunlar arasında en popüler olanı. Fakat limon suyunun çok asidik olduğunu ve ciltte tahrişlere neden olabileceğini hatıratalım.

3. Yoğurt maskesi

Yüze yoğurt maskesi yapmanın da leke açıcı ve cilt beyazlatıcı özelliği olduğu söyleniyor. Yoğurdun içerisindeki laktik asitler cilt tonunu dengeleme ve leke görünümünü açma özelliğine sahip. Bunun için de en çok süzme yoğurtlar tercih ediliyor. Fakat bu asidik içeriklerin ciltte reaksiyon yaratma ihtimali yüksek.

4. Zerdeçal maskesi

Zerdeçal, cilt tonu eşitleme ve aydınlatma konusunda en sık tercih edilen doğal malzemelerden biri. Evde uygulanan zerdeçal maskeleri ile ciltte daha aydınlık ve eşitlenmiş bir görünüm elde etmek mümkün. Fakat zerdeçalın güçlü bir baharat olduğunu göz önünde bulundurmak ve çok dikkatli olmak gerekiyor.

5. Nohut unu ve gül suyu

Evde cilt beyazlatma tarifleri arasında nohut unu ve gül suyu maskesi de oldukça popüler. Bu iki doğal içeriği birbirine karıştırarak elde edilen karışımı koyu lekelerin üzerine uygulamak, cildin daha eşit tonda olmasını sağlayabiliyor.

Cilt beyazlatma yöntemleri

Cilt beyazlatma yöntemleri
  • Düzenli olarak peeling yapmak ve cildi ölü hücrelerden arındırmak, cilt tonunun daha aydınlık ve eşit olmasına yardımcı olur. Bunun için fiziksel peeling ürünlerini tercih edebileceğin gibi, salisilik asit veya glikolik asit içeren, cildi mikro düzeyde soyma özelliği olan cilt bakım ürünlerini tercih edebilirsin.
  • Cildini güneşten yaz-kış düzenli olarak korumalısın. Ciltteki renk eşitsizliğinin ve koyu lekelerin en önemli nedenlerinin başında UV ışınları geliyor.
  • Cildi düzenli olarak nemlendirmek, aynı şekilde su içerek vücudun su ihtiyacını karşılamak da aydınlık bir cilde sahip olmak için önemli.
  • Cildin daha aydınlık görünmesi için düzenli bir bakım rutini oluşturmak ve buna mümkün olduğunca bağlı kalmak da çok etkili.
  • Sağlıklı beslenmek, düzenli ve yeterli uyku, sigara ve alkol tüketimi gibi cilt üzerinde etkisi olan alışkanlıkları düzenlemek de mutlaka etkisini gösterecek ve cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olacaktır.

Cildi en hızlı ne beyazlatır?

Evde kullanılan doğal malzemeler etkisi kanıtlanmış içerikler değildir. Bu yüzden cildi en hızlı beyazlatacak içerikler, dermatolojik olarak test edilmiş içeriklerdir. Niacinamide, glikolik asit, salisilik asit ve C vitamini gibi AHA ve BHA içerikleri cildi en hızlı ve güvenilir şekilde beyazlatan içeriklerdir.

Ten rengini beyazlatmak mümkün müdür?

Esmer cilt beyazlatma çok sık araştırılan bir konu. Cilt tonununu tamamen açmak çok mümkün değildir. Doğru AHA / BHA asitleri kullanarak ciltteki lekeleri ve renk eşitsizliğini gidermek, cildin daha aydınlık ve ışıltılı görünmesini sağlamak mümkündür.

Editörün Favorisi

Cilt beyazlatma kremi, serumu ve maskesi önerileri

1. La Roche Posay Saf Niacinamide 10 Koyu Leke Karşıtı Serum

La Roche Posay Saf Niacinamide 10 Koyu Leke Karşıtı Serum

Ciltteki leke görünümünü gidermek, cildinin daha eşit tonda ve aydınlık olmasını sağlamak için sana mükemmel bir leke serumu önerimiz var: La Roche Posay Saf Niacinamide 10 Koyu Leke Karşıtı Serum, %10 saf niacinamide içeren formülü ile daha ilk kullanımda eşit cilt tonu sağlıyor. Düzenli olarak kullanıldığında, ilk haftada koyu leke görünümünde belirgin bir azalma sağlıyor. Hassas ciltlerin de kullanımına uygun olan bu niacinamide serum, donuk ve lekeli ciltlerin daha aydınlık, eşit tonda ve ışıltılı görünmesine yardımcı oluyor.

2. Kiehl's Clearly Corrective Dark Spot Solution Serum

Kiehl's Clearly Corrective Dark Spot Solution Serum

C vitaminin leke açıcı etkisini bilmeyen kalmamıştır, değil mi? C vitamini etken içeriklerle buluştuğunda cilt rengini açtığı ve cildi daha beyaz gösterdiği biliniyor. Kiehl's'in C vitamini içeren koyu leke karşıtı serumu Clearly Corrective Dark Spot Solution bizim kullandığımız en etkili leke serumlarından biri. Leke açıcı serumu düzenli kullandığında cildinin daha aydınlık, parlak ve sağlıklı göründüğünü fark edecebilirsin. Birinci haftadan itibaren lekelerin C vitamini içeriği sayesinde açılmaya başlar ve cildin tek renk görünür. Leke açıcı Kiehl's serumu sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere temiz cildine uygula. 

3. Lancome Renergie Multi-Lift Ultra Krem

Lancome Renergie Multi-Lift Ultra Krem

Cilt aydınlatıcı etkili kremler, bizim gibi lekeli cilde sahip olanların favorisi! Sen de cildindeki lekelerden kurtulmak istiyorsan leke açıcı, beyazlatma etkili bakım kremlerine yönelebilirsin. 

Lancome'un Renergie Multi Lift Ultra Krem'i cildinin hem sıkı ve dolgun görünmesini sağlar, hem de koyu renkli lekelerinin renginin açılmasına yardımcı olur. Düzenli olarak Renergie Multi Lift Ultra Krem'i kullandığında cilt renginin daha aydınlık olduğunu fark edersin. Yüzündeki ince ve derin olmayan kırışıklar için de Lancome bakım kremi uygun!

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap