Yaşlanma Karşıtı Bakım

Cildin İçin Doğru Asidi Nasıl Seçmelisin?

5 dk.
Cildin İçin Doğru Asidi Nasıl Seçmelisin?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Salisilik asit ve glikolik asit gibi asitler, günümüzün en popüler cilt bakımı içerikleri arasında yer alıyor! Bu asitleri hem yüz temizleyicileri, hem tonikler hem de serumlarda görebiliyoruz. Peki, bu kadar farklı asit arasında hangisini tercih edeceğiz? Cilt tipine en uygun olan asidi seninle paylaşıyoruz. Cilt bakımında doğru asitleri kullanarak cildinin daha pürüzsüz ve kusursuz görünmesini sağlayabilirsin. 

AHA ve BHA arasındaki fark nedir?

AHA ve BHA arasındaki fark nedir?

Cilt bakımı asitlerinin iki ana kategorisi, alfa-hidroksi-asitler (AHA) ve beta-hidroksi-asitlerdir (BHA). 

Her ikisi de cildimizdeki ölü cilt hücrelerini ve kirleri arındırmak için kontrollü bir şekilde peeling yapar, ancak ikisinin arasında bazı farklılıklar bulunur. AHA'lar suda çözünür. Cidin daha parlak, daha eşit görünmesi için derinin dış tabakasının yenilenmesine yardımcı olur. Ayrıca AHA, nemlendirici özelliğe sahip olur ve bu nedenle AHA içeren kremler en çok kuru ciltler için önerilir. 

BHA'lar (salisilik asit cilt bakımında kullanılır) yağda çözünür. BHA cildimizdeki fazla sebumu dengelemek ve gözeneklerde biriken fazla yağın azalmasını sağlamak için kullanılır. BHA içeren cilt bakım ürünleri en çok akneye eğilimi olan cilt tipleri tarafından tercih edilir. 

Cilt bakımında asitleri ne sıklıkla kullanmalısın?

Cilt bakımında asitleri ne sıklıkla kullanmalısın?

Haftada en az iki-üç kere asit içerikli cilt bakım ürünleri kullanmak cildinde arınma sağlayabilir. Tabii bu aşamada hangi asitleri kullandığın veya kombinlediğin de çok önemli. Örneğin, retinol ve asitlerin birlikte kullanılması tavsiye edilmez. Asit kullanımına başlarken rutin kullandığın cilt bakım ürünlerini gözden geçirmelisin. 

Asit kullanımına başladığına cildini sıkı bir şekilde takip et. Eğer asitli ürünleri kullandıktan sonra cildinde yanma, kaşıntı veya hassasiyet gibi belirtiler görüyorsan çok yoğun derecede asit kullanıyorsun demektir. Kullandığın ürünleri değiştir ve başlangıç seviyesindeki cilt bakım ürünlerini kullan. 

En çok kullanılan asit türleri

1. Salisilik asit

Salisilik asit

Salisilik asit, akneye eğilimli olan ciltlere önerilen asitlerin başında gelir. Yağlanma eğilimi olan ciltlerde salisilik asit, beta-hidroksi asit ailesine ait. Salisilik asit, gözenekleri açarak ve cilt yüzeyindeki ölü derilerin atılmasını sağlar.

Salislik içeren cilt bakım ürünleri kullanmak istiyorsan La Roche Posay Efflaclar ailesi ile tanışmalısın. Bu serideki yüz yıkama jeli, mikro peelingi, DUO (+) bakım kremi ve tonik sayesinde cildinde gözle görülür bir pürüzsüzlük fark edersin. Formülündeki salisilik asit, cildinin sebum üretimini kontrol altına alır. Effaclar ürünleri cildinin doğal mat görünmesine yardımcı olur, cildinde ağır ve yağlı bir his bırakmaz. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

2. Lipo-Hidroksi-Asit (LHA)

Lipo-Hidroksi-Asit (LHA)

LHA, salisilik asidin daha yumuşak bir türevidir. Gözenekleri açmaya, ölü deri hücrelerini gidermeye ve cildi pürüzsüzleştirmeye yardımcı olmak için kullanılır. Özellikle cildi normalden kuruya dönük olan kişiler için LHA öneririz. 

Daha nemli, sıkı ve genç görünen bir cilt görünümü için içeriğinde LHA olan harika bir bakım serisini seninle tanıştıralım: L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3 Serisi! L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3 Serum'un formülündeki hyaluronik asit, konsantre Pro-Xylane, seramid pro ve LHA cilt dolgunluğunun artmasına ve cildinin sıkılaşmasına yardımcı olur. Bu serideki gece kreminde ve serumunda LHA içeriğini bulabilirsin. Yaşlanma karşıtı bakımında da LHA asit kullanarak cildinin nem kaybına uğramasına engel olabilir ve ince kırışıkların azalmasını sağlayabilirsin. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

3. Glikolik asit

Glikolik asit

Glikolik asit, solgun ve mat görünen cansız cilt görünümünü onararak cilde enerji kazandırıyor. Ciltteki kuruma eğilimini dengeler ve ciltteki hassasiyeti azaltır. Eğer kuruma eğilimi olan cildin varsa mutlaka içeriğindeki glikolik asit olan ürünleri kullanmalısın. 

Glikolik asit içeren favori cilt bakım ürünlerinden biri L'Oréal Paris Revitalift Lazer X3 Günlük Kür Peeling Etkili Ampul! Yüzdeki ince çizgileri yok eden, cilde canlılık kazandıran ve cildin daha genç görünmesine yardımcı olan bu bakım kürünü çok seviyoruz. 7 günlük peeling ampulleri ciltte kontrollü bir soyulma işlemi başlatır. Cildinin peeling süreci tamamlanınca daha yeni ve parlak cildine merhaba diyebilirsin! 

4. Laktik asit

Laktik asit

Laktik asit, alfa-hidroksi-asit ailesinden geliyor. Cilt yüzeyindeki ölü derilerin soyulmasına yardımcı olan ve donuk cildin daha parlak görünmesini sağlayan laktik asidi biz de çok seviyoruz. Laktik asit, glikolik aside göre daha nazik ve hassas sonuçlar yaratır. Bu nedenle laktik asidi en çok hassas ve kuru cilt tipleri için öneririz. Laktik asidi cilt bakım ürünlerinden alabileceğin gibi süt ve süt ürünlerinde de bulabilirsin. 

5. L-askorbik asit (C vitamini)

L-askorbik asit

L-askorbik asit veya C vitamini, AHA veya BHA ailesine dahil değil. Fakat onunda tıpkı diğer asitler gibi ciltte peeling yaratma etkisi bulunur. Cildi aydınlatma ve renk eşitleme özelliği olan L-askorbik asidi biz de cilt bakımında severek kullanıyoruz. 

L-askorbik asidi serum şeklinde kullanmanı öneririz. C Vitamini serumları her zaman koyu renkli olmalı ve güneş görmeyen bir yerde tutulmalı. Cilt tipine uygun C vitamini serumunu keşfettiğinde göz altındaki halkaların aydınlandığını ve cildinin artık daha fresh göründüğünü keşfedersin. En iyi C vitamini serum önerileri için seni bu yazımıza alalım. 

6. Hyaluronik asit

Hyaluronik asit

Hyaluronik asit her ne kadar ''asit'' olsa da aslında ciltte soyma ve peeling etkisi yaratmaz. Hyaluronik asidin en önemli görevi cildi nemlendirmek ve daha aydınlık göstermek. 

Hyaluronik asit cildin nem tutma kapasitesini arttırır, bu da cildin daha dolgun ve dinç görünmesini sağlar. Hyaluronik asit içeren cilt bakım ürünleri kullanmak istiyorsan Garnier Hyaluronik Aloe ailesiyle tanışmalısın. Bu serideki Aloe Jel ve Aloe yüz temizleme jeli %96 oranında doğal aloe vera ve hyaluronik asit içeriğinden meydana gelir. Doğal cilt bakım ürünleriyle cildini nemlendirmek isteyenler Garnier' Hyaluronik Aloe serisinin fanı!

7. Niacinamide

7. Niacinamide

Niacinamide, B3 vitamininin bir formudur ve özellikle cilt üzerindeki koyu leke görünümü üzerinde etkilidir. Aynı zamanda cildi yatıştırma özelliğ olan niacinamide, tahriş etme ihtimali olan AHA ve BHA asitleri ile birlikte formüle edildiğinde tahriş ihtimalini azaltır.

Eğer cildinde siyah nokalar, izler ve gözenek görünümü varsa ve buna yönelik bir serum kullanmak istiyorsan, Garnier AHA + BHA Cilt Kusurları Karşıtı Siyah Serum'u kullanabilirsin. Formülündeki %4 AHA, BHA ve niacinamide ile cildin daha pürüzsüz, eşit tonda ve arınmış görünmesini sağlayan bu serumu çok seveceksin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap