Cilt Bakımı

Cilt Bakımına Hangi Yaşta Başlanmalı?

5 dk.
Cilt Bakımına Hangi Yaşta Başlanmalı?
Gülsüm Karakaş

Gülsüm Karakaş

Cilt Bakım Uzmanı

+ Tüm yazıları

Her yaşın ayrı güzelliği var! Her yaşta cilt, kendi doğal sürecindeki değişimleri yaşar. Doğal süreci hızlandıran çevresel faktörleri de unutmamak lazım. İşte bu yüzden yaşa göre cilt bakımını evde yapmak çok önemlidir. "20? 25? Daha erken ya da daha geç?" sorusunu aklından geçirdiğini duyar gibiyiz. Bu sebeple cildin yaş almasıyla kendi doğal sürecinde neler yaşadığı ve yaşa göre nasıl cilt bakımı yapılacağı hakkında sana güzel bilgiler hazırladık.

3 adımda cilt bakım sıralaması:

3 adımda cilt bakım sıralaması

Cildimiz harika bir tasarıma sahiptir. Isıya, UV ışınlarına, havadaki tozlara ve zararlı organizmalara karşı bir bariyer görevi görmekle kalmayıp; toksinlerin atılımı, D vitamini sentezi ve terleme ile ısı dengesi gibi çok önemli işlevleri vardır.

Aynı zamanda güzel ve sağlıklı görünümü de yansıtan bir vitrindir. Bu vitrini güzel yapan unsurlar; cildimizin bariyeri, nem ve yağ dengesi,  kolajeni ve ışıltısıdır. 3 adımda cilt bakım sıralaması ile sağlıklı cilde ulaşmak mümkün: Temizle- Nemlendir-Koru! Bu 3 adımı yaşın ne olursa olsun cildine uygun ürünler seçerek uygulayabilirsin.

Ergenlikte cilt: Cilt bakımı alışkanlığı kazanıyorum!

Ergenlikte cilt: Cilt bakımı alışkanlığı kazanıyorum!

Çocuk cildindeki pürüzsüz görünümdeki ilk değişim, ergenlikte başlar! Hormonların fazla aktif olmasıyla ciltte yağlanma, siyah nokta, akne gibi problemler görülebilir. Cildinin değişen ihtiyaçlarını fark edip bir dermatoloğa ya da bir cilt uzmanına görünerek cildine uygun akne ve yağlı cilt serisi ürünleriyle bakım yapmaya başlama zamanı gelmiştir. Bununla birlikte cilt yenilenmesi çok hızlıdır. Cilde yapılan bakımların etkisini hızlıca görebilirsin.

20'li yaşlarda cilt: Cilt yaşlanmasını önlüyorum!

20'li yaşlarda cilt: Cilt yaşlanmasını önlüyorum!

Güzel haber! 20’lerin başında cilt yenilenmesi hala hızlıdır. Canlı, taze ve dolgun görünür. Bir ruj ve bir allık ile cildin harika görünebilir. Fondöten kullanmayı çok seviyor da olabilirsin. Burada gözenekleri kapatmayan mineral içerikli fondötenleri tercih edebilirsin. Makyajını temizlemeden yatmamak bu işin en önemli püf noktası.

Fazla yağlanma, akne ve diğer düzensizlikleri görmeye devam edebilirsin. Hatta bu çok normal, hormonlar her yaşta aktif hale gelebilir. Cildini sabun içermeyen, kurutmadan arındıran bir temizleyici ile sabah akşam düzenli temizlemeni ve ardından su bazlı akne karşıtı bir nemlendirici ile bakımını yapmanı tavsiye ederiz.

Ürün tavsiyesi: Normaderm Phytosolutions serisi

Ürünü burada inceleyebilirsin

Cildinde nemsizlik ve gerginlik hissedebilirsin. 20’li yaşlarda cildin nem ve yağ dengesi değişmeye başlar. Hyalüronik asit içerikli bir nemlendirici ile gerginlik yaratmadan temizleyen süt ya da köpük formu bir temizleyici cildine çok iyi gelecektir.

UV ışınları, beslenme şekli, uykusuzluk, sınav ve okul stresi gibi faktörler de sana biz buradayız demeye başlar. Cildinde ışıltı kaybı görebilirsin. Cilt antioksidanı C vitaminli bakımlar kurtarıcın olabilir.

Ve olmazsa olmaz güneş koruyucular. En az SPF 30 içeren güneş koruyucuyu çantandan ayırmayacakların listesine ekle.

Yaş 25: Burayı not et!

Yaş 25: Burayı not edin!

Cilt ve vücut hücreleri için zamanın farklı işlemeye başlayacağı yaştır. 25 yaşında cilt hücreleri gelişimini tamamlar. Bu süreçten sonra hücre yapısı yavaş yavaş değişmeye başlar. Yağ salgısı ve nem dengesinde azalmalar görülür. Çevresel faktörler ile bu süreç biraz daha da hızlanabilir. Evde cilt bakımına hala başlamadıysan; cildin zaten sana  “başlamalısın!’ı söylemeye başlar.

Renk düzensizlikleri, ışıltı kaybı, nemsizlik çizgileri ile göz çevresindeki ince çizgileri fark etmeye başlayabilirsin. Cilt bariyerini koruyucu probiyotikler ile cilt yaşlanmasını yavaşlatabilirsin.

Göz bakımı da bu yaşlarda önem kazanır. İlk çizgiler, morluklar oluşabilir.  İlk çizgi karşıtı etkili ve  kafein içerikli canlandırıcı göz bakım ürünlerine başlayabilirsin.

30’lu yaşlarda cilt: Cilt yaşlanmasını önlüyorum ve düzeltmeye başlıyorum!

30’lu yaşlarda cilt: Cilt yaşlanmasını önlüyorum ve düzeltmeye başlıyorum!

Ciltte bulunan kolajen ve hyalüronik asit üretiminde azalmalar başlar. İlk kırışıklıklar, sıkılık kaybı gözlemlenir. Kolajen liflerimizi korumanın ve kolajen kaybını önlememizin yaşıdır. UV ışınları, şekerli işlenmiş gıdalar ve sigara kolajen yıkımını hızlandırır. Bunlardan uzak durmanı tavsiye ederiz. Kolajeni oluşturan peptit, cilde ışıltı veren kırışıklık üzerinde etkili C vitamini bakımlara eklenir.

Ürün önerisi: Vichy Liftactiv Specialist Peptide-C Ampul

Cilt yenilenmesi biraz daha yavaşlamaya başlar. Soluk ve yorgun göründüğünü düşünebilirsin. Leke ve renk düzensizlikleri, cilt tonunda farklılıklar görebilirsin.

Gece bakımlarında glikolik asit-cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandıran meyve asiti içeren cilt bakım ürünleri eklemenin de zamanı gelmiştir. Peeling etkisi sayesinde diğer yaptığın bakımların etkisini arttırmakla kalmaz leke oluşumuna ve sana daha geniş görünen gözeneklere karşı da etki eder.

Ürün önerisi: Vichy Liftactiv Specialist Glyco-C Ampul

UV ışınları cildimizi daha derinden etkilemeye başlar. Güneş koruması ya da SPF içeren anti-aging bakım ürünlerini de tercih edebilirsin. Güneş koruması in ve yazın güneşin altında uzun süre kalmak out!

Ürün önerisi: Vichy Liftactiv Collagen Specialist SPF 25

40’lı yaşlarda cilt: Cildime yenileyici ve düzeltici bakımlar yapıyorum

40’lı yaşlarda cilt: Cildime yenileyici ve düzeltici bakımlar yapıyorum

Cildinde birden fazla yaşlanma belirtisi görebilirsin. Kolajen ve elastin liflerdeki belirgin azalma, cilde rengini veren melanin pigmentindeki hareketlilik artar.

Cilt altı yağ tabakası incelmeye başlar.  Mimik bölgelerinde, göz ve ağız çevresindeki kırışıklıklar daha derinleşmeye, elastikiyet kaybı daha da artmaya ve 20’li yaşlarda cilt altında oluşmaya başlayan leke görünümü daha belirgin olmaya başlar.

Kaybettiğini geri alma zamanıdır! Hyalüronik asitli serumlar, peptitler, C vitamini, A vitamini, glikolik asit gibi hem yenileyici hem de anti-aging özelliği yüksek ürünlerle devam etmelisin.

Unutma! Her yaşta; yaşının sağlıklı güzelliğini ortaya çıkarabilirsin.

50’li yaşlarda cilt: Cildime onarıcı ve hormonal yaşlanma karşıtı bakımlar yapıyorum

50’li yaşlarda cilt: Cildime onarıcı ve hormonal yaşlanma karşıtı bakımlar yapıyorum

Ciltte elastikiyet kaybı, boyun ve dekolte bölgesinde deformasyonlar, derin kırışıklıklar ve leke görünümü artar. Hormonların değişmeye başladığı menopoz dönemi ve sonrasında yaşanan ciltte kalınlaşma ya da incelmelerle ile düşük yağ salgısı görülebilir. Bu da ciltte kurumalara sebep olur.

Eskiden cildin yağlı ama şimdi kuru olabilir. Yaşlanma karşıtı kremlerinde Shea yağı gibi besleyici kremlere yer vermelisin. Hormonal yaşlanma karşıtı ve onarıcı etkinliği yüksek bakımlara yer verebilirsin.

Buraya senin için birkaç içerik tavsiyesi bırakıyoruz: Proxylane, Peptitler, Hyalüronik asit,  Resveratrol, Seramidler, Shea Yağı, C vitamini, A vitamini, Glikolik asitli bakımlar cilt görünümünü düzeltmene yardımcı olacaktır.

Cilt bakımına her yaşta başlanabilir. Hala düzenli cilt bakımı yapmıyorsan hemen şimdi cilt yaşına uygun içeriklerle temizle-nemlendir- koru adımlarını izlemeye başlayabilirsin.

Hiçbir zaman geç değildir!

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap