Cilt Bakımı

Cilt Bakımında Ürünleri Ne Miktarda Kullanmalısın?

4 dk.
Cilt Bakımında Ürünleri Ne Miktarda Kullanmalısın?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Cilt bakımında etkili sonuç elde edebilmek ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için, ürünleri ne miktarda kullanman gerektiğini biliyor musun?

Cilt bakımında belli başlı adımlar son derece önemli: Cilt tipine uygun ürünleri seçmek, ürünleri doğru sıralamayla uygulamak ve son olarak da ürünleri doğru miktarlarda uygulamak. Cilt bakımında ürünleri yanlış miktarlarda uygulamak, beklediğin sonucu elde etmene engel olabilir, fazla uyguladığında da beklenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsin. Bunun için cilt bakım ürünlerini ne miktarda kullanman gerektiğini tek tek sıraladık. Doğru ve işe yarayan sonuçlar için bu bilgileri not etmeyi unutma!

Yüz temizleme jeli hangi miktarda kullanılmalı?

Yüz temizleme jeli hangi miktarda kullanılmalı?

Yüz temizleme jelini olması gerekenden az kullandığında, cildini yeteri kadar temizleyemeyebilirsin. Fazla kullandığında ise hem çok ürün harcamış olabilir hem de cildinin kurumasına neden olabilirsin. Yüz temizleme jeli hangi miktarda kullanılır diye merak ediyorsan, 50 kuruş büyüklüğü yeterli olacaktır. Daha sonra avcunda suyla köpürterek yüzüne uygulayabilirsin. Burun kenarlarına ekstra özen göstermeyi unutma!

Yüz temizleyicisi önerisi: Cildindeki fazla yağı ve kiri, kurutmadan temizlemek için Vichy Normaderm Phytosolution Arındırıcı Jel’i kullanabilirsin.

Peeling hangi miktarda kullanılmalı?

Peeling hangi miktarda kullanılmalı?

Peelingi ne miktarda kullanacağın, tamamen hangi bölgeye uygulayacağına göre değişir. Eğer tüm yüzüne peeling yapacaksan, yine 50 kuruş büyüklüğü yeterli olacaktır ama sadece siyah nokta ve pürüzlerinin olduğu bölgeye uygulayacaksan, fındık büyüklüğünde ürün yeterli olacaktır. Peelingi T bölgene uygularken, burun kenarları ve çeneye yoğunlaşabilirsin. Eğer tüm yüzüne peeling yapıyorsan, hassas olan göz çevrene getirmemeye özen göstermelisin.

Peeling önerisi: Cildini arındırmak, aynı zamanda sağlıklı bir ışıltı vermek için organik kayısı yağı içeren Ganrier Kayısı Peelingi’ni önerebiliriz.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Yüz toniği ne miktarda uygulanmalı?

Yüz toniği ne miktarda uygulanmalı?

Cildini kir ve kalıntılardan tamamen arındırmak için tonik adımı da son derece önemli. Peki tonik ne miktarda uygulanır? Makyaj pamuğunun büyük kısmını nemlendirecek kadar tonik yeterli olacaktır. Pamuk ne çok ıslak olmalı ne de belli belirsiz nemli kalmalı. Yuvarlak pamuğun kenarları boş kalacak şekilde toniği dökebilir ve uygulayabilirsin.

Yüz toniği önerisi: Cildini kalıntılardan arındırmak, aynı zamanda da beslemek için L’Oréal Paris Değerli Çiçekler Tonik’i tercih edebilirsin.

Serum ne miktarda uygulanmalı?

Serum ne miktarda uygulanmalı?

Serum uygulama miktarı da sık sık karıştırılıyor. Ne çok az, ne çok fazla, doğru miktarda serum ile cildinin daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsin. Serumların diğer bir işlevi ise nemlendiricinin cildin daha alt katmanlarına inmesini sağlamak. Bu yüzden 3-4 damla serum yeterli olacaktır. Eğer kullandığın serum, su gibi değil de daha yoğun bir kıvama sahipse, serum damlalığına gelen miktar da yeterli olabilir. Serumu uyguladıktan sonra bir iki dakika kadar emilmesini bekledikten sonra nemlendirici adımına geçebilirsin.

Serum önerisi: Cildinin daha dolgun ve pürüzsüz görünmesi için favori serum önerimiz, iki çeşit hyaluronik asit içeren La Roche Posay Hylau B5 Serum

Göz kremi ne miktarda uygulanmalı?

Göz kremi ne miktarda uygulanmalı?

Göz kremi uygulama miktarı genellikle en sık hata yapılan noktalardan biri. Göz çevresine gerekenden fazla krem uygulamak, bu bölgenin yağlanmasına ve küçük yağ butonlarının oluşmasına neden olabilir. Doğru göz kremi miktarı, mercimek kadardır. Bu miktarı yüzük parmaklarını birbirine değdirerek ikiye bölmeli ve bu şekilde uygulamalısın. Eğer göz kreminin yapısı yoğunsa, parmaklarında kalanları göz kapaklarına ve kaş altına da dağıtabilirsin. Hatta minik bir tüyo: Göz kremini dudak üzerine de uygulayarak dudak üstü kırışıklıklarının azalmasına da yardımcı olabilirsin.

Göz kremi önerisi: Göz çevresinde dolgu etkisi sağlayan Lancome Renergie Multi-Lift Ultra göz kremi favorimiz!

Nemlendirici hangi miktarda kullanılmalı?

Nemlendirici hangi miktarda kullanılmalı?

Nemlendirici miktarı, cilt tipine göre değişiklik gösterebiliyor. Eğer yağlı ve karma bir cilde sahipsen normalden daha az, kuru bir cilde sahipsen de biraz daha fazla uygulaman gerekebilir. Doğru nemlendirici miktarı ise genellikle fındık büyüklüğünde olmalı. Cilt tipine göre daha fazlası cildinde ağırlık yaratabilir. Nemlendiricini uygularken eğer fazla gelirse boynuna ve dekolte bölgene de uygulayabilirsin.

Nemlendirici önerisi: Yaz-kış cildine ihtiyacı olan nemi verecek ve kurumasına engel olacak nemlendirici önerimiz Kiehl’s Ultra Facial Nemlendirici.

Maske ne miktarda uygulanmalı?

Maske ne miktarda uygulanmalı?

Gelelim yüz maskelerine: Doğru miktarda maske uygulamak bazen zorlayıcı olabiliyor. Aslında doğru maske miktarı, maske cinsine göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin kil maskesi uyguluyorsan 1 lira büyüklüğünde ürün yeterli olacaktır. Bunun bir fırça yardımı ile cildine eşit derecede dağıtabilirsin. Kil maskelerinin cildinde kuruması gerektiği için, eğer olması gerekenden daha fazla uygularsan masken kurumayabilir. Eğer soyulabilen siyah maskeleri kullanıyorsan dikkatli olmalısın. Olması gerekenden daha az uygularsan, maskeni soymakta zorlanabilirsin. Cildin üzerinde kurumasına yetecek kadar maske uygulayabilirsin.

Kil maskesi önerisi: Hem bölgesel, hem de tüm yüzüne uygulayıp detoks etkisi elde edebileceğin kil maskesi önerimiz, L’Oréal Paris Saf Kil Detoks Maskesi. Diğer cilt problemlerine yönelik, saf kil maske serisi ile multi-masking de yapabilirsin.

Güneş kremi ne miktarda uygulanmalı?

Güneş kremi ne miktarda uygulanmalı?

Cilt bakımında en çok karışıklık yaratan konulardan biri de güneş kreminin ne miktarda uygulanması gerektiği. Tıpkı nemlendirici gibi fındık büyüklüğünde güneş kremi uygulamak, yanlış olacaktır. Güneş kreminde iki parmak kuralını daha önce duymuş muydun? Yüzünde, güneş kremi üzerinde belirtilen koruma değerini elde edebilmek için, güneş kremini işaret ve orta parmağının tamamına dökerek doğru miktarı belirleyebilirsin. Parmaklarını tamamen güneş kremiyle kaplamadan, sadece iki çizgi boyunca uygulayabilir, daha sonra iki eline ürünü dağıtarak yüzüne uygulayabilirsin. Güneş kremini gün sonunda cildinden iyi bir şekilde arındırmak için yağlı ve su bazlı yüz temizleyicileri kullanabilirsin.

Güneş kremi önerisi: Yaz-kış rahatlıkla kullanabileceğin, SPF 50 içeren ve cildi nemlendiren La Roche Posay Anthelios Ultra Hydrating Cream güneş kremi bizim vazgeçilmezlerimizden.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap