Garnier Serumlar 99.90 TL

Satın Al

Cilt Nemlendirme

Cilt Bariyeri Nedir: Cilt Bariyerini Onarmak için Ne Yapmalı?

4 dk.
Cilt Bariyeri Nedir: Cilt Bariyerini Onarmak için Ne Yapmalı?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Cildimiz her gün, hava kirliliği, güneş, sert hava koşulları gibi etkenlere maruz kalır. Bu durum da cildimizin bazı durumlarda tahriş olmasına, kurumasına, zarar görmesine neden olur. Ancak cildimizin bu dış etkenlere karşı kendini koruma altına alabildiği cilt bariyeri vardır. İşte bu cilt bariyeri sayesinde cildimiz zarar görmez ve sağlıklı görünür. Peki cilt bariyeri nasıl onarılır ve zarar görmemesi için neler yapmak gerekir? Cilt bariyerini güçlendirmek doğal yöntemler ve kremlerle mümkün. Cilt bariyerini güçlendiren ürünler ve cilt bariyerini güçlendiren önerileri seninle paylaşıyoruz. Merak edenleri yazımızın devamına alalım.

Cilt bariyeri nedir?

Cilt bariyeri nedir?

Cilt bariyeri, tam anlamıyla cildimizin koruma kalkanıdır. Cildimizin en dış tabakası olan bariyer, onu hasara yol açabilecek dış saldırılara karşı korur. Cildimizin stratum corneum adı verilen en dış tabakası, vücuttaki su kaybına karşı bir bariyer görevi görür. Yalnızca su, nem çıkışına engel olmaz, aynı zamanda çevreden bakteri ve alerjenler gibi tehlikelerin girişine karşı koruma görevi de görür.

Sağlıklı bir cilt bariyeri, nemi içeride ve kötü bakterileri dışarıda tutmaya yardımcı olur. Yani cilt bariyerini, cildin için, vücudunun en büyük organını korumaya yardımcı olan, kişisel bir güvenlik gibi düşünebilirsin. Cilt bariyerini güçlendirmek, cilt bariyerini güçlendiren yiyecekler ve cilt bariyerini güçlendiren serumlar sayesinde daha mümkün bir hale gelmiştir. 

Cilt bariyeri nasıl zarar görür?

Cilt bariyeri nasıl zarar görür?

Cilt bariyeri, cildimizin en üst tabakası zarar gördüğünde, nem ve yağ eksikliği olduğunda, cilt artık fiziksel bir bariyer işlevini göremez. Bu yüzden alerjenlerin geçmesine izin verebilir.

Cilt bariyeri tehlikeye girerse, çok sayıda istenmeyen yan etki yaşayabiliriz. Cilt bariyerindeki hasar belirtileri arasında kaşıntı, kızarıklık, tahriş, çatlaklar, kuruluk, gerginlik, kızarıklıklar ve kılcal damarlar gibi artan hassasiyetler yer alır. Cildimizin bu yan etkilerden kendini iyileştirmesi daha zor olabilir.

Cilt bariyerinin zarar görmesine ise, yoğun güneş ışınına maruz kalma, cildi gereğinden fazla hijyenik ürüne, çeşitli kimyasallara maruz bırakma, çok soğuk ya da çok sıcak hava şartları gibi etkenler neden olabiliyor. Bununla beraber, yaşımız da ilerledikçe cilt bariyerimiz zayıflamaya başlayabiliyor.

Cilt bariyeri nasıl onarılır?

Cilt bariyerini korumak ve onarmak için ne yapmalı?

Gelelim, cildimizin koruma kalkanı olan cilt bariyerini nasıl koruma altına alacağımıza, zarar gördüğünde nasıl onarabileceğimize! Cilt bariyerinin hasar gördüğünden şüpheleniyorsan yapabileceğin birkaç şey var. Güçlü bir cilt bariyeri bariyer elde etmek ve cildinde dengeyi yeniden sağlamak için günlük rutininde değişiklikler yapabilirsin. Cildini günde sadece iki kez, sabah ve akşam olmak üzere, ılık suyla yıkayarak ve yumuşak bir ürünle temizleyerek işe başlayabilirsin.

Aynı zamanda cilt bariyerini güçlendirmek için her gün geniş spektrumlu bir güneş kremi ile korumayı asla unutmamalısın. Geniş spektrumlu, SPF 15 ve üstü faktöre sahip güneş koruyucu kremlerle, cildini güneşin zararlı UV ışınlarından korumaya yardımcı olabilirsin. Açık havaya çıkmadan önce bolca uyguladığından emin olmalı ve bulutlu bir gün olsa bile en az iki saatte bir yeniden uygulamalısın.

Tabii bir de cilt bariyerini onarabilecek, koruma altına almanı sağlayabilecek cilt bariyerini güçlendiren kremler kullanarak cilt bariyerine destek olabilirsin. İşte bizim en sevdiğimiz ürünler!

Yüz için cilt bariyerini onaran serum önerimiz:

hyalu b5

Cilt bariyerini güçlendirmek için ne yapmalı? Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, yaşımız ilerledikçe cilt bariyerimiz zayıflamaya başlıyor. Bunun sonucunda da cildimizde kırışıklıklar, dolgunluk kaybı oluşabiliyor. İşte bu duruma engel olabilmek için biz, La Roche-Posay Hyalu B5 Serum kullanıyoruz. İki çeşit Hyalüronik Asit, Vitamin B5 ve Madecassoside içeren formülüyle cilde dolgun bir görünüm sağlamaya ve cilt bariyerini onarmaya yardımcı olan cilt bariyerini güçlendiren serum, cildimizin sıkı, nemli ve dolgun görünmesine yardımcı oluyor. Nemlendirici etkili su bazlı jel yapısıyla, cildimizi derinlemesine nemlendiriyor. Hem sabah hem de akşam bakım rutinimizin vazgeçilmezlerinden!

Ürünü burada inceleyebilirsin

Yüz için cilt bariyerini onaran krem önerimiz:

Yüz için cilt bariyerini onaran serum önerimiz:

Hassas cilde sahip olanların mutlaka cilt bariyerini güçlendiren kremlere ihtiyacı vardır. Bize göre en iyi cilt bariyeri güçlendiren kremlerin başında La Roche Posay Toleriane Ultra kremi geliyor. Cildin hassasiyetini azaltan ve cilde hızlı bir rahatlama hissi veren Toleriane krem, özellikle alerjiye eğilim gösteren ciltler için harika bir yüz kremi seçeneğidir! 

Cilt bariyerini güçlendirmek için shea yağı ve gliserin içeren La Roche Posay yüz kremi, formülündeki Neurosensine ile sinir uçlarını yatıştırıyor. Böylece cildin rahatlıyor ve kaşınma, yanma hissi azalıyor. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

Vücut için cilt bariyerini güçlendiren ürün önerimiz:

 La Roche-Posay Lipikar Baume AP+M

Yalnızca yüzümüzün değil, vücudumuzun da cilt bariyerini güçlendirmeyi unutmuyoruz. Bu konuda ise favorimiz, hem yetişkinler hem de çocuklar ve bebekler için kullanılabilen La Roche-Posay Lipikar Baume AP+M. Cilt bariyerini güçlendirerek, ciltte rahatlama sağlayan, cildi anında yatıştırmaya yardımcı olarak kuruluk hissi sonucu oluşan kaşıntı hissini azaltmaya yardımcı olan bu balsam ile vücudumuzu koruma altına alabiliyoruz. Aynı zamanda çok kuru, atopiye eğilim gösterebilen ciltlerde de kullanılabiliyor.

cicaplast baume b5

Cildimizin onarılmasına yardımcı olmak, cilt hasarı oluşan bölgeleri onarmak için de bir favorimiz var: La Roche-Posay Cicaplast Baume B5! İçeriğindeki 5% Panthenol ve Madecassoside ile cilt hasarı oluşmuş hassas ciltlerin onarılmasına yardımcı oluyor, cilde bakım yapıyor. Aynı zamanda bebek, çocuk ve yetişkinlerin kullanımına da uygun.

Nemi cilde hapseden nemlendirici önerisi:

Nemi cilde hapseden nemlendirici önerisi:

Cilt bariyeri işlevini göremediğinde nemi kaybeder ve cilt nemsiz kalır. Nemi cilde hapsedecen, 2.3 katı kadar nem veren ve 24 saate kadar da nemli kalmasını sağlayan Kiehl's Ultra Facial Cream, bu güne kadar kullandığımız en iyi nemlendiricilerden biri. En sert hava koşullarında bile etkili olan bu krem, o kadar hafif yapılı ki cilt tarafından anında emiliyor. Kuru ciltleri bile mükemmel bir şekilde nemlendiriyor ve çok uzun süre nemli kalmasını sağlıyor.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap