Cilt Bakımı

Cilt Bakımı ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

4 dk.
Cilt Bakımı ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

“Cilt bakımı nasıl olmalı?” diye sorulduğunda, aynı anda birbiri ile taban tabana zıt tavsiyeler duymak mümkün. Hal böyle olunca hangisinin doğru, hangisinin yanlış olduğuna dair bir karar vermek de hayli zor. Bir de çarpıtılmış doğrular var ki onlar da ayrı birer yanlışlar silsilesine neden oluyor. Biz de cilt bakımına dair en sık duyduğumuz yanlışları, bu yazıda bir araya getirdik. Bakalım, içlerinden senin de doğru bildiklerin çıkacak mı?

"Cilt Bakım Ürünlerini Sürekli Değiştirmek Gerekir."

Cilt Bakım Ürünlerini Sürekli Değiştirmek Gerekir

Cilt bakım ürünlerinden alınan verimin zamanla azaldığı ve bu nedenle söz konusu ürünlerin bazen tamamen değiştirilmesi gerektiği düşünülür. Ancak bu durum, kişileri en fazla hataya sürükleyen yanlış bilgilerden biridir. Aksine, bir ürün ya da ürün grubunu ne kadar uzun süreli ve düzenli kullanırsan, ondan gördüğün etki o kadar istendik şekilde olacaktır. Tabii mevsimlere göre cilt bakım rutininde kısmi değişiklikler yapman gerektiği, bundan bağımsız bir “doğru”.

"Sadece Yazda Güneş Kremi Gerekir."

Sadece Yazda Güneş Kremi Gerekir

En yaygın yanlış mı desek? Böylesi birçok kişinin işine mi geliyor desek? Hemen her yazımızda değindiğimiz bu konuyu burada da açmanın tam yeri! Güneş ışınları, bulutlu havada bile cildine zarar vermek için hazır bekliyor. Hatta sen pencereler ardında, kapalı ortamın tadını çıkarırken dahi fark etmeden cildini yıpratıyor. Erken yaşlanma belirtilerine engel olmak için, yılın her günü güneş kremini eksik etmemeni öneriyoruz!

"Ne Kadar Yüksek SPF, O Kadar Koruma."

Ne Kadar SPF, O Kadar Koruma

Diyelim ki tatildesin ve yanında bir 30 faktörlü, bir de 50 faktörlü bir güneş koruyucun var. İlk gün 50 faktör krem sürüp sonrasında 30 faktöre geçtin. Ancak bu zannettiğin kadar fark barındıran bir koruma yolu değil. Çünkü 30 faktörlük krem cildini güneş ışınlarından yüzde 95 oranında korurken 50 faktörlük krem sadece yüzde 2 daha fazla koruyabiliyor. Bu yüzden önerimiz, güneş kremini gün içerisinde sık sık yenilemenden yana.

Editörün Favorisi

vichy ideal soleil Yüksek Korumalı Yaşlanma Karşıtı Güneş Yüz Bakım Kremi

Günlük olarak severek kullandığımız bir güneş kremi önerimiz var: Vichy'nin Ideal Soleil serisindeki Anti-aging etkili güneş kremi, güneşe karşı yüksek koruma sağlarken aynı zamanda formülündeki siyah çay özü, C Vitamini ve Camu Camu içeriği ile kırışıklık karşıtı bir etkiye sahip. Bu güneş kremini düzenli olarak kullanarak cildini UV ışınlarının zararlı etkilerinden koruyabilir, daha elastik ve ışıltılı olmasını sağlayabilirsin.

"Ev Yapımı Tarifler, Cilt Bakım Ürünlerinden Daha Etkili."

Ev Yapımı Tarifler, Cilt Bakım Ürünlerinden Daha Etkili

İşte asıl bu konuya açıklık getirmek gerekiyor. Cilt bakım ürünleri, doğal içeriklerin yanı sıra cildin korunmasını ve beslenmesini sağlayan aktif maddeler de içeriyor. Bu nedenle kullanılan bir cilt bakım ürünü ondan beklenen etkiyi sağlarken; evde yapılan tarifler, çoğu zaman yüze temizlenmesi gereken bir gıda sürmekten daha fazlasını karşılamıyor.

"Yağlı Cilt Nemlendiriciye İhtiyaç Duymaz."

Yağlı Cilt Nemlendiriciye İhtiyaç Duymaz

Ciltteki yağ ve nem, birbiriyle aynı şeyler değil. Evet, yağlı bir yüzeyde su kaybı kuru yüzeye göre daha az oluyor. Ancak bu, yağlı ciltlerin neme ihtiyacının olmadığı anlamına gelmiyor. Hatta ciltte nem dengesi olmadığı için cilt fazladan sebum üretme ihtiyacı duyuyor. Bu nedenle yağlı cilt tipine sahip olanların da mutlaka nemlendirici kullanması gerekiyor.

"İnce Çizgi ve Kırışıklıklar Yaşlanmayla Olur."

İnce Çizgi ve Kırışıklıklar Yaşlanmayla Olur

Cildindeki yaşlanma belirtilerinin sadece %20 kadarı yaştan kaynaklanıyor desek? Cildin yaşlanmasının nedenini; yaştan ziyade güneş, hava kirliliği ve serbest radikaller gibi çevresel faktörler oluşturuyor. Cildin maruz kaldığı, ekspozom adı verilen bu çevresel faktörler, cildin yaşlanmasında %80 oranında etkili. Bu nedenle aile bireylerinin yaşlanma belirtileri ve yaşı; ileride nasıl görüneceğine değil, şimdiki cilt bakımına referans olmalı.

"Geceleri Krem Sürünce Cilt Nefes Alamaz."

Geceleri Krem Sürünce Cilt Nefes Alamaz

Geceleri sen uyurken cilt hücrelerinin harekete geçtiği ve kapsamlı bir yenilenme sürecine girdiği doğru. Ancak bu yenilenme sürecinde cildine herhangi bir şey sürmemen gerektiği yanlış. Aksine, cildinin yenilenme sürecini destekleyen bir bakım ürünü ile güne çok daha pürüzsüz ve canlı bir ciltle başlayabilirsin. Özellikle gece maskeleri, bu konuda en sevdiklerimizden!

"Sivilce ve Siyah Noktayı Temizlemek için Sıkmak Gerekir."

Sivilce ve Siyah Noktayı Temizlemek için Sıkmak Gerekir

Sivilce ve siyah noktalar, sende onları patlatma isteği uyandırıyor olabilirler. Onların patlatılması veya sıkılmasının, cilt temizliği için gerektiği ise bu isteğin bir bahanesi. Cildinde olmasını istemediğin her şey, zorla giderilmeye çalışıldığında daha da kalıcı hale geliyor. Bu nedenle sivilce ve siyah noktaların sıkılmaması gerekiyor. Tabii eğer cildine zarar vermek ve sonrasında da sivilce lekeleriyle uğraşmak istemiyorsan...

Editörün Favorisi

Vichy Normaderm serisi

Akneye eğilim gösteren bir cilde sahipsen, öncelikle cildini fazla yağdan ve kirden arındırmalısın. Bunun için biz Vichy'nin Normaderm Phytosolution serisini severek kullanıyoruz. Bu serideki temizleme jeli ve günlük nemlendirici, formüllerindeki doğal salisilik asit sayesinde cilt problemlerinin azalmasına yardımcı oluyor.

"Yüzün Sık Sık Yıkanması Gerekir."

Yüzün Çok Sık Yıkanması Gerekir

Saçlarının her gün değil, gün aşırı yıkanması gerektiğini duymuşsundur. Çünkü saçlarını çok sık yıkadığında saç derisi, sebum dengesini yitiriyor ve kuruluğu dengelemek için daha fazla yağ üretmeye başlıyor. Aynısı cildin için de geçerli. Sık yıkandığında cildinin yağ ve nem dengesi bozuluyor. Böylece cilt hem kurumaya hem de daha çok yağ üretmeye meyilli oluyor.

İşte şimdi cilt bakım yolculuğunda emin adımlarla yürüyebilirsin!

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap