1 Dakikanı Ayır ve Sokak Tacizine Dur de!

Cilt Nemlendirme

Cilt Bariyeri Nedir: Cilt Bariyerini Güçlendirmek için Ne Yapmalı?

3 dk.
Cilt Bariyeri Nedir: Cilt Bariyerini Güçlendirmek için Ne Yapmalı?
Damla Yılmaz

Damla Yılmaz

Blogger

+ Tüm yazıları

Cilt bariyeri nedir? ve Cilt bariyerini güçlendirmek için ne yapmalısın? Adım adım anlatıyoruz!

En iyi cilt bakım kremlerini incelediğimizde hep karşımıza 'cilt bariyerini onarır' teması çıkıyor. Peki, nedir bu cilt bariyeri? Cilt bariyerimizi onarmak ve güçlendirmek, cilt sağlığı için oldukça önemli. Kaliteli ve pürüzsüz bir cilt istiyorsan senin de ilk amacın cilt bariyerini güçlendirmek ve onarmak olmalı! Cilt bariyerinin önemini ve cilt bariyerini nasıl güçlendireceğini anlatıyoruz. 

Cilt bariyeri nedir ve ne işe yarar?

Cilt bariyeri nedir ve ne işe yarar?

Cildimiz temelde birkaç farklı katmandan meydana geliyor. Cilt bariyeri, (buna bazen nem bariyeri de denebilir) cildimizin en dıştaki katmanına verilen isim. En basit anlatımıyla, cilt bariyeri cildin tahriş olmasını önler ve nem dengesini ayarlar. Cilt bariyerini bir inşaatın tuğlası veya çimentosu gibi düşünebilirsin, yani o yapıyı ayakta tutan en önemli malzeme! 

Cilt bariyerinin en önemli görevi, cildi nemli tutmak ve dış faktörlere karşı korumak. Kısaca sağlıklı bir cildin sırrı cilt bariyerinin güçlü olmasından geçiyor. Cilt bariyerini güçlendirmek, cildin nem kaybını azaltır ve cildin kendini daha hızlı yenilemesini sağlar. Cildini nemlendirmek ve kuruluk karşıtı bakım sağlamak istiyorsan sana La Roche Posay Lipikar Baume AP+ M Balm'ı öneririz. Şiddetli cilt kuruluğu yaşayanların cildini anında yatıştıran ve nemlendiren Lipikar Baume AP+M Krem, cilt bariyerinin onarılmasını sağlıyor. Niacinamide ve Shea Yağı içeren bu kremi, ihtiyaç duyduğun her an cildine uygulayarak cilt bariyerinin güçlenmesini ve nem tutma kapasitesinin artmasını sağlayabilirsin. La Roche Posay Lipikar krem, yüz ve vücut kullanımı için uygun! 

Ürünü burada inceleyebilirsin

Cilt bariyeri neden hasar alır?

Cilt bariyeri neden hasar alır?

Eğer cildine iyi bakmazsan cildin cilt bariyeri çok kolay hasar görebilir. Cilt bariyerinin hasar gördüğünü cildinin nemsiz kalmasından, tahriş olmasından ve pul pul dökülmesinden anlayabilirsin. 

Cilt bariyerini en çok cildi sert bir şekilde ovalayarak temizlemek, yanlış asitleri birleştirerek kullanmak ve kontrolsüz cilt ilaçları bozuyor. Sadece sosyal medyada gördüğün veya bir arkadaşının tavsiye ettiği cilt bakım ilaçları sana iyi gelmeyebilir, dikkat! Cilt bariyerini bozan diğer uygulamalar ise doğal cilt yüz maskeleri. Aktardan aldığın karışımlar cildin pH dengesini bozabilir ve cildinde istenmeyen görünümler oluşturabilir. Stres ve hormonsal faktörlerin cilt bariyerine etki ettiğini de ayrıca biliyoruz. 

Editörün önerisi: Cildinin tahriş olduğunu hissettiğin anlarda anında çantandan La Roche Posay Cicaplast Baume B5 nemlendiriciyi çıkar ve yüzüne uygula. Cilt hasarı oluşmuş bölgeleri onarak ve cilt bariyerinin güçlenmesini sağlayan bu krem, cildi yatıştırma özelliğine sahip. İçeriğindeki 5% Panthenol ve Madecassoside cildi onarıyor ve cilt bakımı sağlıyor. Kuru ciltleri yatıştıran ve hızlı bir nemlendirme etkisi gösteren bu kremi biz tatil çantamıza da mutlaka ekliyoruz.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Cilt bariyerini nasıl onarabilirsin?

Cilt bariyerini nasıl onarabilirsin?

Cilt bariyerini onarmak için cildinin yenilenmesini sağlayan değerli içeriklere ihtiyacın var. Bunların başında seramid ve B3 vitamini geliyor. Seramid, cilt bariyerinin güçlenmesine ve cilt pürüzsüzlüğünün korunmasına yardımcı olur. B3 ise tahriş olmuş veya kuruyan cildi yoğun bir şekilde nemlendirir ve onarır. 

Bize göre cilt bariyerini en iyi onarak kremlerin başında La Roche Posay Toleriane Sensitive Prebiyotik Nemlendirici Krem geliyor. İçeriğindeki seramid ve B3 vitaminin yanında Gliserin özelliğinin de olması cilde 48 saat boyunca nemlilik hissi yaratıyor. Cildinin kuruduğunu hissetmiyorsun bile! Cildimizin kuruduğunu, kızardığını ve cilt bariyerinin tahriş olduğunu düşündüğümüz günlerde Toleriane kremi günde iki kere cildimize uyguluyoruz. Sen de cilt bariyerini onarmak ve cilt kalitesini arttırmak için en iyi cilt bakım ürünleri ile tanışmalısın. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap