Cilt Bakımı

Cildinin Daha Canlı ve Işıltılı Görünmesi İçin Ne Yapabilirsin?

4 dk.
Cildinin Daha Canlı ve Işıltılı Görünmesi İçin Ne Yapabilirsin?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Cildinin canlı ve parlak görünmesi için yaşının bir önemi yok çünkü her yaşta ışıltılı cilt için bakım uygulayabilirsin. Unutma ki, cildindeki cansız ve mat görünümü ortadan kaldırmak yalnızca senin elinde. Bunun içinse uygulaman gereken bazı adımlar var. İyi beslenme, vitamin alımı ve doğru cilt bakım ürünlerini kullanma gibi pek çok işlevi yerine getirdiğinde, ışıltılı ve parlak cilt görünümüne kavuşmaman için hiçbir sebep yok.

Ancak yine de işe nereden başlayacağını bilemiyor ve kara kara düşünüyorsan eğer, doğru yerde ve emin ellerdesin! Senin için özenle hazırladığımız, parlak cilt bakımı önerilerimiz ile “Işıltılı cilt için ne yapmalı?” sorusunu detaylıca cevaplıyoruz. Sen de cildindeki kaybettiğin ışığı geri kazanmaya hazırsan, önce cilde iyi gelen vitaminlerden başlayalım.

Cildi Parlatan Vitaminler Nelerdir?

Cildi Parlatan Vitaminler Nelerdir?

Hem vücut direncini geliştiren hem de cilt güzelliğinde büyük etki sağlayan vitaminler, parlak bir cilt için de olmazsa olmazlarımız arasında. Bu anlamda cildi parlatan birkaç vitamin ve işlevleri ise şöyle;

A vitamini: Bu değerli vitamin, cilt dokusunun onarım sürecini güçlendiriyor. Cildi beslemeye yardımcı olan A vitamini, aynı zamanda ciltte oluşabilecek kuruluğun da önüne geçiyor. Cildi sıkılaştırarak kırışmasına engel olurken, nem dengesini de koruyor.

B vitamini: Cilt lekelerinin tedavisinde sıklıkla kullanılan bu vitamin, cilde doğal bir parlaklık kazandırmada rol oynuyor. Sivilce ve akne oluşumuna engel olurken, cildin nem kapasitesini artırarak yaşlanma belirtilerinin de önüne geçiyor.

C vitamini: Bu vitamin de tıpkı B vitamini gibi cilt lekelerinde etki gösteriyor. Cilt tonunu eşitlemeye yardımcı oluyor ve göz altı morluklarının giderilmesini sağlıyor. Aynı zamanda sivilce karşıtı bir bakım uygulayan C vitamini, cilde esneklik kazandırarak kolajen üretimini artırıyor.

E vitamini: Ciltteki nem oranını dengede tutmaya yardımcı olan bu vitamin, özellikle kış aylarının yarattığı kuruluk ile başa çıkıyor. Bu sayede yaşlanma belirtilerine karşı da savaşan E vitamini, vücuttaki serbest radikallerin oluşumunu da önlüyor. Ayrıca C vitamini ile aktif bir rol de üstlenerek, güneşin zararlı etkilerinden cildi koruyor.

Sen de bu vitaminlerden hem besin hem de cilt bakım ürünleri aracılığıyla faydalanabilir, cilt problemlerinin önüne geçebilirsin. Böylece cildi canlandırma adımının ilkini tamamlamış bulunuyorsun.

Işıltılı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler Neler?

Gelelim cilt canlandırma işleminin diğer adımlarına. Biz uygulaman gereken adımları, aşağıda senin için sırasıyla ele aldık:

1. İyi Beslen

İyi Beslen

Yukarıda sana vitaminlerin işlevlerinden bahsettik. Beslenme düzeninin içerisine cildi güzelleştiren bu vitaminleri de dahil ettiğinde cildinin kendiliğinden parlayıp düzeldiğine şahit olacaksın. Diğer taraftan bolca su tüketmen de önemli. Günde 2-2,5 litre su tüketerek, cildinin hem nemini hem de ışıltılı ve parlak görünümünü koruyabilirsin. Dengeli beslenmek işin anahtarı!

2. Düzenli Uyu

Düzenli Uyu

Yapılan araştırmalar, düzenli uykunun sağlıklı bir cilt görünümünde büyük rol oynadığını söylüyor. Cildin yenilenme sürecinin en fazla gece uykusunda aktif olduğunu belirleyen araştırmalar, gece uykusunu adeta bir “güzellik uykusu” olarak nitelendiriyor. Dinç bir görünüm için ise günde ortalama 7-8 saat yeterli!

3. Spor Yap

Spor Yap

Düzenli spor, cildi güzelleştiriyor! Vücuttan toksin atımında büyük rolü bulunan spor, bu sayede gözeneklerinin açılmasını ve nefes almasını sağlıyor. Açılan gözenekler sonucu nefes alan cilt, parlak ve ışıltılı bir görünüme kavuşuyor. Biz, sporun hemen ardından mutlaka cilt bakımı yapmanı öneriyoruz. Böylece canlı ve pürüzsüz bir cilt görünümüne anında kavuşabilirsin.

4. Düzenli Peeling Uygula

Düzenli Peeling Uygula

Cildi ölü hücrelerden arındırma işlemi olan peeling, ciltte biriken yağ ve kiri derinlemesine temizlemeye yardımcı oluyor. Cildin mat görünümüne neden olan ölü hücreler, düzenli peeling uygulaması ile mükemmel şekilde arınıyor. Geriye de sana parlak cildinin keyfini çıkarmak kalıyor.

5. Nemlendirici Kullan

Nemlendirici Kullan

Cilt bakımının en önemli adımlarından birini, nemlendiricilerin oluşturduğunu artık hepimiz biliyoruz. Cildin nem dengesini koruyan nemlendirici ürünler ile birlikte sağlıkla ışıldayan bir cilt görünümüne kavuşmak, çok kolay! Bu yüzden cildini nemlendirmeyi bir alışkanlık hlaine getirmelisin.

Editörün Favorisi

La Roche Posay C10 Saf C Vitamini Serumu

Cildinin ışıltılı, parlak, sağlıklı ve pürüzsüz görünmesi için yapabileceğin en iyi şeylerden biri ise C vitamini serumu kullanmak. C vitamini bir antioksidan olduğu için cildindeki yaşlanma belirtilerine karşı etki göstererek çok daha pürüzsüz ve canlı görünmesini sağlayacak.

Işıltılı bir cilt için önerebileceğimiz en iyi C vitamini serumlarının başında La Roche Posay C10 Saf C Vitamini Serumu geliyor. Yüksek konsantrasyonda saf C vitamini içeren bu serum, ciltteki ışıltı kaybı, kırışıklık, ince çizgi, renk eşitsizliği ve pürüzlü görünümün giderilmesine yardımcı oluyor. C vitamini ile birlikte salisilik asit içeren formülü, ciltteki düzensiz doku ve pürüzleri azaltırken, Neurosensine sayesinde cildi yatıştırarak hassas ciltlerin kolaylıkla kullanmasını sağlıyor. La Roche Posay C Vitamini serumunu düzenli olarak kullandığında cildinin eski ışıltısını kazandığını ve çok daha pürüzsüz göründüğünü fark edeceksin.

Editörün Notu: C vitamini serumu kullanırken, evde olsan bile cildini UV ışınlarının zararlı etkilerinden koruman son derece önemli. Minimum SPF 15 içeren bir güneş kremini, serumu uyguladıktan sonra uygulamayı ihmal etmemelisin.

vichy mineral 89 nemlendirici bakım

Her gün rahatlıkla kullanabileceğin, ciltte ağırlık yapmayan hafif ama etkili bir nemlendirici arıyorsan, Vichy Mineral 89'u önerebiliriz. %89 Vichy termal suyu ve doğal kaynaklı hyalüronik asit içeren bu nemlendirici bakım, cildi nemlendiriyor, bariyerini güçlendiriyor, canlı, sağlıklı ve ışıltılı görünmesini sağlıyor.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap