Cilt Bakımı

Beta Karoten Nedir? Cildimize Faydaları Nelerdir?

3 dk.
Beta Karoten Nedir? Cildimize Faydaları Nelerdir?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Beta karoten faydaları bakımından sağlık ve güzellik uzmanlarının üzerinde en çok durduğu bileşiklerden biri. Bu nedenle beta karoten denildiğinde birçok kişi, onun çok faydalı bir içerik olduğuna dair hiçbir tereddüt taşımaz. Ancak beta karotenin ne derece faydalı olduğundan ziyade, bu faydaların neler olduğu da ayrı bir merak konusu...

Peki, beta karoten nedir? Ya da sağlığa ve cilde tam olarak ne gibi faydaları vardır? İşte bu konuda biraz bilgi sahibi olmak hiç de fena olmazdı diyorsan, tam yerine ayak bastın! Beta karoten hakkında birbirinden faydalı bilgileri senin için derledik.

Beta Karoten Nedir?

Beta Karoten Nedir?

A vitamininin öncül bir formu olan beta karoten, bitki hücrelerinde bulunuyor. Bitkiler için önemli bir fotosentetik pigment olan karotenler, ışığı emerek fotosentezin gerçekleşmesine yardımcı oluyor. Sebze ve meyvelerin genellikle turuncu renginden sorumlu olan karotenler, doğada yaygın olarak “beta karoten” formunda bulunuyor. Beta karoten; ince bağırsak mukozasında yıkıma uğrayarak A vitamininin bir diğer türü olan retinole dönüşüyor.

Beta Karoten Nelerde Var?

Beta Karoten Nelerde Var?

Beta karoten hangi yiyeceklerde bulunur?” diye sorsak, aklından direkt turuncu renkli bitkiler geçer değil mi? Ancak bu bileşiğin varlığı onlarla sınırlı değil. Sarı, turuncu ve yeşil yapraklı meyve-sebzelerde yer alan beta karoten, en çok şu besinlerde bulunuyor: Havuç, ıspanak, marul, domates, tatlı patates, biber, brokoli, kavun, portakal, deniz yosunu ve kabak…

Seninle güzel bir bilgi daha paylaşalım: Bir meyve veya sebze, ne kadar fazla beta karoten içeriyorsa o kadar parlak bir görünüme sahip oluyor.

Beta Karoten Nasıl Elde Edilir?

Beta Karoten Nasıl Elde Edilir?

Hazır gıdaların içerik kısmında E160a (ii) şeklinde ifade edilen beta karoten, bitkilerden elde edilebildiği gibi sentetik yollardan da üretilebiliyor. Yağ, alkol veya sentezleme yoluyla elde edilebilen beta karoten; daha çok doğal kaynaklar aracılığıyla üretiliyor. Besin takviyesi ya da hazır gıdalara katkı olarak kullanılabiliyor.

Bu doğrultuda beta karoten; endüstriyel olarak en çok şekerlemeler, içecekler, hamur işleri, peynir türleri, katı-sıvı yağlar, kurutulmuş meyveler ve salamuralarda yer alıyor. Bunlar arasında en yaygını ise tereyağında beta karoten kullanımı olarak biliniyor. Ayrıca beta karoten içeren takviyeler de bu bileşiğin vücuda alımı için diğer bir alternatifi oluşturuyor.

Beta Karoten Faydaları Nelerdir?

Beta Karoten Faydaları Nelerdir?

Sıra, asıl merak ettiğin “Beta karoten neye iyi gelir?” sorusunda! Bir A pro-vitamini olmasından dolayı antioksidan özellik taşıyan beta karoten, vücuda zararlı serbest radikallerin önlenmesine yardımcı oluyor. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu enfeksiyonlara karşı savunuyor. Göz sağlığında önemli rol oynadığı biliniyor. Aynı zamanda ciğerleri de hava kirliliği ve diğer zararlı etkenlere karşı koruyor.

Beta Karoten Cilde Faydaları Nelerdir?

Beta Karoten Cilde Faydaları Nelerdir?

Beta karoten cilt güzelliği konusunda da hayli etkili! Yine antioksidan olma özelliği sayesinde ciltteki ince çizgi ve kırışıklıkların oluşmasını önlüyor. Ayrıca cildi UV-B ışınlarının zararlı etkilerinden ve cilt kanserinden koruyor. Cildi güneş yanıklarından koruması sayesinde nem seviyesini de ideal seviyede tutuyor.

Beta karoten, hücre yenilenmesine katkıda bulunarak cildin daha uzun yıllar genç görünmesine yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra düzenli tüketimde melanin sentezini artırarak, ciltte sağlıklı ve canlı bir renk yansıması oluşturuyor. Böylece hem güneşlenme süresinin sağlıklı seviyede tutulmasını hem de cildin eşit bir bronzluğa kavuşmasını sağlıyor.

Beta Karoten Zararları Var mı?

Gerektiğinde vücut tarafından A vitaminine dönüştürülmek üzere karaciğerde depolanan beta karotenin, günlük 6 ila 12 miligram düzeyinde kullanılması gerekiyor. Vücutta beta karoten fazlalığı, pigment bozukluğuna sebep olarak cildin sarı veya turuncu görünmesine neden olabiliyor.

Doğal yollarla beta karoten tüketiminin yan etkileri hemen hemen bu kadarla sınırlı olsa da gıda takviyesi olarak kullanımı bazı riskler barındırıyor. Araştırmalara göre takviye olarak alınan beta karoten sigara kullananlarda akciğer kanserini artırıyor. Ayrıca bu bileşen kolesterol ilaçları başta olmak üzere bazı ilaçlarla etkileşime girdiğinden, kullanım öncesi doktora danışmak gerekiyor. 

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap